Ustavni sud RH danas ima samo deset sudaca, umjesto 13, kako je predviđeno, a početkom lipnja već produženi mandat prestat će za njih još četvero. Među njima je i predsjednica Suda Jasna Omejec.
U drugoj polovini godine mandat istječe za još troje sudaca, koji isto imaju pravo na produženje od šest mjeseci, ali bismo bez rješenja za popunu praznih mjesta u prvoj polovini 2017. godine tako ostali sa samo tri suca i posve paralizirani tom sudskom instancom.
Rezultat je to nespretno donesene izmjene zakona kojom je bivša vlast povisila prag za izbor ustavnih sudaca na dvotrećinsku većinu u Saboru, koju nakon prošlog natječaja za popunu praznih mjesta nije uspio dobiti ni jedan kandidat – jednostavno zato što se SDP i HDZ nisu mogli suglasiti o njihovim imenima, a bez toga nema ni dvije trećine glasova u Saboru.
HDZ i SDP to moraju riješiti
Već je Vijeće Europe izrazilo zabrinutost zbog tog slučaja, kako u Hrvatskoj tako i u Slovačkoj, gdje je problem nešto drukčije naravi. Naime, kod njih predsjednik države ne želi imenovati suce, odnosno sudjelovati u onom dijelu postupka koji je njegova obveza.
Ustavnopravni stručnjak iz Osijeka Mato Palić smatra da situacija oko izbora ustavnih sudaca postaje posve neizvjesna.
– U tom se pitanju približavamo Rubikonu. Mislim da bi po pet sudaca po volji i desne i lijeve koalicije možda bila najpoštenija varijanta, a slično rješenje ima i Njemačka. Skloni smo tome da netko nešto uvijek kapitalizira, a ovo nije institucija za kapitaliziranje, nego institucija koja treba biti tvrđava – kaže Palić.
Prema njegovim riječima, ohrabrujuće su ipak najave raspisivanja javnog poziva sucima sredinom travnja radi popune toga suda, s nadom da njegova sudbina neće biti identična onoj prošlog poziva, iz 2015. godine.
– Htjeli ili ne, HDZ i SDP to moraju riješiti zajedno bez obzira na to tko je na vlasti. Vidite da kada je “frka”, može biti velike koalicije. Jer nama to treba zbog nas, a ne zato što će netko prozivati Hrvatsku. Pozicija ustavnog suca trebala bi biti kruna nečije karijere ili nešto blizu toga. Neprihvatljivo je da nedostaje i jedan sudac Ustavnog suda, a kamoli da se dogodi ovakva situacija – zaključuje Palić.
Saborski zastupnik HDZ-a Davorin Mlakar vjeruje kako će se problem na vrijeme riješiti i da kod svih postoji volja za razgovorom, što je dobro. No koliko brzo bi se to moglo riješiti, nije nam mogao reći.
Vratiti povjerenje
– Svjesni smo problema, zato se i razgovara, da se može popuniti sastav na vrijeme. Nismo razgovarali o kvotama, nego načelno, kako bi bilo dobro da postignemo sporazum svih parlamentarnih stranaka. No to je teško reći jer ide javni poziv, na koji se svi ljudi mogu javiti, pa ćemo tek onda vidjeti koji bi kandidati došli u obzir. Naš je dogovor da probamo oko onih koji se prijave doći do dogovora između stranaka i suglasiti se oko svih kandidata. Ustavni sud ima zakonom određen broj članova i ako ne budu imali kvorum za donošenje odluka, to bi bila, u najmanju ruku, nezgodna situacija – kaže Mlakar.
Potpredsjednik saborskog Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav Peđa Grbin (SDP) očekuje da će taj odbor u sljedeća dva tjedna donijeti odluku o početku postupka izbora novih ustavnih sudaca.
– Pred nama je izbor deset sudaca i vjerujem da se neće dogoditi ono što se dogodilo prošle godine, da jedna politička opcija bojkotira taj postupak. Ako ni zbog čega drugog, zato što je ona danas na vlasti i na njoj je odgovornost za funkcioniranje države. SDP će sudjelovati u tom procesu i trudit ćemo se da izaberemo kandidate koji će biti u stanju savjesno, odgovorno i pošteno obnašati tu visoku i časnu dužnost te vratiti povjerenje u instituciju koje je u ovome trenutku dosta narušeno – ističe Grbin.
Prema najnovijim informacijama, za četvrtak 14.travnja, najavljena je sjednica Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav, na kojoj će se, između ostalog, glasati o raspisivanju poziva za izbor sudaca Ustavnog suda Republike Hrvatske.
Tekst se nastavlja ispod oglasa