Državna tajnica u Ministarstvu uprave Josipa Rimac odbila je u četvrtak Mostove amandmane da se promijeni naziv Zakona o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma, odnosno da se iz njega ispusti dio koji se odnosi na financiranje referenduma.
Referendum je oblik političkog djelovanja građana i primjereno ga je urediti istim zakonom u kojem su i ostale političke aktivnosti, odgovorila je ‘mostovcima’ Rimac.
“Neki ovaj zakon zovu ‘lex Kuščević’, no može ga se zvati ‘lex šuška’ jer ovdje je samo pitanje novca kojeg se HDZ želi dokopati čim prije”, istaknuo je Nikola Grmoja (Most).
“Zakon bi se trebao zvati lex od 4 milijuna kuna za HDZ i partnere”, upozorio je Robert Podolnjak (Most) te je dodao da su pomiješane kruške i jabuke, izborna promidžba i referendum.
To je lex šuška, dodaje i Miro Bulj (Most), pa proziva HDZ-ova veterana Vladimira Šeksa da je “mozak operacije” kojom se hoće pokopati referendumske inicijative, odnosno otežati ih.
‘Za ‘prodavanje magle’ sad vam treba 4 milijuna kuna’
Više vam nije dovoljno 1, 5 milijuna kuna da bi prodavali maglu po cijeloj Hrvatskoj, sad vam treba 4 milijuna kuna, prozvala je vladajuće Sonja Čikotić, dok Marko Sladoljev primjećuje da se Vlada pravda kako nema novca za profesore, za bolesnu djecu, ali istodobno ima samo za određenu političku stranku.
>‘Lex Kuščević’ donosi se da bi HDZ imao više novaca za promidžbu za EU izbore – Most podnio 888 kako bi im to onemogućio
I Branimir Bunjac (ŽZ) poručio je kako je neprimjereno višestruko povećavati sredstva koja se daju političarima za kampanju za EU izbore, dok istodobno petina građana živi u siromaštvu, među njima i brojna djeca koja nemaju čak ni odjeću, vlastiti krevet, a kamoli pristup internetu, priliku putovati.
Osim Mosta, koji ih je podnio 888, amandmane na predloženi zakon podnijeli su i Živi zid, Glas, Klub nezavisnih zastupnika, saborski odbori itd., pa im je ukupan broj premašio 900.
Nastavi li se započetim tempom, izjašnjavanje bi moglo potrajati do duboko u noć.
Podsjetimo, U ime obitelji već se nekoliko godina zalaže protiv financiranja političkih stranaka iz državnog proračuna ovako visokim iznosima i prema broju zastupnika, ne uzimajući u obzir broj građana koji su dali glas nekoj stranci. Nema novaca za povećanja plaća učiteljima, za zdravstvo, ali i početkom 2019. Odbor za Ustav bez rasprave donosi odluku o dodjeli 56,4 milijuna kn za političke stranke, a narodne referendume koče s brojnim preprekama i otežavanjem doniranja građana.
Novim Kuščevićevim Zakonom o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma se, među ostalim, regulira financiranje referendumskih aktivnosti što do sada nije bilo uređeno niti jednim propisom.
Ovim prijedlogom Zakona HDZ i SDP žele spriječiti građane da financiraju vlastite referendume.
“Građanska referendumska inicijativa koja nastaje ad hoc izjednačava se s političkom strankom koja ima administraciju i zaposlenike i dobiva mjesečno 35 000 kuna po zastupniku iz državnog proračuna. Postavljaju se prepreke za same organizatore, koji su u najvećem dijelu građani volonteri, koji trebaju u roku od osam dana nakon završetka prikupljanja potpisa podnijeti čak četiri različita izvješća”, upozorio je krajem siječnja Ivan Munjin, član Upravnog odbora udruge U ime obitelji, te istaknuo da je ovaj Zakon Plenkovićeve Vlade zapravo prepisani prijedlog SDP-a od prije tri godine protiv kojeg je HDZ tada glasovao.