Kolinda Grabar-Kitarović: Generali Gotovina i Markač bit će u predsjedničkom Vijeću za domovinsku sigurnost

Generali Ante Gotovina i Mladen Markač biti će u prvom savjetodavnom Vijeću domovinske sigurnosti, potvrdila je to hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović je u intervjuu za subotnji Večernji. Budući članovi Vijeća biti će i general Krstičević, komodor Tolić te Miroslav Tuđman.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odnosi sa Srbijom

Grabar-Kitarović komentirala je aktualni spor Zagreba s Beogradom, rekavši kako je vrijeme za povlačenje veleposlanika bilo u studenom, kada se srbijanska Vlada odbila ograditi od Šešeljevih izjava, te kako je njezin dojam da je nedavno brzopleto povlačenje veleposlanika u službi predizborne kampanje.

“Mi jako dobro znamo, a nadamo se da će i u Srbiji to prihvatiti, kako je Domovinski rat bio pravedan i oslobodilački, vojno redarstvena operacija Oluja legalna i legitimna, a general Gotovina zapovjednik pobjedničke vojske”, kazala je predsjednica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nada se da ćemo se skoro izdići iz ove situacije i moći se koncentrirati na konkretan rad na rješavanju otvorenih pitanja između RH i Srbije, poput pitanja nestalih, razgraničenja, vraćanja arhiva i umjetnina, jer, prošlih godina, kaže, nije riješeno gotovo ništa od toga.

Nova geo-poitička važnost Hrvatske

Moramo biti svjesni novih ugroza koje su se pojavile zbog tzv. Islamske države i boraca koji se vraćaju iz Sirije i Iraka. Isto tako  ukrajinska je kriza vratila neke elemente geo-političkog položaja Hrvatske i susjednih nam zemalja, kazala je Grabar-Kitarović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se tiče isteresa Rusije u Srbiji i BiH, predsjednica je kazala kako “Moramo poštovati načela poretka država u 21. stoljeću. Poštivanje suvereniteta, teritorijalne cjelovitosti, političke neovisnosti i prava svake države da samostalno odlučuje o svojoj budućnosti.” Dodaje kako je oduvijek podupirala članstvo svih država jugoistoka Europe u EU i NATO-u, te kako drži da je integriranje najbolji jamac sigurnosti i civiliziranog rješavanja otvorenih pitanja na ovim prostorima.

Kako iz krize?

Predsjednica je istaknula da se ne angažira samo na vanjskoj politici već razgovara s brojnim poduzetnicima, ali i ugroženim hrvatskim obiteljima – o tome kako pokrenuti investicijsku klimu i izaći iz krize.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetila je kako su Slovačka i Mađarska imale iste strukturalne probleme kao i Hrvatska, no te u zemlje izišle iz krize. “Dakle, pitam se kako to da mi ne možemo”, rekla je Grabar-Kitarović.

‘Vlada zatvorena u sebe’

Što se tiče Vlade misli da se previše zatvorila u sebe i premalo komunicira sa stručnom i širom javnosti, u tom smislu misli da bi sjednica Vlade koju predlaže bila korisna za RH.

Istaknula je i kako više nemaju smisla Milanovićeva okrivljavanja HDZ-a nakon što je njegova Vlada već četiri godine na vlasti, a gospodarski pokazatelji su jako loši. Dodala je kako na odnos s Zoranom Milanovićem ne gleda osobno već joj je važno samo da obje rade u interesu države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što je s Merkel razmjenila u četiri oka – ostalo je u četiri oka

“S gospođom Merkel sam razgovarala u četiri oka i to je ostalo između nas”, komentirala je predsjednica premijerove kritike. Pojasnila je kako su kritike upućene Hrvatskoj zbog antipoduzetničke i antiinvesticijske klime, te nepredvidljivoti zakona bile rečene na službenom sastanku dvaju izaslanstava.

Nacionalni sporazum oko ključnih pitanja

Ne misli kao Ivo Josipović na početku mandata sastajati se s oporbenim čelnicima zbog prijevremenih izbora, već će se s njima naći ne bi li posredovala u dijalogu oko minimalnog nacionalnog konsenzusa oko ključnih pitanja od nacionalnog interesa.

“Nadam se da ćemo ipak postići to zajedničko razumijevanje”, kazala je dodavši da su ključna pitanja ona gospodarskog oporavka i nužnih reformi.

Kako će se nositi s provokacijama u kampanji

“Neću reagirati na provokacije”, rezolutna je Grabar-Kitarović, kazavši da takve rasprave ne vode nikamo. Ipak, dodaje kako neće dopustiti da se gazi po instituciji predsjednice države.

“Neću sudjelovati u kampanji, no ne mogu staviti svoju godinu dana mandata na led samo zato što smo u predizbornoj godini”, pojasnila je.

Savjetnik za gospodarstvo

“Savjetnik za gospodarstvo bit će mlada, ambiciozna i radišna osoba koja se želi dokazati.”

Nacionalna sigurnost

“Prvo moramo nausvojiti novu strategiju nacionalne sigurnosti, obzirom da je postojeća još iz 2002., i razgovarati o tome kako povećavati proračun za obranu, ulažući više u razvoj i nove tehnologije.”

Kazla je da iako se povela javna rasprava o dragovoljnom služenju vojnog roka, ta tema nije na stolu dok se ne donese nova strategija nacionalne sigurnosti.

Gotovina i Markač u Vijeću domovinske sigurnosti

Predsjednica je potvrdila kako će u prvom savjetodavnom vijeću, Vijeću domovinske sigurnosti, osim generala Krstičevića, komodora Tolića te Miroslava Tuđmana biti i dva hrvatska generala – Ante Gotovina i Mladen Markač.

“To će Vijeće biti važno za promjenu strategije nacionalne sigurnosti i za budući razvoj oružanih snaga RH. U vijeću će biti 10 do 15 najiskusnijih hrvatskih generala, obavještajnih i drugih stručnjaka”, rekla je Grabar Kitarović.

“U Vijeću će biti 10 do 15 najiskusnijih hrvatskih generala, obavještajnih i drugih stručnjaka”, pojasnila je.

Prosvjed branitelja

Grabar Kitarović je naglasila i kako se braniteljima ne može zapovjediti, niti tražiti da se maknu te je izrazila nadu da će se što prije pronaći rješenje situacije koje će okončati prosvjed.

“Razumijem njihove zahtjeve. Kao što razumijem njihov dugogodišnji osjećaj gubitka poštovanja društva prema njima. Kao što sam svjesna i da 80 posto svih branitelja živi ispod ruba egzistencije. Nepravedno je odnositi se prema njima, dakle, kao prema privilegiranoj skupini. Svoj ured otvorila sam braniteljima i nadam se da će i ostale institucije ostvariti dijalog s njima kako bi se iznašlo rješenje”

Obilježavanje 20. obljetnice Oluje – novi potencijalni sukob s premijerom?

“Nadam se dogovoru. Predložila sam vojnu paradu u Zagrebu, no treba dostojno obilježiti i Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i u Kninu. Držim da svake godine u Kninu treba podizati na taj dan tu posebnu hrvatsku zastavu. I odati poštovanje svim žrtvama. Vojni mimohod u Zagrebu možemo održati večer prije, 4. kolovoza, ili eventualno nakon proslave u Kninu, 5. kolovoza. Što se mene tiče, ovdje uopće nisu potrebni politički govori, jer to je dan kada trebaju slaviti one koji su sudjelovali i radili na obrani Domovine”, rekla je predsjednica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.