Koprić: Zemlju treba podijeliti na 5 regija i 120 općina

Stručnjaci godinama ističu da je jedna od ključnih reformi racionalizacija javne uprave i lokalne samouprave. Politika se time bavi obično uoči izbora. A prema istraživanju koje je predstavila Hrvatska zajednica županija svaki drugi građanin protivi se mogućem ukidanju županija. Treba li ukidati županije i uvesti regije? Treba li smanjiti broj općina i gradova te kako? Što o regionalnom ustroju danas govore stručnjaci i političari? U Otvorenom su analizirali predsjednik Hrvatske zajednice županija i župan Šibensko-kninske županije (HDZ) Goran Pauk, potpredsjednik Sabora (MOST nezavisnih lista) Robert Podolnjak, župan Primorsko-goranske županije (SDP) Zlatko Komadina i prof. dr. sc. Ivan Koprić s Pravnog fakulteta u Zagrebu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Županije obavljaju poslove od izuzetnog interesa za njihovo područje kvalitetnije od države – bilo da je u pitanju izdavanje građevinskih dozvola, školstvo, socijalna skrb i ostalo”, smatra Goran Pauk te dodao: “Županijska administracija pritom broji oko 1950 zaposlenih u Hrvatskoj, a državna uprava, tj. ispostave po svim županijama, oko 2500 mjesta”.

Političari generiraju samodopadnost, rekao je Robert Podolnjak, te svaka jedinica u kojoj su “oni nešto” naprosto mora postojati. Hrvatska se u posljednjih dvadesetak godina rasparcelirala na stotine malih samodopadnih jedinica, dodao je, a one su sve manje učinkovite.

“Najveći problem pritom su općine. Emotivna privrženost nije razlog za njihovo zadržavanje. Ako u jednoj Njemačkoj u općinama do 3000 stanovnika ne može biti profesionalni načelnik, kako onda kod nas, to nije racionalno”, rekao je potpredsjednik Sabora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mi ni sada ne provodimo Ustav, smatra Zlatko Komadina, a županije brinu o gospodarskom razvoju i prometnoj infrastrukturi – što im zakonima nije dano. Komadina se zalaže za veće županije, ali nije za ukidanja naprečac. Smatra da bi trebalo provesti referendum te da se o svakom pripajanju ili razdvajanju izjasne građani. Komadina je uvijek za slabljenje uloge države u postupanju i upravljanju resursima. Hrvatska je imala šansu napraviti podjelu na 5 regija prilikom ulaska u Europsku uniju, ali to nije učinila.

“Županije u Hrvatskoj nastale su u sasvim drugoj koncepciji države gdje su one imale urede državne uprave”, objasnio je profesor Ivan Koprić te dodao: “U 2001.godini one su bile pred ukidanjem, a oživjelo ih se zato što brojne općine i gradovi nisu uspjeli preuzeti poslove koji su im Ustavom bili određeni kao lokalni poslovi – to su učinila tek 33 grada, a za sve druge to su počele obavljati županije”.

Nije problem administracije, već javnih usluga koje dobivaju građani u općinama, rekao je profesor. “Mi smo pritom jedna od najcentraliziranijih država u Europi. Pitanje upravljanja krizama, poput nedavnih poplava, kao i činjenica da šumama i vodama se upravlja iz Zagreba, neki su od problema centralizacije u našoj zemlji”, rekao je predloživši tri modela: prvi, po njemu optimalni, podjela na 5 regija i 120 do 130 općina. Drugi model: zadržavanje gradova, a općine i gradovi se transformiraju u obliku mjesne samouprave. Treći model: povećati sve lokalne jedinice, formirati velike općine koje se mogu zvati gradovi ili kako god, nazivi nisu bitni, ali onda županije ne bi imale ulogu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.