Kovač: Hrvatska bi mogla biti neka vrsta distributera za plin na području srednje i jugoistočne Europe

Foto: snimka zaslona

Što Hrvatskoj donosi Inicijativa triju mora? Zašto je Njemačka suzdržana prema takvom okupljanju? Grade li se novi geostrateški odnosi u Europi? Što možemo očekivati od susreta Trump-Kitarović?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U emisiji Otvoreno urednika i voditelja Mislava Togonala gostovali su:

Tvrtko Jakovina – povjesničar, Filozofski fakultet u Zagrebu,
Miro Kovač – predsjednik saborskog Odbora za vanjsku politiku (HDZ),
Vlado Vurušić – novinar Jutarnjeg lista,
Igor Dekanić – stručnjak za energetiku.

Dolazak Donalda Trumpa u Varšavu sigurno jest poruka Angeli Merkel da on ima svoje zemlje u Europi, smatra Vlado Vurušić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Često se govori za ovu inicijativu da je trojanski konj. Čim se to spominje i čim se predsjednica morala opravdavati da to nije tako, postoji sumnja da očito tu nešto ima, rekao je.

Dodao je i to da Trump time što podržava ovu inicijativu, koju on želi prikazati kao suprotnu utjecaju Angele Merkel i Emanuela Macrona, pokazuje da još uvijek ima zadršku prema EU.

Kada je riječ o Inicijativi triju mora, onda se tu za sada ne govori o političkim implikacijama, već o energetskoj samostalnosti, neovisnosti o ruskom plinu i izgradnji infrastrukture, kazao je Tvrtko Jakovina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Veliki bi problem bio ako to znači podjelu Europske unije i ako bi se nezadovoljstvo i sumnja koja postoji u Berlinu prenaglašavala, dodao je.

Miro Kovač rekao je kako Vlada radi na tome da plutajući LNG terminal do 2019. bude u funkciji.

Hrvatska bi mogla biti neka vrsta distributera za plin na području srednje i jugoistočne Europe, smatra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada je riječ o SAD- u, napomenuo je kako je još bivši potpredsjednik SAD-a Joe Biden govorio kako Hrvatska može biti mali centar za energetiku na području jugoistočne Europe. Dodao je i to kako su Amerikanci imali ključnu ulogu u poticanju europskog integracijskog procesa te da su maksimalno podržavali spajanje zemalja Zapadne europe. Napomenuo je i to kako je za Europu posebno dobro ako dođe do relaksacije odnosa na relaciji Washington-Moskva.

Ja sam za to da Rusiju uključimo u dijalog i da imamo dobre odnose, rekao je.

Kovač je napomenuo i to da se danas prvi put u 9 godina dogodio susret na najvišoj razini na relaciji Hrvatska-SAD.

Kada je o energetskoj politici riječ, koliko god svi misle da je tu sve čisto, tu se također vodi klasična ambivalentna politika- kao u svim sigurnosnim i pravim politikama, rekao je Igor Dekanić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svi se zaklinju u principe, a onda svatko vodi svoju realnu politiku. Njemačka se zaklinje u principe niskougljične energije, a onda prva sklopi ugovor s Rusijom.

Kazao je kako je Inicijativa triju mora, striktno govoreći, realizacija ciljeva europske energetske strategije, a to su sigurnost, održivost energetskog sustava i konkurentnost. Ovo je zapravo diverzifikacija, tvrdi.

Dotaknuo se i plutajućeg LNG terminala i pojasnio koje su njegove dobre strane u odnosu na fiksni. Plutajući je manjeg kapaciteta, puno je jednostavniji za izgradnju i jeftiniji. Da se izgradi i instalira potrebno je otprilike dvije godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.