Kurikuli povijesti i tjelesne kulture na javno savjetovanje

Foto: fah

Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak uputila je na 15 dnevno javno savjetovanje kurikule povijesti i tjelesne i zdravstvene kulture. Ekspertna radna skupina te je kurikule posljednje uputila ministrici na uvid.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministrica smatra kako se ti kurikuli uvelike razlikuju u odnosu na one kada su prvotno bili na javnom savjetovanju te da ih javost zaslužuje ponovno vidjeti, dati primjedbe ili pohvaliti, javlja HRT.

Od ukupno 39 kurikula nastavnih predmeta i međupredmetnih tema, njih 37 je tiskano u službenom glasilu Narodne novine.

Preskakanje 700 godina nacionalne povijesti

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, kurikul povijesti dobio je posebno negativne recenzije, pa je tako dr. sc. Ante Birin kazao kako se njime preskače učenje čak 700 godina hrvatske nacionalne povijesti.

“Naime, predloženim popisom tema za srednju školu predviđena je tek obrada ranosrednjovjekovnoga razdoblja hrvatske povijesti (Vladari i vrela hrvatskog ranog srednjovjekovlja), dok je razdoblje od početka 12. st. do kraja 18. st. de facto „izbrisano“ iz nastave Povijesti.

>Dr. sc. Ante Birin: ‘U nastavi Povijesti izbrisano 700 godina nacionalne povijesti’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Kurikul povijesti: HAZU dao negativnu recenziju, bavarska recenzija s netočnim prijevodom, bez potpisa odgovorne osobe

Obrađivanje pojedinih segmenata toga razdoblja kroz teme: Monarhije u srednjem i ranom novom vijeku (A1.6), Aristokratske republike: Venecija i Dubrovnik (A1.7), Zakonodavstvo i utjecaj pravnih sustava na vlast i društvo (A1.8) nikako ne može biti nadomjestak za cjelovitu i kvalitetnu razradu nacionalne povijesti tog razdoblja niti, u konačnici, može zadovoljiti kriterij da se u predviđenoj stanici nastave Povijesti najmanje 50 % nastavnih sati posvećuje obradi tema iz hrvatske povijesti”, kazao je dr. sc. Ante Birin za Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.