Predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko smatra da je odlučivanje o izbacivanju iz SDP-a bivšeg ministra financija Slavka Linića preuranjeno jer članovi Glavnog odbora stranke pri odluci trebaju imati sve činjenice na stolu te istaknuo da sve institucije trebaju ispitati Linićeve navode.
“Mislim da je to preuranjeno odlučivanje. Vjerujem da članovi Glavnog odbora, u interesu svojeg integriteta, SDP-a i naše Vlade, kada odlučuju moraju imati činjenice. Zato nisam sretan navijačkom situacijom u javnosti koja se nameće. Uvjeren sam da su članovi Odbora odgovorni ljudi. Mislim da je u interesu javnosti, Vlade i SDP-a da činjenice budu uzete u obzir i da se na temelju njih odlučuje”, rekao je predsjednik Hrvatskoga sabora i Glavnog odbora SDP-a Josip Leko gostujući u emisiji HTV-a Javna stvar.
Smatra da je interes, ne samo građana, nego i njih u politici da sve institucije (DORH, tajne službe, saborski Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, policija) ispitaju navode koje je Linić naveo. “Važno je da tu ništa ne ostane pod sumnjom”, istaknuo je Leko.
Ustvrdio je i da taj sukob neće donijeti ništa dobro ni SDP-u niti Vladi te da tema Linić-Milanović prekriva puno važnije teme u SDP-u.
Upitan kako će glasati na Glavnom odboru, na kraju je odgovorio riječima: “Ako kažem da sam rekao kako je donošenje odluke o izbacivanju Linića preuranjeno, onda sam sve rekao”. Nije želio prejudicirati rezultate glasovanja.
Smatra da je nužno na sutrašnjoj sjednici Glavnog odbora okončati svađu “makar to trajalo do ponedjeljka ujutro”.
Leko je kazao da će nastojati uvesti da se pisanim putem prijavljuje za raspravu te da će svatko, najavio je, imati priliku govoriti po istom kriteriju.
Vezano uz glasanje o Linićevom izbacivanju i hoće li biti tajno ili javno, Leko je rekao da je prema statutu SDP-a glasanje javno, ali da Glavni odbor može odlučiti da se glasuje tajno, no nije želio spekulirati kakva će biti odluka.
Nije sretan što se SDP bavi unutarstranačkim problemima koji, kaže, zadiru u društvene vrijednosti. Smatra da se SDP mora okrenuti glavnim političkim zadaćama – kako promijeniti trendove u Hrvatskoj, pogotovo one gospodarske.
Nije zadovoljan niti razinom demokracije i komunikacije unutar SDP-a i države.
“Demokracije nije završen proces i postupak. Nama treba više komunikacije na svim razinama i institucijama unutar SDP-a i države”, rekao je.
Ustvrdio je da su sve stranke u Hrvatskoj centralizirane te da prezidencijalizacija stranaka izaziva sukobe. Moramo, istaknuo je, utvrditi nove socijaldemokratske vrijednosti.
Ne smatra da su na izborima za Europski parlament “antimilanovićevski glasovi” otišli Toninu Piculi, nego da je građanima bitno da mogu odlučivati tko će ih zastupati. Takav sustav preferencijalnih glasova, smatra, treba uvesti i na nacionalne parlamentarne izbore.