Marinko Jurasić: Veljačina reakcija samo je pokazatelj niske razine građanske kulture

Foto: Snimka zaslona

Nakon što je “božica pravde” Jelena Veljača rekla “izvan svake je pameti da se oni brane sa slobode”, a “enfant terrible” Ivan Pernar u Hrvatskom saboru ponovio je svoju cirkusku monodramu “U Hrvatskoj nema pravne države i pravde”, petorica tinejdžera ipak su strpani u istražni zatvor. Sada kad su zadovoljeni osvetnički apetiti nevladinih udruga i dijela javnosti možemo u miru analizirati odluku koju je donio javno osramoćeni sudac Ivan Marković, piše Marinko Jurasić u kolumni za Večernji list koju djelomice prenosimo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Odvjetnica Pinter: ‘Veljača traži nešto što je nemoguće ispuniti, koja je onda svrha prosvjeda’

> Dr. sc. Peternel: Stankovića će dotući konsternirana ljevica – kako se usudio njihovoj novoj ikoni postavljati prebezobrazna pitanja?

> (VIDEO) Sukobili se Stanković i Jelena Veljača oko Salme Hayek: ‘Vi ste bijeli heteroseksualni muškarac na poziciji moći’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Peternel: ‘Skoro svi osnivači Zaklade Solidarne, politički aktivisti, prisvojili su Veljaču da preko nje uđu u vaše novčanike’

(…)

Ako stvarno mislimo kako istražni zatvor treba uvijek odrediti osumnjičeniku koji je sumještanin malodobne žrtve, onda taj stav treba ozakoniti, samo što bi Sarnavku i Veljaču trebalo pitati, bi li bilo potrebno uvesti i kriterij broja stanovnika iznad kojeg se obligatorni zatvor ne bi primjenjivao. Istražni zatvor se može izreći kad postoji opasnost da bi osumnjičenici mogli ponoviti kazneno djelo. Ali, te opasnosti više nema od trenutka kad je djevojčica spoznala kako joj je jedini izlaz da nekome od odraslih ispriča svoju traumu. Tada je ucjena izgubila smisao. Iako je bila materijalno neovisna i sa statusom zvijezde, Salmi Hayek trebalo je 14 godina da skupi hrabrosti reći kako je i ona bila žrtva moćnog hollywoodskog producenta Harveya Weinsteina. Djecu treba poticati da svoju muku izbace iz sebe. Što god da se događalo, djevojčica je žrtva, i Sarnavki se treba dati za pravo da bi rodbinu osumnjičenika trebalo i kazneno progoniti kad nevažno je s kakvim argumentima javno komentiraju postupke malodobnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(…)

I ministar pravosuđa izložio se uvredama štiteći dostojanstvo sudbene vlasti premda je mogao populistički reagirati podilazeći volji “pobunjenika”. Kuda to vodi ako si Veljača, koliko god pametna bila, sa svim svojim temeljnim pravnim neznanjima do te mjere da ne zna ni čemu služi istražni zatvor, niti da sudac ne može i ne smije odgovarati za mišljenje izraženo pri donošenju odluke, drsko se upušta u polemiku sa sucem Vrhovnog suda Marinom Mrčelom, koji joj ničim nije dao povoda već je samo pozvao na civiliziranost kritika rada sudaca i da se prestane s hajkom prema sudu u Zadru, radi istrage, žrtve i presumpcije nevinosti.

Bez obzira na sve pozitivno što čini za žrtve nasilja, i Veljačina reakcija samo je pokazatelj niske razine građanske kulture. Nije ovaj slučaj otkrio nepovjerenje u pravnu državu. Ono je naslijeđeno još iz bivše države. Ali, učinjeni su pomaci i pravosuđu se čini ogromna šteta ponavljanjem floskula unatoč i nizu pozitivnih trendova. A politički establišment bi trebalo zabrinjavati to što su neznalice i populisti danas u stanju iskonstruirati nepovjerenje u pravnu državu i osjećaj nesigurnosti. I suci imaju pravo na pogreške, zato i postoji žalba. Unatoč i ekscesima, u koje ne spada odluka suca Markovića, sudstvo je bolje od mnogih segmenata društva. Papa Franjo je prije pet godina za preventivni zatvor rekao da je to suvremeni oblik nedopuštene prikrivene kazne koja se krije iza patine zakonitosti. “Zatvorenici bez kazne i kažnjenici bez presude. To nisu bajke. Vi to dobro znate”, rekao je članovima Međunarodne udruge za kazneno pravo. Odbor za pravne poslove i ljudska prava Parlamentarne skupštine Vijeća Europe podnio je 2015. izvješće o “zlouporabama pritvora” te su članice pozvane usvojiti mjere s ciljem smanjenja primjene pritvora i sprečavanja zlouporabe. Mi smo izabrali Veljačin pristup, zaključuje Marinko Jurasić u Večernjem listu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kolumnu u cijelosti pročitajte na Večernjem listu.

* Mišljenja iznesena u kolumnama osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.