Ministar Kujundžić tvrdi da ljekarnici nemaju pravo na priziv savjesti – je li u pravu?

Foto: Fah

Nakon što djelatnica zagrebačke ljekarne Čelina na Jordanovcu odbila prodati djevojci kontracepcijske pilule u medijima se digla velika hajka, a ministar Milan Kujundžić ustvrdio je da ljekarnici nemaju pravo na priziv savjesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne postoji ništa što ljekarnik ima pravo ne izdati pacijentu pozivajući se na priziv savjesti.

“Svaki pacijent u bilo kojoj ljekarni ima pravo dobiti lijek za koji ima recept. Ljekarnik ima pravo na priziv savjesti, ali ne na radnom mjestu u ljekarni”, ustvrdio je ministar čija je izjava u potpunosti protivna propisima Hrvatske ljekarničke komore, a koje ministar zdravstva, po svemu sudeći ne poznaje dovoljno dobro.

Ministar Kujundžić tvrdi: ‘Ljekarnik nema pravo na priziv savjesti u ljekarni’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što je priziv savjesti?

Pravo na priziv savjesti osnovno je ljudsko pravo i sastavni je dio slobode mišljenja koje je priznato na međunarodnoj razini, a u praksi se ostvaruje u većini država svijeta.

Povijesno je kao ljudsko pravo priznat nakon Nirnberških procesa, kada se rađa cijela moderna doktrina ljudskih prava i Opća deklaracija o ljudskim pravima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Institucija priziva savjesti u zdravstvu uglavnom se koristi u ginekologiji, ali i u onkologiji i anesteziologiji. Liječnici koji se pozivaju na to, zakonom propisano pravo, odbijaju izvoditi pobačaje, sudjelovati u procesu umjetne oplodnje, kao i u etički dvojbenim postupcima koji su vezani za slučajeve moždane smrti, odnosno isključivanja aparata koji pacijenta održavaju na životu i slično.

Zakon o liječništvu, ali i Ustav, Kodeks medicinske etike i niz drugih srodnih zakona dopuštaju priziv savjesti, a liječnici zbog etičkih i vjerskih uvjerenja imaju pravo odbiti određene dijagnostičke metode i načine liječenja pacijenata ili razne zahvate koje smatraju etički problematičnim. U Kodeksu ljekarničke etike i deontologije također stoji da ljekarnici imaju pravo na priziv savjesti ako time ne dovode u opasnost život bolesnika.

Zakonodavstva razvijenih zemalja vođena zaštitom ljudske slobode, identiteta, savjesti i dostojanstva dopuštaju priziv savjesti kao pravno dopuštene radnje ograničenog opsega. Da bi priziv savjesti bio legitiman, mora se zasnivati na moralnim principima pojedinca koji shvaća značenje pravnih normi, a ne na osobnim interesima. S druge strane, bitno je da pravo jednog pojedinca ne ugrožava ili isključuje prava drugih ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tom smjeru kreće se i hrvatsko zakonodavstvo. Zakon o liječništvu u članku 20.propisuje: „Radi svojih etičkih, vjerskih ili moralnih nazora, odnosno uvjerenja liječnik se ima pravo pozvati na priziv savjesti te odbiti provođenje dijagnostike, liječenja i rehabilitacije pacijenta, ako se to ne kosi s pravilima struke te ako time ne uzrokuje trajne posljedice za zdravlje ili ne ugrozi život pacijenta.

O svojoj odluci mora pravodobno izvijestiti pacijenta te ga uputiti drugom liječniku iste struke“.

Hrvatska ljekarnička komora o prizivu savjesti: ‘Ne može se uspoređivati čije je pravo veće’

Ustavno pravo

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slične odredbe sadrže Ustav Republike Hrvatske (članak 47.), Zakon o obrani (članak 38.), Zakon o dentalnoj medicini (članak 26.), Zakon o medicinskoj oplodnji (članak 38.), Zakon o sestrinstvu (članak 3.) i Kodeks medicinske etike i deontologije (članak 2.).

Ustav, kako tumači odvjetnik Veljko Miljević za vecernji.hr, štiti sve, odnosno svim djelatnostima daje mogućnost da zbog priziva savjesti odbiju određeni posao koji nije u skladu s njihovim stavovima, uvjerenjima ili svjetonazorom. I zbog toga ne smiju dobiti otkaz. Tako novinar može odbiti napisati tekst koji nije u skladu s njegovim uvjerenjima, vojnik može odbiti odlazak u određenu vojnu misiju… Ustav je iznad zakona i on svima jamči prava i slobode.

Simptomatično je da se mnoge grupacije u Hrvatskoj ali i svijetu koji se  tvrde da se zalažu za ‘slobode’ zapravo  prizivaju intervenciju države u sferu te osnovne slobode pojedinca – i zalažu se za njeno ukidanje ili sankcioniranje.

Hrvatsko katoličko liječničko društvo: Priziv savjesti nije samo pravo liječnika već i drugih profesija

Prije nekoliko godina po ovom je pitanju reagiralo i Hrvatsko katoličko liječničko društvo koje je navelo kako je prvenstveno, pravo na priziv savjesti definirano Ustavom Republike Hrvatske, osnovno je ljudsko pravo i sastavni je dio slobode mišljenja koje je priznato na međunarodnoj razini, a u praksi se ostvaruje u većini država svijeta.

U osiguranju prava na priziv savjesti svih zdravstvenih djelatnika pozivaju se na Konvenciju o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda, Članak 9.1., Ustav Republike Hrvatske , Članak 40., Rezoluciju Parlamentarne skupštine Vijeća Europe o pravu na priziv savjesti u medicini broj 1863/2010 od 07.10.2010.g., St.1., Zakon o liječništvu Republike Hrvatske, Članak 20., Kodeks medicinske etike i deontologije, Članak 2.15.

Njemačko istraživanje: Kontracepcijske tablete i ‘tableta za dan poslije’ uzimaju se – nepromišljeno

Međunarodni dan prigovora savjesti

Malo je poznato da među brojnim praznicima postoji i Međunarodni dan prigovora savjesti. On se obilježava 15. svibnja. Velik broj razvijenih zemalja priziv savjesti svrstava u kategoriju prava na slobodu, dok neki taj institut smatraju oblikom građanske neposlušnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.