Ministar Varga najavio skoro rješavanje problema potvrda za odlazak na rad u Europsku uniju

Predstavnice Inicijative medicinskih sestara – medicinskih tehničara temeljnog obrazovanja, nezadovoljne navodnom diskriminacijom sestara sa četverogodišnjom srednjom školom pri dobivanju potvrda za rad u inozemstvu, razgovarale su u utorak s ministrom zdravlja Sinišom Vargom koji je izrazio uvjerenje da će se problem neujednačene prakse u izdavanju potvrda riješiti u iduća dva tjedna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon dvosatnog sastanka Varga je novinarima rekao kako vjeruje da će se uskoro, u suradnji sa strukom, postići tumačenje propisa koje bi zadovoljilo sve zainteresirane strane.

Iz Inicijative upozoravaju da su medicinske sestre i tehničari sa četverogodišnjim temeljnim obrazovanjem postali žrtve samovolje vodstva Hrvatske komore medicinskih sestara, koja im ne želi izdati potvrde za samostalan rad u inozemstvu. Traže da im se priznaju stečena prava, izmjene Zakona o sestrinstvu i temeljitu reformu strukovne komore.

Varga je pojasnio da je problem nastao u neujednačenoj praksi Komore u izdavanju potvrda zbog različitog tumačenja direktiva EU i pretpristupnih ugovora potpisanih između EU i Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je, kaže, o nekoliko odredaba koje treba “protumačiti trezvene glave” i ujednačiti praksu u izdavanju potvrda, kako bi se one izdavale sukladno licencama za rad u Hrvatskoj i temeljem prava koja proizlaze iz potpisanih direktiva.

Upitan strahuje li od mogućeg egzodusa medicinskih sestara iz Hrvatske, Varga je potvrdio “određenu zabrinutost” i izrazio želju da se one prvenstveno zaposle u Hrvatskoj, a tek eventualno, zbog osobnih afiniteta, traže posao u inozemstvu.

Gordana Miškulin iz Inicijative ustvrdila da su hrvatske medicinske sestre, zbog nespretnih prijevoda, svedene na razinu obrazovanja šestomjesečnog pučkog otvorenog učilišta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za propuste u tumačenju direktiva odgovornom smatra Komoru medicinskih sestara, koja je pojedine odredbe krivo protumačila, na korist sestara s višim obrazovanjem.

Miškulin je rekla da komunicira s pedestak sestara s temeljnim četverogodišnjim obrazovanjem koje su otišle raditi u zapadnoeuropske zemlje, u Veliku Britaniju, Irsku, Dansku i Švedsku.

Nakon što je za njih iz Hrvatske stigla dopusnica za rad ostale su, kaže, “na ledu” – raznose pizze i peru stubišta da bi sačuvale boravišnu dozvolu. Sve su to sestre koje su završile srednju medicinsku školu, odnosno naše temeljno obrazovanje, ističe Miškulin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.