Ministarstvo zdravlja odustaje od izmjena zdravstvenih zakona po hitnom postupku zbog navodnih dobrih financijskih rezultata

Ministarstvo zdravlja izvijestilo je u četvrtak kako je odlučilo donijeti novi Zakon o zdravstvenoj zaštiti umjesto izmjena i dopuna postojećeg, te da njegovo donošenje, zajedno s izmjenama i dopunama Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, planira realizirati u redovnoj, umjesto hitnoj proceduri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takvu odluku Ministarstvo zdravlja donosi nakon što su izmjene dva zakona prošle javnu raspravu te su trebale biti, prema najavama ministra Siniše Varge, donesena u hitnoj proceduri prije saborske ljetne stanke.

Iz Ministarstva zdravlja objašnjavaju da je do nove odluke došlo zbog iznimnih organizacijskih i financijskih rezultata HZZO-a i bolnica u proteklih šest mjeseci, koji su ostvareni zahvaljujući uspješnoj primjeni reformskih mjera, a što je omogućilo produljenje vremena za izmjene dvaju ključnih zakona u zdravstvu.

“Također, interes javnosti za izmjene zakona je bio velik, pa su tijekom javne rasprave pristigli brojni kvalitetni prijedlozi dodatnih izmjena postojećih zakona koji će onda moći biti prihvaćeni u novom zakonu. Sukladno tomu, u drugoj polovici srpnja planira se početak nove javne rasprave te se nadamo nastavku kvalitetne i transparentne diskusije sa svim dionicima zdravstvenog sustava kao i ostalom zainteresiranom javnošću”, navodi se u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zakonske izmjene, dodaje se, preduvjet su za daljnju provedbu sveobuhvatne reforme zdravstva, koja će unaprijediti kvalitetu i dostupnost zdravstvene usluge bez povećanja participacije te osigurati dugoročnu održivost javnog zdravstva.

Iz Ministarstva zdravlja poručuju kako su rezultati reformskih mjera nakon pola godine iznimno ohrabrujući pa tako Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje 30. lipnja bilježi smanjenje dospjelih obveza u odnosu na kraj 2014. za više od 260 milijuna kuna, odnosno s 980 na 716 milijuna kuna.

Bolnice bilježe smanjenje dospjelih obveza, smanjenje rokova plaćanja dobavljačima te značajno povećanje broja obavljenih postupaka. U prvih šest mjeseci ove godine bolnice nisu stvorile novi gubitak što je prvi put od početka krize u RH, a posljedica je to, između ostalog, izlaska HZZO-a iz državne riznice i novog modela ugovaranja bolnica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Dugovi bolnica iz proteklih razdoblja, koji su na kraju 2014. iznosili 1,7 milijardi kuna, tijekom prvih šest mjeseci ove godine bilježe smanjenje, a precizne polugodišnje poslovne rezultate ćemo znati tijekom sljedećeg tjedna. Isto tako, od siječnja do lipnja bolnice su iz mjeseca u mjesec ostvarivale bolje pokazatelje učinkovitosti i kvalitete te smanjivale liste čekanja što je veliki pomak za naše pacijente”, poručuju iz Ministarstva zdravlja.

Zakonskim izmjenama omogućit će se jačanje uloge domova zdravlja kao koordinatora zdravlja u zajednici, specijalisti se dovode bliže domovima pacijenata. Bolnicama se omogućuje bolja organizacija rada, povećavaju se i štite prava pacijenata, posebno u segmentu psihijatrijskog liječenja, pacijenata na hemodijalizi, prava na bolovanja, zaštite od povećanja cijena usluga, a uz to se ujednačava postupanje pri određivanju prava na putne naloge te omogućuje ugovaranje usluga prema stvarnim potrebama pacijenata uz suglasnost ministra zdravlja štiteći javni interes, navodi se u priopćenju.

Sindikati pozdravili odustajanje od hitnog donošenja zdravstvenih zakona

Odluku Ministarstva zdravlja da povuče izmjene zakona o zdravstvenoj zaštiti i obveznom zdravstvenom osiguranju iz hitne procedure pozdravili su u četvrtak sindikati, koji su se tijekom javne rasprave o izmjenama tih dvaju ključnih zdravstvenih zakona izričito protivili hitnosti njihova donošenja, a nadaju se da će ministar Siniša Varga ovoga puta u izradu zakona uključiti socijalne partnere, struku i udruge pacijenata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo zdravlja objavilo je u četvrtak kako planira donijeti novi Zakon o zdravstvenoj zaštiti umjesto izmjena i dopuna postojećeg te ga, zajedno s izmjenama i dopunama Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju, donijeti u redovnoj proceduri, a početak nove javne rasprave o zakonima najavljen je za sredinu srpnja. Nova je odluka uslijedila nakon što su izmjene dva zakona prošle javnu raspravu i trebale biti, prema najavama ministra Varge, donesene u hitnoj proceduri prije saborske ljetne stanke.

Socijalni partneri pozdravljaju odluku da se ide s potpuno novim Zakonom o zdravstvenoj zaštiti s obzirom da se dosad predlagala izmjena čak 150 članaka tog zakona, no promašenim drže započinjati javnu raspravu usred srpnja i godišnjih odmora.

Predsjednica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Spomenka Avberšek nada se da će ministar zdravlja Varga ovoga puta poštivati proceduru i da će u izradu novog zakona o zdravstvenoj zaštiti i izmjenama zakona o zdravstvenog osiguranju uključiti socijalne partnere, struku i udruge pacijenata.

Predsjednik Hrvatskog liječničkog sindikata Ivica Babić podsjeća kako je njegova sindikalna središnjica Hrvatska udruga radničkih sindikata od samog početka tražila redovnu proceduru i donošenje novog zakona o zdravstvenoj zaštiti, dok je predsjednik Saveza samostalnih sindikata Mladen Novosel zadovoljan što je Vlada prihvatila takav zahtijev u interesu zaštite prava građana na zdravstvenu zaštitu i očuvanja hrvatskog sustava javnog zdravstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako iznenađen naglim odustajanjem od donošenja zakona po hitnoj proceduri i nakon završene javne rasprave, predsjednik Udruge poslodavaca u zdravstvu Dražen Jurković kaže kako je odluka o izradi novog zakona o zdravstvenoj zaštiti možda prilika da se o tom ključnom zakonu postigne politički i stručni konsenzus.

Iz HUP-a su pak poručili kako podržavaju i sudjeluju u svim postupcima u kojima se očekuje sudjelovanje socijalnih partnera te da podržavaju konstruktivne dijaloge kojima je cilj donošenje kvalitetnih i primjenjivih zakona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.