Ministrica o pravno obvezujućem dokumentu: ‘Meritum ove konvencije je ono što njezin naslov kaže’

Foto: fah

Ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić, koju je premijer Andrej Plenković imenovao nakon što je Davor Ivo Stier dao ostavku, komentirala je Istanbulsku konvenciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministrica Pejčinović Burić kaže da je potrebno govoriti o meritumu, a meritum ove konvencije je ono što njezin naslov kaže.

“To je sigurno važan dokument Vijeća Europe. Konvenciju o sprečavanju i suzbijanju nasilja nad ženama u obitelji Hrvatska je potpisala 2013. a hrvatska Vlada ju je stavila u plan aktivnosti već prošle godine i došlo je vrijeme da se ide u ratifikaciju. Osobno mislim da treba govoriti o meritumu, a meritum ove konvencije je ono što njezin naslov kaže”, rekla je ministrica Pejčinović Burić.

“Nemam nikakve dvojbe da konvenciju treba ratificirati upravo (zato) da bi se zaštitile žene, da bi se zaštitile obitelji. Ako je obitelj u srcu našeg programa, a jest, onda mislim da samo zdrava obitelj, samo žena koja živi u normalnim odnosima i djeca koja rastu u normalnim obiteljima mogu jamčiti dobar i pravi prosperitet za Hrvatsku. Prema tome, mislim da nedvosmisleno treba reći ‘ne’ nasilju nad ženama i u obitelji i ova konvencija u jednoj dobroj mjeri će dodatno pojačati naše unutarnje mehanizme, pravne i druge, koji će onemogućiti da se to uopće dogodi, a kad se dogodi da se nasilnike privede pravdi”, rekla je ministrica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ratifikacija konvencije i predsjedanje Odborom ministara Vijeća Europe, koje Hrvatska preuzima u svibnju, prvi put nakon 22 godine članstva u toj organizaciji, ni na koji način nisu povezani, rekla je Pejčniović Burić.

Ni ministar Tolušić ni ministrica Pejčinovivć Burić nisu znali reći kada će se pitanje ratifikacije naći na vladi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.