Klub zastupnika Možemo u Hrvatskom saboru uputio je u zakonodavnu proceduru trinaest prijedloga u cilju #unaprjeđenja prava homoseksualnih, biseksualnih, transseksualnih i interseksualnih osoba (LGBTIQ)”.
Predstavljajući zakonske prijedloge na konferenciji za novinare u Saboru, zastupnica Možemo Ivana Kekin precizirala je kako je u saborsku proceduru upućeno 11 izmjena i dopuna zakona, kao i donošenje strategije i regulaciju jednog podzakonskog akta.
Klub zastupnika Možemo, rekla je, traži “puno priznavanje istospolnih zajednica kao obiteljskih zajednica s pravom na udomiteljstvo, na posvajanje djece, na medicinski potpomognutu oplodnju, kao i to da u osobnim ispravama budu prepoznatljivi kao “gay roditelji”, izvijestio je HRT.
Tvrde da su diskriminirani
Prema njezinim riječima, “unatoč tome što su odlukom Ustavnog suda životni i neformalni partneri u pravima izjednačeni s bračnim i izvanbračnim partnerima, centri za socijalnu skrb pozivaju se na Obiteljski zakon u kojemu ne piše da istospolni partneri imaju pravo na usvajanje i udomljavanje djece”. “Time ih se diskriminira”, ustvrdila je.
>Zašto mediji šute da je u Zambiji zbog sumnje na trgovinu ljudima uhićena Noah Kraljević, vijećnica Možemo?
Kekin također smatra da Hrvatska ima izrazito restriktivan zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji, jer ju ne omogućuje lezbijskim parovima. Nadalje, njezin klub zastupnika želi zakonskim prijedlozima olakšati transrodnim osobama pristup “tranzicijskim postupcima”, što sadašnji zakoni prema njezinu mišljenju otežavaju.
Zastupnik Možemo Gordan Bosanac naglasio je pritom kako predočene zakonske inicijative ciljaju i na maloljetne “LGBIT” osobe. Predlažu da im država omogući privremeno uzdržavanje jer, kako je rekao, bivaju izbačeni iz svojih domova.
Možemo predlaže izmjene u kaznenom zakonu, kojima bi se zabranila konverzijska terapija homoseksualnih osoba. Iako se takva terapija kojom se, kako je rekao, prisiljava LGBTIQ djecu i odrasle da mijenjaju svoju seksualnu orijentaciju, ne provodi ni u jednoj hrvatskoj bolnici, on tvrdi kako postoje naznake da bi se mogla provoditi u privatnim praksama.
Pokušaj društvenih promjena i zaštite svojih članova
Dodao je kako zakonskim prijedlozima traže i da se žrtvama zločina iz mržnje, ne samo one koju svrstavaju u kategoriju LGBTIQ, omogući besplatna pravna pomoć. Na kraju je najavio i da će Hrvatskom saboru predložiti da vlada predloži nacionalni plan borbe protiv homofobije.
>Protestantske crkve se ogradile od vjerskog “vjenčanja” dvije biološke žene – Noah i Ivone Kraljević
Podsjetimo, vijećnik Možemo Noah Kraljević, transrodna osoba, biološka žena, rođena kao Dalija Pintarić, zajedno s Ivonom Kraljević i još nekoliko osoba uhićen je prošle godine u Zambiji pod sumnjom u trgovinu ljudima, nakon što su pokušali usvojiti djecu iz Konga. Iako je homoseksualnim parovima u Hrvatskoj dopušteno sklapanje životnog partnerstva, ali ne i braka, Noah Kraljević se sa svojom partnericom vjenčao krajem 2019. u Evangeličkoj (luteranskoj) crkvi.
U međuvremenu, Narod.hr je pisao o tome kako homoseksualni parovi dolaze do djece, kao i o medicinski potpomognutoj oplodnji.