Ministarstvo uprave RH na poseban način omogućuje građanskim inicijativama (GI) “Narod odlučuje” i “Istina o Istanbulskoj” uvid u potpise birača za referendume koji su proglašeni neispravnim i nevažećim, prema Izvješću Povjerenstva o provjeri broja i vjerodostojnosti potpisa, te zakonitosti postupka prikupljanja potpisa za raspisivanje državnih referenduma, objavilo je Ministarstvo na svojem mrežnom sjedištu.
Navedeno je da svi – udruge i građani zahtjeve za uvidom OBAVEZNO moraju dostaviti elektroničkom poštom.
> Dr. Natalija Kanački: Ministar je poručio da tko nema skener, ne može zatražiti uvid u svoj potpis
Iz Ministarstva uprave RH u četvrtak navečer je navedeno da Građanske inicijative mogu odrediti do deset predstavnika po svakom od tri referendumska pitanja, radi ostvarivanja uvida.
Zahtjeve za uvid u potpise je potrebno dostaviti na obrascima isključivo elektroničkim putem na e-adresu: uvid-potpisi@uprava.hr do 26. listopada 2018. godine.
Uvid se ostvaruje sukladno propisima kojima se uređuje zaštita osobnih podataka, tvrde iz Ministarstva uprave. Dodaju kako se neće razmatrati nepotpuni zahtjevi i zahtjevi koji nisu dostavljeni na utvrđenim obrascima.
“Neću ovdje ulaziti u sve nelogičnosti u postupanju vlade Andreja Plenkovića – da prvo nisu dopustili promatrače pregledavanja potpisa, nisu dopustili da u Povjerenstvu koje pregledava potpise budu predstavnici “Narod odlučuje”, a da sada odjednom dozvoljavaju uvid u potpise koje su proglasili nevažećima, nakon što su s njima radili što su željeli mjesecima – samo ću svratiti pozornost na činjenicu da ministar uprave taži da potpisnici referendumskog zahtjeva prvo isprintaju obrazac, zatim ga ispune tiskanim slovima, skeniraju te pošalju elekroničkom poštom”, upozorila je dr. Natalija Kanački iz GI Narod odlučuje.
“Ministar Kušćević koji je tvrdio kako Hrvatska nema uvjeta za uvođenje elektroničkog glasovanja – objasnio nam je da očekuje da svi hrvatski građani koji žele uvid u potpise – imaju printer, skener i elektroničku adresu”, ističe dr. Kanački.
“Kao zaključak – živimo u vrijeme elektroničkog mraka u državi gdje Ministarstvo uprave ne zna složiti elektronički obrazac niti provesti elektroničko glasovanje na izborima, ali od građana traže više nego što oni sami znaju”, zaključuje dr. Kanački.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.