Nakon priopćenja o Čavoglavama: Kakve je odluke dosad donosio aktualni sastav Ustavnog suda (2) – Odbacivanje tužbe GI Narod odlučuje

Foto: fah, montaža narod.hr

Nakon priopćenja predsjednika Ustavnog suda Miroslava Šeparovića po pitanju pozdrava “Za dom spremni” u pjesmi Marka Perkovića Thompsona Bojna Čavoglave, podsjećamo i na druge sporne odluke ovog sastava Ustavnog suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovom prilikom izdvojili smo odbijanje tužbe GI Narod odlučuje.

Odbacivanje tužbe GI Narod odlučuje

U siječnju prošle godine Ustavni je sud odbacio tužbu koju je podnijela građanska inicijativa Narod odlučuje protiv zaključka Hrvatskog sabora prema kojemu nije prikupljen dovoljan broj potpisa za referendum o promjeni izbornog zakona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, nakon što je GI Narod odlučuje predao Hrvatskom saboru prikupljene potpise, Ministarstvo uprave na čelu s ministrom Kuščevićem i u suradnji s APIS-om provelo je provjeru broja i vjerodostojnosti potpisa, ali ne dopuštajući da tom procesu prisustvuju promatrači.

> Što je Narod odlučuje podnio Ustavnom sudu?

> Ustavni sud se proglasio nenadležnim i odbacio tužbu GI Narod odlučuje

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema zaključku koje je donijelo to povjerenstvo nije prikupljen dovoljan broj potpisa za referendum, a Hrvatski sabor je taj zaključak prihvatio.

U tužbi Ustavnom sudu, GI Narod odlučuje tvrdi da je odluka donesena na nezakonit način, bez uporišta u Zakonu o referendumu.

“U Zakonu o referendumu ne postoji odredba prema kojoj bi Vlada ili Ministarstvo uprave brojili potpise nakon što su oni predani Saboru, već Zakon o referendumu obvezuje isključivo Organizacijski odbor da broji potpise i, ako ustanovi da ih ima dovoljno, preda Saboru, što je i učinjeno”, istaknuo je odvjetnik i podupiratelj GI Narod odlučuje, Darko Varnica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudac Šumanović se izuzeo 

GI Narod odlučuje poručila je da su donošenjem nezakonite odluke o provjeri broja potpisa, onemogućavanjem promatrača i prava na žalbu, nosioci političke vlasti građanima povrijedili njihovo ustavno pravo na referendum i na zakonitost jer su sebi dali za pravo da mimo zakona, mimo više od 405.000 građana koji su sukladno Ustavu zatražili referendum, bez bilo kakve transparentnosti – odlučuju o tome hoće li ili neće biti referenduma.

GI Narod odlučuje očekivala je da će Ustavni sud zaštiti pravo građana na referendum – da će Hrvatskom saboru naložiti raspisivanje referenduma o promjeni izbornog sustava ili ponoviti postupak provjere potpisa i omogućiti da u njemu sudjeluju promatrači GI Narod odlučuje.

Međutim, to se nije dogodilo. Ustavni sud proglasio se nenadležnim za to pitanje i odbacio tužbu te nije udovoljio zahtjevu za sudjelovanjem inicijative u procesu provjere potpisa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S ovom odlukom nije se složio jedino ustavni sudac Miroslav Šumanović.

> Akademik Pečarić Šeparoviću: ‘Pozdrav ZDS datira otprije NDH – tvrdite li da je postojala još 1932. godine?’

> Kako se biraju suci Ustavnog suda koji je ponovno prekoračio svoje ovlasti u priopćenju vezanom uz pjesmu Bojna Čavoglave?

Podsjetimo, nedavno je Ustavni sud uputio javnosti priopćenje vezano uz odluku Visokog prekršajnog suda, koji je zaključio da poklik “Za dom spremni” u pjesmi Marka Perkovića Thompsona nije prekršaj. Ustavni sud je priopćio da ne komentira odluke i rješenja sudova, ali da je o pozdravu ‘Za dom spremni’ već ranije izrazio svoje stajalište.

“U odnosu na pozdrav ,,Za dom, spremni”, Ustavni sud je u nekoliko svojih odluka izrazio jasno stajalište da je riječ o ustaškom pozdravu Nezavisne Države Hrvatske te da taj pozdrav nije u skladu s Ustavom Republike Hrvatske.” – stoji u priopćenju kojeg potpisuje predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.