Nedostatak financija i kapaciteta za decentralizirane funkcije prepreke decentralizaciji

Skup “Decentralizacija u Hrvatskoj: stanje i perspektiva” održan je u srijedu u riječkoj Gradskoj vijećnici, gdje su predstavljeni rezultati istraživanja o stupnju decentralizacije u zemlji, po kojima se kao temeljne prepreke preuzimanju decentraliziranih funkcija u općinama i gradovima navode nedostatak financija te unutarnjih kapaciteta za njihovu provedbu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživanje je provedeno u suradnji Centra za demokraciju i pravo Miko Tripalo i njemačke fondacije Friedrich Ebert.

Kako je kazao predsjednik skupštine Centra Goran Radman, ova organizacija provela je prvo istraživanje o decentralizaciji 2010. godine, koje je rezultiralo pokretanjem tehničkih promjena na ovom području. No, u Centru su utvrdili kako nakon proteka nekoliko godina rezultati tih promjena nisu vidljivi, pa je pokrenuto novo istraživanje koje je proveo Vedran Đulabić s Pravnog fakulteta u Zagrebu.

Riječki gradonačelnik Vojko Obersnel istaknuo je kako građani mnogo očekuju od decentralizacije, ali su mogućnosti, posebno s obzirom na model financiranja, relativno male. Proces decentralizacije označio je “kao Jeti, o kojem svi govore, a nitko ga nije vidio”, ali i ustvrdio kako svakako treba nastaviti s naporima da se ona stvarno i provede.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vedran Đulabić je, predstavljajući rezultate istraživanja, kazao kako je na anketu odgovorilo 43 posto gradova i općina, što se drži visokim i relevantnim postotkom. Na pitanje u kojem području je jedinica lokalne samouprave preuzela decentralizirane funkcije, čak 59 posto je odgovorilo ni u jednoj, a na pitanje koje bi decentralizirane funkcije željeli preuzeti, čak trećina je odgovorila kako ne žele preuzeti ni jednu.

Najviše upitanih o tome koji su razlozi tome, njih 43 posto, navelo je da im to nitko nije ni ponudio, a 34 posto da u njihovoj jedinici lokalne samouprave nema dovoljno kapaciteta za vođenje takvih funkcija.

Djelatnosti decentralizirane u gradovima i općinama u najvećoj mjeri su vatrogastvo, obrazovanje i izdavanje građevnih dozvola. Predstavnici gradova i općina su na pitanje o tome u kojim bi segmentima trebalo započeti proces decentralizacije, najčešće spomenuli upravljanje državnom imovinom, gospodarski razvoj i poljoprivredu, kazao je Đulabić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.