„Neovisni“ Novotny bi državni novac ulagao u privatnu tvrtku

Foto: snimka zaslona

Iz Vlade su potvrdili da je početkom ovog mjeseca održan sastanak predstavnika Vlade, Hrvatskog sabora i Agrokora. U priopćenju stoji da Vlada prati situaciju u Agrokoru zbog njegove važnosti za hrvatsko gospodarstvo. Situaciju oko Agrokora komentirao je ekonomski analitičar dr.sc. Damir Novotny, u HRT-ovoj Temi dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upoznati smo sa snižavanjem kreditnog rejtinga Agrokora i u više smo navrata naglasili odgovornost vlasnika i uprave za sveukupno poslovanje kompanije. U tom kontekstu održan je i sastanak predstavnika Vlade, Hrvatskog sabora i Agrokora.

Ekonomski analitičar, Damir Novotny mišljenja je da se Agrokor mora restrukturirati i da će mu Vlada morati pomoći. Postoji instrumentarij kako zaštititi tvrtku od vjerovnika. Taj proces je bolan, prošle su ga mnoge građevinske tvrtke u vrijeme krize, rekao je Novotny. Naglasio je da je najgore ako krene panika… Već danas se na burzi mogla vidjeti rasprodaja dionica pojedinih Agrokorovih poduzeća. Danas se dogodio čitav niz reakcija, koje mogu u kratkom roku načiniti veliku štetu, ustvrdio Novotny.

Državna tajnica u Ministarstvu gospodarstva, Nataša Mikuš, nije željela ništa reći o Agrokoru pravdajući se kako to nije u njenom mandatu. Razlog za zabrinutost postoji, to je važna tvrtka i treba iznaći rješenje za njen spas, izjavila je. Nije željela odgovoriti ni na pitanje treba li država sudjelovati u tom procesu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako pišu mediji, u nedjelju 3. ožujka održan je sastanak vlasnika koncerna Agrokor Ivice Todorića i šefa financija Ivana Crnjca te najužeg tima Vlade i Sabora u kojem su bili predsjednik Vlade Andrej Plenković, predsjednik Sabora Božo Petrov, te ministri Zdravko Marić i Martina Dalić. Mediji prenose da je sastanak održan nakon konzultacija u HDZ-u u kojem je odlučeno da država svojim novcem ne može spašavati Agrokor te da Ivica Todorić mora otići sa čela kompanije, jer koncernu prijeti slom zbog prezaduženosti i pritiska vjerovnika.

Mediji donose i da je Božo Petrov predložio da država pomogne Agrokoru nacionalizacijom ili pokušajem otkupa, ali da je ta zamisao odbačena.

Nakon što je početkom siječnja snizio rejting Agrokoru s B2 na B3, a vjerojatnost bankrota s B1-PD na B3-PD zadržavši stabilne izglede, Moody’s je u veljači izglede za taj rejting snizio na negativne. Moody’s trenutno procjenjuje da će Agrokorov bruto dug krajem 2017. dosegnuti šest puta veću vrijednost od EBITDA, a krajem 2018. godine 6,8 puta, uključujući PIK-ove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon Moody’sa je i kreditna agencija Standard & Poor’s snizila kreditni rejting Agrokora.

“Temu dana” pogledajte ovdje:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.