Ministarstvo turizma je za 2015. od Državne revizije dobilo „uvjetno mišljenje“, a jedan od glavnih razloga za to jest prekomjerno korištenje ugovora o djelu, slično kao i u Ministarstvu vanjskih poslova, piše Slobodna Dalmacija.
Radi se o ministarstvu koje je vodio Dario Lorencin, inače IDS-ovac, a otkriveno je da su ugovori o djelu zaključeni s vanjskim suradnicima (21), od čega se sedam odnosi na drugo tijelo državne uprave, Ministarstvo mora prometa i infrastrukture, koje ima sjedište na istoj lokaciji kao i Ministarstvo turizma.
„Najveći dio poslova prema zaključenim ugovorima o djelu odnosio se na poslove državnih službenika iz redovne djelatnosti Ministarstva. Rashodi za izvršitelje usluga na temelju ugovora o djelu ostvareni su u iznosu 698.924 kune, što čini 2,8 posto novca osiguranog za osnovne plaće s doprinosima zaposlenika Ministarstva za 2015., te su veći od propisanog iznosa (dva posto ukupnog iznosa novca za osnovne plaće s doprinosima u tekućoj godini osiguranim za to tijelo) za 200.924 kune“, navodi se u izvješću revizije.
Pojedini su i ugovori o djelu zaključeni za obavljanje poslova koji se odnose na poslove državnih službenika iz redovne djelatnosti Ministarstva – kadrovski i arhivski poslovi, izrada prijedloga Uredbe o unutarnjem ustrojstvu, pravilnika, odluka i općih akata ministarstva, priprema sjednica kolegija, organiziranje sastanaka i vođenje zapisnika, arhivski poslovi, unos raznih podataka u računalo i druge poslove.
Kažu kako to nije u skladu s odredbom članka 62. stavak 1. zakona o državnim službenicima kojim je propisano da se pojedini poslovi koji se obavljaju u državnom tijelu, osim poslova koje obavljaju državni službenici iz članka 3. stavka 2. navedenog zakona, mogu na temelju ugovora o djelu povjeriti pružateljima stručnih usluga izvan državne službe. Odredbom članka 62. stavka 2. zakona o državnim službenicima propisano je da izdaci za pružatelje usluga na temelju ugovora o djelu ne smiju prelaziti dva posto ukupnog iznosa novca za osnovne plaće s doprinosima u tekućoj godini osiguranim za to tijelo.
„Rashodi za plaće za redovan rad zaposlenika Ministarstva s doprinosima planirani su u iznosu 24.900.000, a rashodi za izvršitelje usluga na temelju ugovora o djelu ostvareni u iznosu 698.924 iznose 2,8 posto novca osiguranog za osnovne plaće s doprinosima zaposlenika Ministarstva za 2015., te su veći od propisanog iznosa za 200.924. Na navedenu nepravilnost Državni ured za reviziju je ukazivao i u revizijama za prethodne godine. Rashodi po ugovoru o djelu su u 2011. iznosili 10,8 posto, u 2012. iznosili su 7,1 posto, a u 2013. iznosili su 5,3 posto rashoda za plaće zaposlenika. U 2014. navedeni rashodi iznosili su 1,9 posto rashoda za plaće zaposlenika, odnosno bili su u granicama zakonom propisanog postotka, a u 2015. su opet povećani“, ističe se u izvješću i napominje da se pri ugovaranju poslova putem ugovora o djelu smije ugovarati samo oni poslovi koji nisu poslovi državnih službenika iz redovne djelatnosti Ministarstva.
U ministarstvu su “prihvatili nalog”, ali se brane tvrdnjom da je uredbom o unutarnjem ustrojstvu Ministarstva turizma i pravilnikom o unutarnjem redu utvrđen broj od 310 potrebnih službenika i namještenika za obavljanje poslova Ministarstva, da su koncem 2015. u Ministarstvu bila 163 zaposlenika ili 48 posto manje od predviđenog broja.