Ministarstvo zdravstva utvrdilo je nepravilnosti u radu Hrvatske komore primalja čiji je dio članstva 2014. prijavio resornom ministarstvu rad svoje predsjednice Barbare Finderle tvrdeći da ne obavlja svoj posao transparentno, financijski oštećuje Komoru i nalazi se u sukobu interesa.
Dio članstva prijavio je tada predsjednicu, inače primalju u KBC-u Rijeka, da je zaposlila svoju sestru kao pravnu zastupnicu Komore te da si sama isplaćuje naknade i ne dopušta da članstvo o tome bilo što zna. U Ministarstvu zdravlja potvrđuju da je nadzor dovršen te da su u radu Hrvatske komore primalja utvrđene nepravilnosti,priopćio je Novi list te godine.
“Ministarstvo stoji pri nalazu, no zbog zakona koji reguliraju rad komore ne može nikog sankcionirati”, kazao je glasnogovornik Ministarstva Josip Jagić.
Barbara Finderle napade je okarakterizirala kao “borbu za vlast” te istaknula za Novi list da se “borba za vlast pretvorila u nešto što nema veze s primaljskom strukom i našim plemenitim zvanjem. U tom procesu jedan manji dio članstva želi realizirati svoju namjeru da pripoji Hrvatsku komoru primalja nekoj od drugih komora u zdravstvu. Navedeno jednostavno nije moguće s obzirom na činjenicu da je 2008. godine donesen Zakon o primaljstvu, a 2009. godine osnovnana Hrvatska komora primalja kao samostalna strukovna organizacija. Međutim, navedeni dio članstva, ipak smatra da je pripajanje moguće provesti i stoga želi izabrati određene primalje u spomenuta tijela upravljanja Hrvatske komore primalja.”
Finderle su primalje prozivale za pogodovanje i zapošljavanje sestre te isplaćivanje naknada.
Ekskluzivan ugovor o pravnom zastupanju sa sestrom odvjetnicom
Nakon osnutka 2009. i imenovanjem Finderle za predsjednicu Komore, dio članova je uočio da je Finderle sklopila ekskluzivan ugovor o pravnom zastupanju sa svojom sestrom, odvjetnicom Kristinom Mikuličić iz Rijeke, prema kojemu sestra predsjednice vodi sve pravne poslove Komore, osmišljava i sastavlja akte, pruža pravne savjete, prenijela je 2014. Slobodna Dalmacija.
Finderle ne vidi nikakav problem u tome što je glavna pravna savjetnica njezina sestra.
“U Komori nisam angažirala sestru kao odvjetnicu, nego je bio otvoren javni natječaj na koji se i ona javila. O tome je odlučilo Vijeće Komore. S obzirom na to da je sadašnja odvjetnica tada dala najbolju ponudu i da je i prije osnivanja Komore volontirala i pomagala oko primaljskih pitanja, Vijeće ju je odlučilo angažirati, u početku na određeno vrijeme, a tek poslije na neodređeno. Činjenicu da je ona sestra predsjednice nismo skrivale. S obzirom na to da dio članstva negoduje zbog toga, a i zbog toga što nije htjela biti dodatni teret u izbornom procesu, ponudila je Vijeću raskid ugovora, no Vijeće ga nije prihvatilo.”, izjavila je Finderle za Slobodnu Dalmaciju.
Osim toga optužili su je da si sama isplaćuje naknade i ne dopušta da članstvo o tome bilo što zna.
Finderle sama iz Rijeke dostavlja obrazac evidencije prisutnosti u Zagreb
Pravo na svaku naknadu odobrava osobno Finderle, a pripada joj još jedan izvanserijski privilegij – da sama u svojem privatnom prostoru kontrolira svoje 40-satno radno vrijeme. Prema izvještaju MZ-a, u ugovoru o radu potpisanom između Komore i predsjednice stoji da poslodavac – koji je u Zagrebu – kontrolira što Finderle radi u Rijeci, no dalje se konstatira da tajnik Komore vodi evidenciju dolaska na posao za sve zaposlene osim za Finderle, koja sama dostavlja obrazac evidencije prisutnosti na radnome mjestu privatnom knjigovodstvenom servisu, navodi Slobodna Dalmacija.
Nadalje, primalje su bile dužne potpisati Pravilnik o obvezi čuvanja poslovne i profesionalne tajne, čiji je sadržaj restriktivan kao da je riječ o privatnoj korporaciji, a odmah zatim su sve članice Komore bile dužne potpisati i formular s izjavom da neće odati ništa što čuju o radu udruge hrvatskih primalja.
Finderle optužila OB Dubrovnik za izvođenje pobačaja ‘na živo’
Podsjetimo, predsjednica Komore primalja Barbara Finderle ispričala je za medije krajem ožujka ove godine iskustvo jednog riječkog liječnika koji je odlazio na ispomoć u dubrovačku bolnicu u kojoj su “svi anesteziolozi u smjeni uložili prigovor savjesti pa je ginekolog morao pobačaj obaviti naživo”.
Lažna vijest pokrenula medijsku hajku na priziv savjesti
Finderle je plasirala lažnu vijest ili na predavanju/okruglom stolu na Kongresu Koordinacija komora u zdravstvu (22-24.3.), a koju su kasnije prenijeli mediji, ili novinarima na tom kongresu, ili nakon kongresa medijima u ponedjeljak.
U ponedjeljak, 25.3. Finderle je govorila o slučaju u Dubrovniku kao da osobno zna za tu informaciju: “Prisjetila se iskustva jednog liječnika iz Rijeke koji je odlazio na ispomoć u dubrovačku bolnicu. Ondje su, kazala je, svi anesteziolozi u smjeni uložili prigovor savjesti pa je ginekolog morao pobačaj obaviti naživo”. Već u srijedu 27.3. za Dnevnik Nove TV u telefonskom razgovoru rekla je da je “o incidentu pročitala u jednom od svjedočanstava pacijentica.”
Zbog njenih navoda reagiralo je i resorno ministarstvo.
“Uvijek reagiramo kad dobijemo dojavu o kršenju zakona, pa smo tako i od dubrovačke bolnice zatražili očitovanje, a onda ćemo poslati inspekciju”, kazao je ministar zdravstva Milan Kujundžić.
Ravnatelj OB Dubrovnik odbacio sve navode
Ravnatelj Opće bolnice Dubrovnik Marijo Bekić naveo je da nemaju saznanja o takvom slučaju.
“OB Dubrovnik omogućava pobačaj, a dvije anasteziologinje koje rade nemaju priziv savjesti te je pobačaj dostupan.”
O medijskom linču na bolnicu zbog navodnog priziva savjesti ansteziologa, naglašava da je “osoba koja nije djelatnica, uprla prstom u našu bolnici. Proveli smo nadzor i takav slučaj nije evidentiran, nije bilo pritužbe pacijentice, niti struke”, komentirao je ravnatelj Bekić.
Tekst se nastavlja ispod oglasa