Premijer Andrej Plenković je u svom godišnjem izvješću o radu Vlade u utorak ponovno aktualizirao temu rada nedjeljom. Zabrana rada nedjeljom jedno je od predizbornih obećanja vladajućih, koja dosad nije provedeno.
Iako prijedlog zakona o trgovini još nije predstavljen socijalnim partnerima i javnosti, prema dostupnim informacijama, trgovine bi mogle raditi 16 nedjelja u godini. Većina građana ne želi raditi nedjeljom, ali mnogi ipak moraju raditi i taj dan. Nažalost, mnogo je i onih koji rade bez slobodnih dana, posebno kad je u pitanju rad tijekom turističke sezone.
U Satnici Đakovačkoj ne radi se nedjeljom
Većina je građana protiv rada nedjeljom, a neke su to općine u Hrvatskoj same regulirale.
Jedna od slavonskih općina u kojima rada nedjeljom nema već duže je Satnica Đakovačka.
“Bože moj, dođeš u subotu, kupiš i dobro”, kazao je Mirko iz Satnice Đakovačke, a slično misli i njegova sumještanka Jelica. “Naviknuli smo. Sve što treba kupimo subotom, a nitko još nije umro od gladi”, kazala je.
“Gdje su prava radnika?”
Dnevniku Nove TV javila se radnica iz okolice Zadra koja radi bez slobodnih dana.
“Ljeti nemam ni jedan slobodan dan. Ni ponedjeljkom ni utorkom ni srijedom. Od lipnja do danas oni su nama dužni oko osamnaest slobodnih dana, a možda i više. Ovu jesen dobivamo slobodan dan na treću nedjelju”, žali se.
> Vlada ne reagira na prijedloge UiO, ali niz općina koje omogućuju neradnu nedjelju nastavlja se povećavati
> Udruga UIO davno podnijela prijedlog Zakona o radu nedjeljom, a sada se zauzeo i Hrg: ‘Vrijeme je da se zabrani rad nedjeljom’
> Direktor Ikee protiv zabrane rada nedjeljom: Podsjetimo što je tražila udruga U ime obitelji za radnike u Hrvatskoj!
“Gdje su tu prava radnika? pita se. “Kad mi tražimo svoja prava, onda kažu da damo otkaz. A zašto? Jer je država dopustila, njima je dopušteno da se s nama poigravaju”, objašnjava.
Na papiru – tko odbije rad nedjeljom, ne bi smio dobiti otkaz, ali hrvatska stvarnost je drugačija.
Sindikati protiv rada nedjeljom
Predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata Krešimir Sever smatra da je šesnaest radnih nedjelja previše. “To ne bismo htjeli jer jedna ozbiljna zemlja mora biti svjesna da zapravo trgovine nedjeljom ne bi niti trebale raditi”, kazao je poručivši da su bili protiv rada nedjeljom i da ostaju pri tome.
Premijer Plenković je rekao: “Sedamdeset posto građana želi da se ne radi. Naravno, u turističkoj zemlji postoje određene iznimke.”
Kako mali trgovci gledaju na neradne nedjelje?
“Savez udruga malih trgovaca kao krovna organizacija neovisnih hrvatskih trgovaca, kao uostalom i svi poduzetnici, inače ne podržava neke mjere koje ograničavaju naše poslovanje, no smatramo da je uvođenje neradne nedjelje jedna socijalna mjera”, rekao je predsjednik Saveza udruga malih trgovaca RH Damir Aščić te nastavio: “Mi bismo podržali tu mjeru, ali tražili bismo da svaki poslovni subjekt koji je naslonjen na sličan posao što mi radimo isto tako dobije tu ograničavajuću mjeru.”
“Konkretno, to se odnosi na pekare, kioske i benzinske postaje. Ako ne radimo mi, ne rade ni oni”, poručio je.
O potencijalnim neugodnim i negativnim posljedicama Aščić upozorava na pad prometa i na višak radnih mjesta. “Naš Savez će sigurno podržati ove mjere, neće otpuštati radnike”, kazao je dodavši kako ne vjeruje da će se dogoditi neki veći poremećaj.
Ovisni o turizmu
“Pozdravljamo ovaj dio mjere koji bi se odnosio na mjere da bude 16 radnih nedjelja, gdje bi se podržalo neke naše članice koje ovise o turizmu, pa i neke članice koje imaju specifične poslove”, kazao je Aščić te poručio Vladi RH da malo veću pažnju obrati na neovisne trgovce koji nisu u istim uvjetima nabave kao veliki. “Imamo puno više ulazne cijene od velikih, a stavljeni smo u isti koš s njima. To je veliki problem nas neovisnih trgovaca”, poručio je.
Upitan je li mu poznato tko će određivati tih šesnaest radnih nedjelja, kazao je kako vjeruje da će biti nekih tehničkih problema “Mi ćemo se preraspodijeliti unutar naših firmi. Ako ne radite preko godine, morat ćete zaposliti dodatne ljude”, zaključio je.
Tekst se nastavlja ispod oglasa