Neslaganje na ljevici oko povratka Tita na Pantovčak

Foto: Snimka zaslona

Jedno od prvih pitanja nakon što je Zoran Milanović pobijedio na predsjedničkim izborima bilo je hoće li vratiti bistu Josipa Broza Tita, komunističkog diktatora koji je na čelu Jugoslavije bio sve do svoje smrti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Dr. sc. Hasanbegović za Narod.hr o želji SDP-ovaca za vraćanje Titove biste na Pantovčak

Dok predsjednik Klub zastupnika SDP-a Arsen Bauk i Milanovićev kum Joško Klisović koji je bio zamjenik ministrice vanjskih poslova Vesne Pusić smatraju da bi Titovu bistu trebalo vratiti, njima se ne slaže književnik, inače ljevičar Velimir Visković.

Njegovu objavu prenosimo u cijelosti:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Znam da se ovo što pišem neće svidjeti dijelu vas koji pratite ovaj profil. Ali ipak, napisat ću to: u politici je razum ispred srca.

Jedno od prvih pitanja koje mediji postavljanju jest treba li Milanović vratiti Titovu bistu na Pantovčak.
Po mojem mišljenju – ne, iako mislim da je Tito najznačajnija politička ličnost u hrvatskoj povijesti. Ne po našim lokalnim kriterijima, već po svjetskim. Bio je vođa antifašističkog ustanka, najvećeg u Evropi, kasnije i politički lider kojega su uvažavali u svim svjetskim metropolama, sva su mu vrata bila otvorena. Jedini hrvatski i južnoslavenski političar svjetskog ranga.

Unatoč jednopartijskom sustavu, pa i autoritarnoj vlasti građani su slobodno putovali svijetom, razmjerno dobro živjeli (pogotovo u usporedbi sa državama kojima danas gledamo u leđa).
Ali, svejedno, ne treba vraćati Tita u Tuđmanov osobni Panteon na Pantovčaku. Niti je uopće taj njegov osobni Panteon toliko važan!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>(VIDEO) Šešelj: Milanović bi Srbima više odgovarao, evo i zašto

>Milanović se uoči obraćanja stožeru susreo s Josipovićem i Mesićem

Dakle, kao prvo, to bi izazvalo već u samom početku mandata novog predsjednika oštre podjele u hrvatskom društvu i mnogo važnije stvari ostale bi u sjeni tog konflikta. Kao drugo, unatoč svim povijesnim zaslugama, Tito nije tip političara koji bi bio putokaz za hrvatsku budućnost ako želimo biti demokratska nacija. Zapravo je pitanje u kojoj su to mjeri i Starčević, pa čak i Stjepan Radić. Suvremena nacija više nije ono što je Starčević zamišljao prije stoljeće i pol, niti su Hrvati seljačka nacija što su bili prije stoljeće (a da ne spominjem sve Radićeve političke transformacije i mutacije).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zapravo je cijeli Tuđmanov Panteon jedna od mnogih njegovih mitoloških konstrukcija. I nema potrebe da rasipljemo energiju oko njegovih pretencioznih pseudopovjesničarskih himera.

Usmjerimo se radije na izgradnju suvremene ideje hrvatske države i nacionalnog identiteta, koji gledaju u budućnost, otvoreni su prema Evropi, tehnološki konkurentni, prijateljski raspoloženi prema državama u susjedstvu, ponosni na svoju kulturnu povijest prije svega, na svoje umjetnike, znanstvenike, pa i sportaše… Oni su puno važniji od političara koji su usidreni u svoje vrijeme i danas anakroni! Dopustimo našim suvremenim političarima da se konačno zagledaju u budućnost!”, ocijenuje Visković.

Foto: snimka zaslona

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.