Nešto vam je čudno u aferi Budak? Niste jedini: Donosimo pregled slučaja

budak
Montaža: Narod.hr, izvor: Snimka zaslona, Fah, KBC Sestre milosrdnice

Zagrebačka odvjetnica Lina Budak, inače članica ekstremno lijeve platforme Možemo, podignula je pravu buru u javnosti svojom tvrdnjom da joj Klinika za tumore u Zagrebu sedam mjeseci nije javila da ima karcinom dojke. Njezinu opširnu ispovijest u kojem hrvatski zdravstveni sustav i liječnike proziva za teški nemar prvi je objavio ideološki joj blizak Index, a podržao ju je niz lijevih udruga poput Antifašističke lige, Documente, Dugine obitelji, Gonga, Hrvatskog novinarskog društva. No nakon ispovijesti Line Budak oglasili su se prozvani liječnici čije tvrdnje se kose s njezinim prozivkama. Dok ona tvrdi da joj bolnica sedam mjeseci nije javila za loše nalaze, prozvani akteri tvrde da je nalaz sam propustila podignuti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ispovijest Line Budak definitivno jest dramatična. No kada se uzmu u obzir izjave prozvanih bolnica i liječnika, u njezinoj se ispovijesti pojavljuju nelogičnosti, a na slučaj se baca drugo svjetlo.

Donosimo vam stoga ispovijest Line Budak, ali i izjave bolnica i liječnika involviranih u ovaj medijski eksponiran slučaj.

Što tvrdi Budak?

Budak je za Index ustvrdila da joj je sedam mjeseci bio uskraćen patohistološki nalaz vezan za pretrage koje je obavila u Klinici za tumore Kliničkog bolničkog centra Sestre milosrdnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nalaz je potvrdio sumnje da boluje od karcinoma dojke, a dobila ga je tek sedam mjeseci poslije.

Tvrdi da joj bolnica nije dala nalaz niti ga poslala njezinom obiteljskom liječniku, iako je nalaz cijelo vrijeme bio u bolnici.

>Povjerenstvo HLK: Nema propusta u liječenju Vladimira Matijanića

Budak se odlučila liječiti u Njemačkoj

Budak se na kraju odlučila liječiti u Njemačkoj o svom trošku, tražila je Hrvatski zavod za javnost zdravstvo da joj nadoknadi troškove, no oni su očekivano to odbili jer se takvo liječenje može obaviti u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ključni nalaz koji dokazuje da ima karcinom i ona i njezin liječnik u Klinici za tumore vidjeli su tek sedam mjeseci posije. U tom je periodu propušteno dragocjeno vrijeme za liječenje.

Njezina je ispovijest odmah pokrenula javnu bunu protiv svih upletenih aktera, ali i protiv hrvatskog zdravstva.

>Pogledajte bijedni izgovor Matijanićeve partnerice – za mokrenje po hrvatskoj zastavi

Kronologija slučaja: Verzija Line Budak

”Na prvi pregled sam otišla u Medikol 24.03.2022. gdje je ustanovljeno da postoji temeljita sumnja i da je potrebna biopsija. Nakon tri dana otišla sam u Kliniku za tumore kod Andreja Rotha koji je napisao da se radi o benignom dobroćudnom procesu i poslao me na pretrage. Tu je prva greška jer on nije uočio ozbiljnost mog stanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na šalteru mi je rečeno da ću biti pozvana kada dođu nalazi. S obzirom na to da me nisu zvali, odlazim nakon pet dana na šalter i dobivam hrpu nalaza, dva vezana uz biopsiju dojke gdje piše da nema nikakvih malignih stanica. No, imala sam rezerviranu pretragu u Klinici za tumore, na magnetsku rezonancu. Oni mi kažu da se pregled radi peti dan od menstruacije, ali ja ju nisam imala – kazala je Budak o slučaju za N1.

”Pogrešni su bili formulari. I tu je propust doktora Rotha što me nije poslao na hitnu magnetsku rezonancu”, rekla je i dodala da je mjesecima odlazila u Kliniku i zvala te je dobila termin krajem srpnja, ali je dobila koronu.

>Smrt novinara Matijanića: Inspekcija nije utvrdila značajne propuste; iznesene do sada prešućene informacije

”Tri mjeseca nakon toga nisam dobila menstruaciju jer sam u perimenopauzi, te sam otišla na pregled u studenom u Medikol. Tamo mi je jedan savjestan liječnik utvrdio da mi nedostaje patohistološki nalaz biopsije. Naknadno sam doznala da taj nalaz leži negdje u Klinici za tumore od travnja”, opisala je.

”…Zatim dolazim na šalter u Kliniku gdje mi govore da sam dobila sve nalaze. Sestra je tada rekla da sam naporna i dosadna, te da sam dobila sve, ali je pogledala i rekla da nema. Zamolila sam ju da pogledala u računalo te se smilovala i našla nalaz. No, rekla mi je da nalaze ne daju pacijentima nego liječnicima, a prije toga su mi ih sve dali. To je potpuno rasulo u sustavu” dodala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Budak: Njegova soba bila je puna vrećicama s poklonima

”Doktor Roth nije ni znao za moj nalaz. Prvo me pitao jesam li završila ciklus jer je pogledao datume. Pitao je jesam li završila svih šest kemoterapija ili sam još na petoj. Ja sam ostala bez teksta. Rekla sam da mi nije dobro i da moram sjesti. Njegova soba bila je puna vrećicama s poklonima, a ja sam se osjećala posramljeno što sam došla praznih ruku. Strašno je to kako se na pacijenta prebacuje loš osjećaj da nije donio nešto. Ta scenografija u javnom zdravstvenom sustavu je neprihvatljiva”, opisala je za N1 Televiziju.

Doktor Roth joj je rekao da će to riješiti tako da će sutra biti odmah na multidisciplinarnom timu da bi njezin slučaj bio iznesen.

Budak: Svodi li se sve u hrvatskom zdravstvu na vezu, da te neki savjestan liječnik primi?

”Pitala sam ga jesam li pogriješila što nisam nazvala svog prijatelja liječnika da ga on nazove i pita što je s nalazima. Doktor Roth mi je odgovorio – da, trebali ste ga nazvati. O tome sam pisala i ministru Berošu. Svodi li se sve u hrvatskom zdravstvu na vezu, da te neki savjestan liječnik primi? Ja ne znam”, rekla je.

Doktoru Rothu je bilo vrlo neugodno te mi je ostavio svoj broj telefona….Ne znam čiji su propusti bili, ni tko je u sustavu zakazao. Kasnije mi je doktor Roth rekao da se moram podvrći operaciji odstranjivanja dojke. Ostala sam u šoku. Rekao mi je da bi mi isto to rekao i u travnju. Krenulo je prebacivanje odgovornosti, ja sam mu rekla da znam kako idu multidisciplinarni slučajevi jer sam odvjetnica, a on mi je drsko rekao – ‘ne bojim vas se, ne možete mi ništa, ne možete me tužiti’. Ostala sam bez teksta, zašutila sam”, opisala je Budak.

”Svjesna sam da sam izgubila vrijeme i odlazim do njega u ordinaciju da uzmem nalaz. Nije me dočekao sam, nego s doktorom Milasom koji je sjedio u stolcu i gledao utakmicu. Za vrijeme mog razgovora s doktorom Rothom ubacivao se Milas i govorio – ‘nećete vi nama, niste vi liječnik…’. Rekla sam mu da ne može tako razgovarati sa mnom. Na pitanje u kojem stadiju je moja bolest, doktor Milas se ubacuje i govori – ‘niste dobili najgoreg raka’. To je razina komunikacije s teško bolesnim osobama”, rekla je.

”Otišla sam bez najave do docenta Šeparovića i pitala ga hoće li mi se bolnica barem ispričati, a on mi kaže – ‘žao mi je gospođo Budak da se to baš vama dogodilo, ali iz vašeg slučaja svi smo nešto naučili”. O svemu ovome sam pisala Berošu”, dodala je.

Kronologija slučaja: Verzija dr. Andreja Rotha

O slučaju se oglasio i onaj kojeg Budak najviše proziva – dr. Andrej Roth s Klinike za tumore KBC-a Sestre milosrdnice.

Njegova verzija ovog slučaja znatno se razlikuje od verzije koju je iznijela Lina Budak.

Napominje da pacijentica nije podignula patohistološki nalaz i negira da je povisio ton i bio neljubazan.

”Pacijentica Budak dolazi prvi put na pregled u moju kiruršku ambulantu 28. ožujka 2022. kada dostavlja vanjsku dokumentaciju mamografije i UZV-a. Nakon pregleda nalaza, obavještavam je da se radi o vrlo suspektnoj promjeni u dojci te sam odmah zatražio daljnju obradu.

Procijenio sam da je zbog veličine samog tumora potreban prikaz na onkološkom konziliju kako bi se odredio optimalan put liječenja – da li liječenje započeti operacijom ili sistemnim liječenjem. Iz povijesti bolesti se vidi da sam zatražio detaljnu obradu koja uključuje citološki nalaz ciljane punkcije limfnog čvora pazuha, kao i patohistološku analizu uzoraka nakon biopsije tumora (PHD).

Navedenu dijagnozu u zaglavlju koju pacijentica navodi (N60, benigna displazija dojki) ne upisujem ja kao ordinarijus nego sestra na prijemu, a nastavno na uputnicu koja je dostavljena od liječnika opće prakse. Bitno je napomenuti da je u tom trenutku to i “radna” dijagnoza, dok se ne dobije PHD nalaz koji bi potvrđivao malignu bolest.

Napisao sam i rekao pacijentici, da se javi s nalazima po obavljanju svih pretraga nakon čega će biti prikazana na onkološkom konziliju.

Roth: Pacijentica dobila jasne upute da osobno nazove kiruršku ambulantu oko 15 dana nakon biopsije

Dana 7. travnja 2022. godine u Odjelu za onkološku radiologiju Kliničkog zavoda za dijagnostičku i intervencijsku radiologiju KBC-a Sestre milosrdnice, pacijentici je učinjen UZV – vođena biopsija dojke i UZV abdomena. Tom prilikom su dane jasne upute u pisanom obliku da za 15 dana nazove kiruršku ambulantu na broj 3787 511 iza 12 sati, kako bi provjerila je li nalaz biopsije gotov.

Unatoč tome što je pacijentica dobila jasne upute da osobno nazove kiruršku ambulantu oko 15 dana nakon biopsije, ona osobno odlazi na šalter Klinike za tumore 11. travnja – četiri dana nakon uzimanja uzorka za biopsiju te preuzima u tom trenutku do tada gotove nalaze, što odgovara istini s obzirom na to da se na nalaz PHD-a (rezultat biopsije) čeka oko 15 dana te da isti tada nije niti mogao biti gotov.

Pacijentica tada zajedno s ostalim nalazima preuzima i citološki nalaz ciljane punkcije limfnog čvora koji nije upućivao na malignitet, što ne znači da pacijentica nema karcinom.
Važno je napomenuti da se, sukladno protokolima u Klinici za tumore, PHD nalaz ne izdaje pacijentima na ruke već isključivo u sklopu specijalističkog kontrolnog pregleda.

Također navedeni nalaz nije moguće vidjeti putem aplikacije e-Građani kao ni putem sustava CEZIH. Stoga je pacijentica ispravno obaviještena da je na šalteru zaprimila sve nalaze.

“Pacijentova je odgovornost da provjeri u kirurškoj ambulanti je li PHD nalaz stigao”

Sukladno gore navedenom pisanom naputku, pacijentova je odgovornost da provjeri u kirurškoj ambulanti je li PHD nalaz stigao i dogovori pregled s liječnikom specijalistom koji će pacijentici uživo očitati nalaz.

Budući da mjesečno u svojoj ambulanti obavim više od 300 pregleda, moj opis posla ne uključuje i pojedinačnu provjeru svake pacijentice o statusu obavljanja svih preporučenih pretraga (naročito jer određen broj pacijentica pretrage ne radi u našoj ustanovi) kao ni dužnost da ih o tim rezultatima obavještavam.

Zbog toga je svaka pacijentica upućena u proceduru i njihova je odgovornost da obave ordinirane pretrage, te se s kompletiranim nalazima jave na pregled. Ako je PHD nalaz maligan, MR se radi nevezano za menstrualni ciklus pacijentice.

Pacijenticu Budak sam drugi put vidio 21. studenog 2022. S obzirom na to da je od prvog pregleda u ožujku proteklo osam mjeseci, koliko je otprilike potrebno za neoadjuvantno sistemno liječenje kojemu je cilj smanjenje tumora, zaključio sam da je gospođa bila podvrgnuta kemoterapiji te se sada javlja radi dogovora o operaciji.

Na pitanje kako je podnijela dosadašnje liječenje kemoterapijom odgovara da ne razumije.

”Dajem joj svoj privatni broj mobitela”

Tada sam shvatio da nema sve informacije o svojoj malignoj bolesti. Očitao sam joj PHD nalaz biopsije od 19. travnja 2022. što je ona protumačila kao propust zbog čega će se obratiti nadležnim tijelima.

Sa željom da joj budem dostupan ako će u bilo kojem trenutku biti zabrinuta za svoj tijek liječenja, dajem joj svoj privatni broj mobitela, a sve njene nalaze promptno već sutradan 22. studenog predočujem multidisciplinarnom (MDT) timu koji je donio odluku da liječenje treba započeti operativnim zahvatom.

Tog dana me pacijentica nazvala u večernjim satima kada sam joj u poduljem razgovoru detaljno objasnio mišljenje konzilija i sve informacije vezano uz potrebne daljnje postupke.

Preporučeni operativni zahvat, po mišljenju MDT-a s obzirom na veličinu promjene bio je mastektomija s primarnom rekonstrukcijom i biopsija sentinel čvora.

”To nije način na koji komuniciram što može potvrditi svatko tko me poznaje, naročito moji pacijenti”

Ne želim obrazlagati navode pacijentice da sam joj se obratio povišenim i drskim tonom jer to nije način na koji komuniciram što može potvrditi svatko tko me poznaje, naročito moji pacijenti.

Sljedeći dan 22. studenog pacijentica se javlja u moju sobu u Klinici koju dijelim s dr. Milasom i s kojim sam ranije prokomentirao situaciju pacijentice Budak. Složila se da kolega Milas ostane u sobi, no kako je njen razgovor krenuo u smjeru propusta koji su se navodno dogodili, dr. Milas ju je upitao zbog čega nije pitala za PHD nalaz ako je o tome dobila jasne pisane upute.

To je uznemirilo pacijenticu jer smatra da smo isključivo mi krivi za propust.

Dr. Milas se na kraju povukao iz razgovora, a ja sam nastojao skrenuti komunikaciju na daljnje postupke liječenja, na što je gospođa inzistirala da prvo napravi PET/CT. Iako sam smatrao da je sukladno odluci MDT-a bolje čim prije pristupiti operativnom zahvatu, napisao sam joj uputnicu za tu pretragu.

”Niti jednog trenutka nisam povisio ton niti sam se neprimjereno odnosio prema pacijentici”

Nažalost, u tom trenutku je već bilo evidentno nepovjerenje pacijentice u moju stručnost pa ponovno navodi da će se obratiti nadležnim strukturama vezano uz navodne propuste.
Izrazio sam žaljenje jer smatram da je za optimalno liječenje od ogromnog značaja povjerenje pacijenta u liječnika. Niti jednog trenutka nisam povisio ton niti sam se neprimjereno odnosio prema pacijentici.

U više navrata sam izrazio žaljenje što je došlo do ove situacije, razgovarao sam s pacijenticom uživo i telefonski. Izjava “kako je trebala od bilo koga tražiti moj privatni broj telefona ako je imala ikakvih sumnji u liječenje”, je moja dobra volja da pacijentu olakšam postupak, a nikako ne uskraćivanje nalaza kako je pacijentica navela u dopisu Ministarstvu zdravstva.

”U 28 godina moje prakse dosad nitko nije posumnjao da bi iz bilo kojeg razloga zatajio nalaz pacijenta”

U 28 godina moje prakse dosad nitko nije posumnjao da bi iz bilo kojeg razloga zatajio nalaz pacijenta. Pacijentica je nakon toga otišla na razgovor s predstojnikom Klinike doc. Šeparovićem i to je bio naš zadnji kontakt.

Što se tiče oznake hitnosti na povijesti bolesti, one se ne pišu ako život nije neposredno ugrožen (npr. infarkt miokarda, prsnuće slijepog crijeva i sl.). Sve potrebne pretrage onkološkim pacijentima se u našoj ustanovi obavljaju u najkraćem mogućem roku te je nepotrebno, a i neispravno, pisati hitno.

Na kraju, još jednom izražavam žaljenje zbog tijeka bolesti pacijentice Budak i što je izgubila povjerenje u naš zdravstveni sustav. Svojim radom u danim okolnostima nastojim dati osobni i profesionalni maksimum što potvrđuje da u ovih 28 godina nisam imao nijednu pritužbu pacijenta, a godišnje obavim više od 300 operacija i oko 4000 pregleda.

Pacijentici Budak sa svojim timom i dalje nudim svu potrebnu pomoć za što brže ozdravljenje i ujedno pozivam sve nadležne institucije da kroz inspekcijske nalaze provjere sve njene sumnje.

Za sva dodatna pitanja stojim na raspolaganju”, zaključuje u priopćenju dr. Roth.

Što kažu u KBC Sestre milosrdnice?

Nakon dramatične ispovijesti ove odvjetnice oglasili su se prozvani akteri ovog slučaja.

Iz KBC-a Sestre milosrdnice istaknuli su da sve navode koje je iznijela utvrđuje inspekcija Ministarstva zdravstva i Povjerenstvo za unutarnji nadzor te bolnice.

Ističu da je Budak, nakon obavljenih pregleda, upućena bez posebnih uputnica i listi čekanja na pregled liječniku specijalistu za utvrđivanje i propisivanje dijagnoze te određivanje daljnjeg tijeka liječenja i medicinskih postupaka…Pacijentica se na pregled javila liječniku specijalistu nakon šest mjeseci, ističu u priopćenju.

Oglasio se i Beroš

Ministar zdravstva Vili Beroš kazao je da je razgovarao s ravnateljem KBC-a Sestre milosrdnice. Napomenuo je da ta bolnica ima ”višedesetljetnu praksu da sve takve analize ne dostavljaju pacijentima na šalter”.

”Ne bi bilo dobro da netko sudbinu dozna na šalteru. Njihova je praksa da se takvi nalazi podižu u ordinaciji specijalista. Pozdravljam takvu praksu, ali i to moramo unaprijediti. U procesu informatizacije moramo i to unaprijediti. Vrlo brzo će podaci biti dostavljeni u elektronički karton pacijenta”, kazao je ministar.

Objasnio je kako Budak nije dobila ”informaciju da se mora javiti specijalistu niti termin jer liste čekanja nema”.

”Mogla je doći specijalistu i dobiti taj nalaz. Ne znam što se u međuvremenu dogodilo, znam da je KBC Sestre milosrdnice još u 12. mjesecu odgovorio određenim dopisom pacijentici. Čitam jutros, sustav šuti. Vinogradska bolnica je odgovorila pacijentici. Zdravstvena inspekcija je već postupala u ovom KBC-u, nalaz je u izradi. Zdravstvena inspekcija će otići i na Rebro”, kaže Beroš.

Ravnatelj KBC-a Sestre milosrdnice dr. Davor Vagić:

Oglasio se i je ravnatelj KBC-a Sestre milosrdnice dr. Davor Vagić: Trebala se javiti liječniku specijalistu

”Patohistološki nalaz se ne može podići na šalteru jer liječnik mora objasniti pacijentu koje su opcije liječenja i ostalo. (…) Ona se trebala javiti liječniku specijalistu, koji ju je prvi vidio i poslao na biopsiju. On je rekao sve što treba napraviti. Napisao je u nalazu da se s nalazima javi njemu”.

Lina Budak nakon svog iskustva u Klinici za tumore, liječenje odlučuje nastaviti u drugoj bolnici KBC-u Zagreb. Tamo su joj u roku od tri tjedna dodijelili termin operacije, no žalila se na nemogućnost da upozna kirurga.

Što kažu u KBC-u Zagreb o slučaju Budak?

”Ja svog psa ne vodim nepoznatom veterinaru. Ja ne idem nepoznatom zubaru. Mi žene ne idemo nepoznatom frizeru, nego nekome u koga imamo povjerenja. Mislim da u 21. stoljeću imam minimum temeljnog ljudskog prava da upoznam osobu koja će amputirati dio mog tijela”, kazala je Budak.

Oglasili su se o ovom slučaju i iz prozvanog KBC-a Zagreb. Napominju da je njihova dugogodišnja praksa da se razgovor s kirurgom obavi dan prije zahvata te da je Lina Budak nazvala bolnicu i otkazala zahvat, potvrdio je predstojnik Klinike za kirurgiju KBC-a Zagreb prof. Davor Mijatović.

Razgovor s kirurgom dan prije zahvata

”To je naš princip – da dan prije naručimo svakog pacijenta kako bi se stigao obaviti razgovor s pacijentom, fotografiranje i crtanje. To su složeni zahvati koje ne možete napraviti u roku 5 minuta. Gospođa je to odbila i na tome je završilo, mada je bila upozorena da će upoznati doktora na dan dolaska, dan prije operacije, što je iznimno bitno”, tvrdi Mijatović.

Prof. dr. sc. Stjepko Pleština: Da se radi o meni, ne bi na nalaze biopsije čekao čak sedam mjeseci

Iz te se bolnice Lini Budak, kako je pisao Index, nakon što je objavljena njezina ispovijest, javio prof. dr. sc. Stjepko Pleština, zamjenik ravnatelja Kliničkog bolničkog centra Zagreb.

Pleština se u mailu referira na činjenicu da Budak nije dobila ključan nalaz, i to sedam mjeseci te joj poručuje da se liječi negdje drugdje i ne na teret HZZO-a ako je izgubila povjerenje u hrvatsko zdravstvo.

U mailu je napisao da se radi o njemu da na nalaze biopsije ne bi čekao čak 7 mjeseci, a zatim pomoć tražio u Njemačkoj.

Također, izrazio je svoje nezadovoljstvo što mora odgovarati na mail izvan svog radnog vremena, a njemačkom liječniku koji je s pacijenticom o njenom stanju razgovarao sat i 20 minuta dao bi otkaz da radi kod njega, piše Index.

Dr. Ramljak o slučaju Budak na Facebooku: Ovaj linč na kolegu je više nego prostački! Ne lamačite jezičinama uzalud i bespotrebno

O svemu se na Facebooku oglasila i Vesna Ramljak, prim., dr. med., voditeljica Odjela za onkološku patologiju i kliničku citologiju Klinike za tumore.

”Iskreno mi je žao što je očito došlo do komunikacijske pogreške ali pacijenti moraju biti svjesni da osim što imaju sva prava moraju imati i dužnosti te zrelost i odgovornost prema sebi, svom tijelu i svojoj bolesti.

Svakom pacijentu su date i više nego jasne upute što da radi i kud da ide. U ovoj bolnici radim preko 30 godina i nikad, ali nikad se nije dogodilo da nam pacijenti dolaze 7 mjeseci nakon dijagnostičkih pretraga i da nemaju pojma niti sumnju da eventualno boluju od maligne bolesti.

Koliko se protokolno ispravno radi može se vrlo lako provjeriti kod tisuće pacijentica koje su prošle kroz našu bolnicu.

Mi svi u bolnici smo užasnuti jer u ovim uvjetima radimo najbolje što možemo, svi volimo i poštujemo dr. Andreja Rotha i ovaj linč na kolegu je više nego prostački! Ne lamačite jezičinama uzalud i bespotrebno”, poručila je.

Ramljak opisala protokol kada se jave pacijentice sa sumnjom u karcinom

Opisala je detaljno i hodogram Klinike za tumore kada se jave pacijentice koje sumnjaju na malignu tvorbu.

”Pacijentica sa suspektnim mamografskim ili UZV nalazom ili u slučaju da je nešto napipala se javlja u kiruršku ambulantu naše bolnice. Tada kirurg, nakon pregleda procijeni koje pretrage pacijentica treba učiniti. Ako se radi o nalazu suspektnom na malignitet upute su vrlo jasne: MR, core biopsija tumora i markacija klipsom, RTG pluća, UZV abdomena, pregled ginekologa plus UZV, KKS, CEA, Ca15-3. Na svakoj povijesti bolesti na kojoj su napisane upute što treba napraviti jasno piše: KONTROLA ovdje s nalazom, tada prikaz na onkološkom konziliju.

Core biopsiju nastojimo učiniti što prije jer se nalaz obično čeka dva tjedna kako bi apsolutno izašli u susret pacijentici i skratili vrijeme pretraga. MR se kod žena koje menstruiraju radi u prvom dijelu ciklusa, kod menopauzalnih žena se može napraviti bilo kad a kod žena koje imaju neredovit ciklus se može napraviti vrlo brzo nakon nalaza biopsije. Ako je nalaz maligan, MR se napravi nevezano za menstrualni ciklus kod istih žena. U slučaju da radiolog nije zadovoljan slikovnom kvalitetom nalaz se može ponoviti. U tom slučaju nam je bitan broj telefona pacijenta. Sve pretrage kombiniramo tako da pacijenti budu što brže obrađeni.

”PHD nalaz se ne daje pacijentici nego se šalje u kiruršku ambulantu”

Kada se učini biopsija dojke istovremeno s radi i UZV obje aksile i vrata te napravi punkcija pod kontrolom UZV suspektnih limfnih čvorova ako je to potrebno. Pacijentici se uz opširno objašnjene sestre da papir sa uputama i brojem telefona na koji treba nazvati za dva tjedna kako bi provjerila da li je patohistološki nalaz gotov.

PHD nalaz se ne daje pacijentici nego se šalje u kiruršku ambulantu gdje će kirurg razgovarati s pacijenticom i objasniti joj nalaz i daljnji protokol. Biopsija i punkcija su dvije različite dijagnostičke metode. Ako je punkcija limfnog čvora bila negativna tj. maligne stanice nisu nađene, to znači da nema metastaze ali i dalje pacijentica može imati karcinom dojke.

Ostali nalazi se podižu na porti. Sestra na šalteru ne zna da li se radila biopsija ili ne, i ako je se pita da li su to svi nalazi ona će nakon provjere koje sve nalaze pacijentica treba, odgovoriti pozitivno ili negativno. Ako je se pita za PHD nalaz ista će odgovoriti da je nalaz kod liječnika koji ju je poslao na core biopsiju”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.