Nova godina donijela svima brži internet i popravak, te odbijanje poziva trgovcima

Thinkstock

Nova godina donijela je i neke promjene na tržištu elektroničkih usluga. Što točno i na koji način, u Studiju 4 objasnio je Ivo Majerski, rukovoditelj Odjela informiranja i zaštite korisnika Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti, HAKOM-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ukoliko korisnik prijavi kvar bilo koje elektroničke telekomunikacijske usluge i on u roku 24 sata ne bude uklonjen, pružatelj usluge dužan je sam ponuditi obeštećenje ili smanjenje idućeg računa”, podsjetio je Majerski.

Za sve nove korisnike i one koji obnavljaju ugovore, ujednačava se minimalna brzina interneta – diže se s 50 na 70 posto. Znači, ako smo do sada imali ugovoreno 20 Mbita po sekundi – oni su nam morali isporučiti minimalno 10 Mbita, a sad će morati 14.

“Postojeći ugovori ostaju ugovoreni s tadašnjim brzinama jer Zakon ne može vrijediti retroaktivno, ali omogućuje korisniku da nakon isteka ugovorne obveze raskinu ugovore i potpišu nove, s novim propisanim brzinama”, dodao je Majerski.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Dobra je novost i usluga ‘Ne zovi’ – registar u koji će svi potrošači moći upisati svoje telefonske brojeve ukoliko ne žele da ih trgovci zovu u svrhu promidžbe i prodaje”, objasnio je. Upis će se obavljati kod operatera korisnika, a u budućnosti putem usluge E-građani.

“Od 15. lipnja ove godine, u cijeloj Europskoj uniji ukida se naknada za roaming, dakle u inozemstvu ćemo razgovarati po tarifi koja vrijedi unutar RH za domaće pozive. To se odnosi i na podatkovni roaming”, dodao je Majerski.

“Naša je mreža mobilnih komunikacija u samome vrhu EU, pokrivenost 4G mrežom je dobra, ali operateri planiraju svoje mreže s obzirom na potrebne kapacitete, pa uvijek može doći do prekida signala”, upozorio je. “Signal se kreće zrakom pa je normalno da se lovi signal iz roaminga u graničnim područjima”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Talijani su pogase svih 260 odašiljača kojima ometaju prijem naših televizijskih programa u Istri na na Kvarneru, a očekuje se i gašenje ostalih. Uvođenje DVBT2 tehnologije omogućava više HD programa i otpornost na smetnje pa će se dio spektra koji se koristio za TV sada moći koristiti primjerice za mobilnu telefoniju. To se neće dogoditi prije 2019., ovisno o strategiji, pa će u budućnosti biti potrebni novi uređaju za prijem”, zaključio je Majerski.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.