Obilježavanje 440. godišnjice velejunačke obrane Gvozdanskog – sveta misa i svečani koncert

Foto: Upravni odbor Podružnice HKLD-a „Branimir Richter“ Zagreb

U nedjelju Krštenja Gospodnjega, 14. siječnja 2018. godine u 11 sati u Gvozdanskom, u župnoj crkvi sv. Filipa i Jakova ap., slavit će se sveta misa povodom 440. godišnjice velejunačke obrane Gvozdanskog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svetu misu će predvoditi šibenski biskup mons. Tomislav Rogić zajedno sa sisačkim biskupom mons. Vladom Košićem
ostalim svećenstvom.

Poslije svete mise, kod križa u središtu mjesta, održat će se komemoracija braniteljskih udruga i Sisačko-moslavačke županije za poginule 1578., 1941. i 1991. godine.
Za sve informacije možete se obratiti Katarini Kovačević; 099 210 4744; ili na e-mail katarina@svpetar-putnik.com.

Foto: Upravni odbor Podružnice HKLD-a „Branimir Richter“ Zagreb

Povodom te obljetnice, održat će se i svečani koncert u zagrebačkoj katedrali pod nazivom “Sjećanje na Gvozdansko”, u petak, 12. siječnja u 18 sati, poslije svete mise. Nastupit će Simfonijski orkestar Hrvatske vojske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

GVOZDANSKO – hrvatsko velejunaštvo bez svjetskog uzora! *

Utvrda Gvozdansko, na Banovini između Gline i Dvora, spomenik je hrvatskog graditeljstva, a kakvoća gradnje potvrđuje se kroz petstoljetnu opstojnost dojmljivih obrisa kula i zidova sve do danas. Izgradili su ga plemići Zrinski, u usponu svoje vlastelinske moći za potrebe čuvanja i iskorištavanja gospodarskih posjeda u Pounju. U okolnim šumama nalazili su se bogati rudnici srebra i olova, koji su omogućavali postojanu i junačku obranu Hrvatskog kraljevstva od turskih osvajača i vlaških pomagača. Nikola III. Zrinski i njegov sin Nikola IV. Šubić Zrinski – Sigetski, u utvrdi Gvozdansko kovali su čuvene srebrne talire za kupnju naoružanja i obranu ostataka Hrvatskog kraljevstva. U tvrđavi je uvijek bila jaka vojnička posada jer je u to doba Gvozdansko bila jedna u nizu važnih utvrda, kao dio hrvatskog obrambenog sustava. Potrebno se podsjetiti da je papa Lav X. 1519.g. u pismu banu i biskupu Petru Berislaviću, podario Hrvatima naslov predziđe kršćanstva – Antemurale Christianitatis. Bilo je to prije junačke smrti Nikole IV. Šubića Zrinskog u Sigetu 1566.g., a 12 godina kasnije branilo se Gvozdansko.

Gvozdansko je mjesto hrvatskog velejunaštva bez svjetskog uzora u slavnoj obrani Hrvatskog kraljevstva od turskih osvajača. Na Božić 25. prosinca 1577. Ferhad-paša po treći puta je ponudio braniteljima Gvozdanskog predaju, koju su hrabri branitelji odbili. Sve juriše, posada Gvozdanskog, izmučena glađu i hladnoćom, odbila je očajničkim i nadljudskim naporima. Tijekom noći, 12. na 13. siječnja 1578. ugasila se posljednja vatra u gradu. Kad su Turci ujutro krenuli u napad nije se oglasila ni jedna puška, pa su bez ikakva otpora provalili vrata tvrđave, prodrli u grad i ostali zatečeni strahovitim prizorom. Svi su branitelji bili na svojim položajima smrznuti, a u gradu nije bilo ni hrane, ni vode, ni streljiva, ni ogrjeva. Ovim prizorom bio je osupnut i sam Ferhad-paša, kojega je zadivila hrabrost branitelja Gvozdanskog. Branitelji su radije izginuli od gladi i hladnoće nego se predali. Poštujući njihovo junaštvo, zapovjedio je da se pronađe i dovede svećenik kako bi ih se pokopalo po kršćanskom obredu. To je bila najveća počast, koju je turski osvajač odao mrtvim braniteljima Gvozdanskog.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tragična sudbina Gvozdanskog ponovila se još jednom za Božić 1941. kada je srbočetnička rulja poslije podnevne božićne mise poubijala 55 civilnih stanovnika Gvozdanskog.

Nastavilo se to i 1991. godine kad su opet stradali hrvatski civili od lokalnih četnika.

Isto se dogodilo i sa Zrinom u kojem su stolovali slavni plemići Zrinski Šubići, a srbopartizani su mjesto genocidno uništili i spalili 9. rujna 1943.g.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom na sve žrtve Pounja i Banovine, one iz 1941. i 1991., očituje se još veći i dublji smisao hrvatske vjekovne nacionalne obrane slobode. Ona se ne gasi ni u najtežim nedaćama, ni u bezizglednim okolnostima.

Stoga nije preuveličano ustvrditi i zaključiti – Gvozdansko je hrvatsko velejunaštvo bez svjetskog uzora!

*Podaci iz knjige Damir Borovčak: Gvozdansko – hrvatsko velejunaštvo bez svjetskog uzora (VN, Zagreb 2012.)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.