Obilježena 10. obljetnica Hrvatskoga memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskoga rata

foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIÆ/ lsd

Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskoga rata (HMDCDR) jedna je od najvažnijih znanstveno-istraživačkih ustanova koja svojim radom na temelju činjenica čuva uspomenu na opravdan, obrambeni i visokoetičan Domovinski rat, istaknula je predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarović na obilježavanju 10. obljetnice toga Centra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon rata pojavile su se u javnosti teze o dogovorenom i građanskom ratu i optužbe o zajedničkom zločinačkom pothvatu, napomenula je predsjednica dodavši kako je bilo i članova akademske zajednice koji su prihvatili takve teze.

Zato je bila opravdana odluka o osnivanju Centra koji je istraživačkim radom u ovih deset godina pridonio otkrivanju istine o Domovinskom ratu, koji je bio opravdan, obrambeni i visokoetičan, ocijenila je Grabar Kitarović.

Predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti akademik Zvonko Kusić istaknuo je kako su zahvaljujući radu i istraživanjima HMDCDR iz javnosti potisnute mnoge negativne konotacije o Domovinskom ratu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ocijenio je kako je rad ove znanstvenoistraživačke ustanove od strateškoga značenja za Republiku Hrvatsku.

Ravnatelj HMDCDR u Bosni i Hercegovini Željko Raguž smatra kako su unatoč kašnjenju u osnivanju ovakvih centara u Hrvatskoj i BiH mnoge stvari u javnosti te na sudu u Haagu i sudovima u BiH pomogle u donošenju pravednijih odluka.

Ravnatelj HMDCDR Ante Nazor podsjetio je kako su znanstvenici iz Centra povijest Domovinskog rata nastojali prezentirati na temelju izvora. Kao primjer naveo je knjige Slobodana Praljka u kojima je objavljen niz dokumenta koji svjedoče da Hrvatska nije bila agresor u BiH te da nije bilo zločinačkog pothvata. Ti dokumenti pokazuju kako bi BiH teško uopće opstala bez Hrvatske, ocijenio je Nazor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata osnovan je 2005. kao javna znanstvena ustanova – specijalizirani arhiv. Osnivač je država, a prava i dužnosti osnivača obavlja Vlada.

U obavljanju svoje djelatnosti Centar prikuplja, objedinjuje, sređuje i zaštićuje svu dokumentaciju i podatke nastale u Domovinskom ratu i vezane uz rat, prikuplja, sređuje, klasificira i obrađuje registrirano i arhivsko gradivo nastalo u Domovinskom ratu i vezano uz rat.

Sukladno Zakonu o arhivskom gradivu i arhivima, Centar, uz ostalo, stručno i znanstveno obrađuje, analizira i vrednuje podatke, dokumentaciju i gradivo vezano uz Domovinski rat, objavljuje publikacije i druga djela nastala na temelju svoje djelatnosti, organizira stručna i znanstvena predavanja i izložbe te znanstvene skupove te surađuje s arhivima, muzejima i drugim pravnim osobama radi unaprjeđenja svoje djelatnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.