Objavljeni rezultati istraživanja o cjepivu iz Oxforda: Za Hrvatsku 2,7 milijuna doza

Foto: Thinkstock

Cjepivo protiv koronavirusa koje je razvilo Sveučilište u Oxfordu učinkovito je 70 posto, pokazalo je veliko istraživanje u koje je bilo uključeno više od 20 tisuća volontera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako piše BBC, to je ujedno i uspjeh i razočaranje nakon što su Pfizerovo i Modernino cjepivo pokazali 95 posto učinkovitosti. Međutim, Oxfordovo je cjepivo daleko najjeftinije, lakše ga je pohraniti te prenositi diljem svijeta.

“Današnja najava vodi nas još jedan korak bliže korištenju cjepiva kako bi se zaustavilo razaranje prouzročeno virusom”, rekla je kreatorica cjepiva prof. Sarah Gilbert.

AstraZeneca najnovija je farmaceutska tvrtka koja je objavila pozitivne rezultate u znanstvenoj utrci prema cjepivu, nakon Pfizera/BionTecha i Moderne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Učinkovitost i sigurnost ovog cjepiva potvrđuju da će ono biti visoko efikasno u borbi protiv COVID-19, i imat će neposredni utjecaj na ovaj hitan javnozdravstveni problem”, rekao je Pascal Soriot, izvršni direktor AstraZenece u priopćenju.

Njeni su rezultati ipak određena vrsta razočarenja u odnosu na 95-postotnu učinkovitost Pfizera i gotovo istu toliku Moderne, ali je pozitivno što je ovo cjepivo jeftinije i jednostavnije za skladištenje. Stoga će i AstraZeneca igrati važnu ulogu u borbi protiv pandemije ako njezino cjepivo odobre regulatori, piše Reuters. Postoji i intrigantni podatak da se efikasnost cjepiva može podići na 90 posto.

Kada su dobrovoljci dobili dvije visoke doze, zaštita je bila 62 posto, ali se ona podigla na 90 posto kada su najprije dobili nisku dozu cjepiva, a potom visoku. Zasad nije jasno zbog čega postoji tolika razlika, ističe BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Zaista smo zadovoljni s ovim rezultatima”, rekao je Andrew Pollard, glavni voditelj istraživanja za BBC.

Nikakve ozbiljnije nuspojave nisu zabilježene, i dobro je prihvaćeno u oba režima cijepljenja, ističu agencije.

Više od 20.000 volontera sudjelovalo je u ispitivanju, polovica u Velikoj Britaniji, ostali u Brazilu. Vlada Velike Britanije unaprijed je naručila 100 milijuna doza ovog cjepiva, dovoljno za imunizaciju 50 milijuna ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjećamo, Europska komisija potpisala je ugovore sa šest kompanija koje rade cjepivo. Upravo jedno od njih je cjepivo koje razvijaju znanstvenici s Oxforda zajedno s kompanijom AstraZeneca. Za zemlje Europske unije osigurano je najmanje 300 milijuna doza, od čega bi Hrvatska trebala dobiti 2.7 milijuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.