Otvoreni britanski tajni arhivi o atentatu na Štedula: Sindičiću je upute dalo jugoslavensko veleposlanstvo u Londonu

štedula
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, snimka zaslona

Nedavno deklasificirani arhivi britanskog ministarstva vanjskih poslova koji su do sada bili tajni pokazuju kako je britanska vlada bila uvjerena kako je pokušaj ubojstva hrvatskog emigranta Nikole Štedula 1988. u Škotskoj koje je izveo Vinko Sindičić, bilo naručeno iz Beograda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otvoreni arhivi pokazuju, piše Scottish Daily Mail, kako se britanska vlada dvije godine nakon atentata kojeg je Štedul preživio iako je Sindičić ispalio u njega šest hitaca, nećkala kako odgovoriti Jugoslaviji na ovaj zločin izveden na britanskom teritoriju.

Kako kazniti Jugoslaviju?

Nakon što je Sindičić osuđen u svibnju 1989. britanska tajna služba MI5 rekla je Douglasu Hurdu, tadašnjem državnom tajniku za sigurnost što je pandan ministru unutarnjih poslova, da nema gotovo nikakve sumnje da je atentat na Štedula naručen iz Beograda te kako je Sindičića instruiralo jugoslavensko veleposlanstvo u Londonu.

Članovi britanske vlade, međutim, nisu bili jednoglasni oko toga koje diplomatske poteze povući prema Jugoslaviji. Tadašnji ministar vanjskih poslova Sir Geoffrey Howe smatrao je da jugoslavenskog veleposlanika treba protjerati iz Londona, dok su neki članovi vlade bili protiv.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Štedul je preminuo ne dočekavši pravdu do kraja, no gdje je danas njegov egzekutor Vinko Sindičić?

‘Nije u britanskom interesu’

‘Iako bi bilo zadovoljstvo pružiti Jugoslaviji taj zasluženi udarac, to ne bi bilo nužno u dugoročno, najboljem britanskom interesu’, napisao je Sir John Fretwell, tadašnji državni tajnik u ministarstvu vanjskih poslova.

Nakon što je odbačena mogućnost da se iz Londona potjera jugoslavenskog veleposlanika, postojala je opcija da se to napravi sa zamjenikom jugoslavenskog veleposlanika, Brankom Brankovićem.

No i ta opcija je odbačena nakon što je Sindičić uputio žalbu na osuđujuću presudu.
Nakon što je Sindičićeva žalba odbačena u studenom 1990. već je bilo kasno za diplomatske poteze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Branković je već bio otišao u Beograd, a Jugoslavija se nepovratno urušila.

>Nikola Štedul za Narod.hr: ‘Budimir Lončar kao veleposlanik SFRJ štitio je Udbinog atentatora Vinka Sindičića’

Atentat na Štedula

Podsjetimo, Vinko Sindičić, UDBA-in čovjek za posebne zadatke tj. likvidaciju istaknutih hrvatskih političkih emigranata, u škotskom Edinburghu je 1988. pred sam raspad Jugoslavije, ispalio je šest metaka u Nikolu Štedula.

Dok je on odsluživao kaznu, čudom preživjeli Štedul, raspadom Jugoslavije vratio se u svoju domovinu i priključio je obrani Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: Oskar Šarunić

Sindičić je pak krajem 90-ih bio optužen za ubojstvo najpoznatijeg hrvatskog političkog emigranta Brune Bušića u Parizu. Pristao je na izručenje, a u Hrvatsku je stigao zrakoplovom sa samozadovoljnim osmjehom, u bijelom odijelu i s leptir-mašnom.
Njegovo zadovoljstvo uskoro će opravdati i hrvatsko pravosuđe koje ga 2000. godine oslobađa za Bušićevo ubojstvo.

Sindičić je tako u Hrvatskoj mirno živio desetak godina, 2003. javnost je pak doznala i za njegov izlet u poduzetništvo kada je najavio otkup većinskog paketa dionica tvrtke Vis d.d. od Brodsko-posavske banke za 37 milijuna kuna, no posao je propao.

Sindičićev krvavi trag

Sindičićev krvavi trag ne zaustavlja se samo kod Štedula i Bušića, već  se i ovaj egzekutor čudom našao s hrvatskim emigrantom Stjepanom Ševom koji je zajedno sa suprugom i devetogodišnjom pokćerkom smaknut kod Venecije 1972. godine. Ni u tom slučaju Sindičiću krivnja nije dokazana.

Njegov dolazak u Berlin koincidira pak sa smrću lidera hrvatske emigracije dr. Branka Jelića koji je preminuo pod nerazjašnjenim okolnostima, navodno od trovanja. U medijima je već spominjana i povezanost Sindičića s ubojstvima Josipa Senića 1972. godine u Wieslochu te Stanka Nižića u Švicarskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Veza s Budimirom Lončarom

Sindičić, duboko povezan s bivšim jugoslavenskim obavještajnim strukturama, koje su se infiltrirale i u strukture Republike Hrvatske, mogao se u Hrvatskoj osjećati posve sigurno.

“Nakon atentata na mene, dok je Vinko Sindičić bio u zatvoru u Škotskoj, dobio sam informacije iz pouzdanih izvora da je Budimir Lončar, kao jugoslavenski veleposlanik dolazio vlastima u Ujedinjenom Kraljevstvu nastojeći zaštititi Vinka Sindičića od sudskog progona te tražio da ga se izruči Jugoslaviji’, rekao je 2019. za Narod.hr Nikola Štedul.

Foto: fah

Sindičić je uhićen u Njemačkoj 2010. godine zbog slučaja ubojstva hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića 1983. godine.

Sindičić je svjedočio na sudu u Münchenu 2008. u postupku protiv Krunoslava Pratesa, osuđenog na doživotni zatvor za ubojstvo Stjepana Đurekovića, a na temelju tog svjedočenja, u kojem je Sindičić prokazao svoje bivše kolege iz UDBA-e, Sud je otvorio postupak i protiv Perkovića i Mustača.

“Nakon toga počeo je ucjenjivati svoje prijašnje nadređene, Josipa Perkovića i Zdravka Mustača, šefove Službe državne sigurnosti, jer je tražio novac koji su mu prije obećali za usluge koje je on učinio za SDS. Sindičić je na suđenju Pratesu otvoreno svjedočio protiv njih dvojice. Za njima je još ranije Njemačka raspisala međunarodne tjeralice zbog sumnje da su povezani s ubojstvima hrvatskih emigranata. Sindičić je sve vrijeme suđenja bio pod posebnom paskom njemačke policije”, pisao je Večernji list.

Sindičić se opet našao na slobodi te je za njim 2013. raspisana međunarodna tjeralica zbog neodazivanja na riječki sud zbog slučaja u kojem je optužen zbog kaznenog djela narušavanja nepovredivosti doma, ali i zbog davanja lažnog iskaza u slučaju ubojstva Stjepana Đurekovića.

Od tada pa do 2015. kao da je propao u u zemlju. No, te se godine pojavljuje u Njemačkoj iako je na Interpolovoj tjeralici, a u studenom 2015. uhićen je u Španjolskoj. Tada je odbio izručenje Hrvatskoj. Godine 2018. Španjolska ga je odbila izručiti Hrvatskoj.

Gdje je danas Sindičić?

Na Sindičića su svi zaboravili.  Spomenuo ga je tek Štedul koji je protiv njega podignuo tužbu za naknadu štete. Nažalost preminuo je ne dočekavši pravosudni epilog u tom slučaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.