Ovako zakon regulira medicinski potpomognutu oplodnju: Crkva je smatra moralno neprihvatljivom

donora
iStock

Neki ljudi, pogođeni neplodnošću, danas se odlučuju na medicinski potpomognutu oplodnju (MPO) kako bi dobili dijete. MPO predstavlja skup medicinskih postupaka kojima se omogućava oplodnja jajne stanice, izvan ili unutar tijela žene. No, iako mnogima omogućava ispunjenje želje za djetetom, ovakva metoda i moralno je upitna. Ona dovodi do eksperimentiranja i manipulacije ljudskim životom, ali omogućava i surogatstvo. Katolička crkva protivi se ovakvom načinu začeća djeteta, a hrvatska država regulirala ga je zakonom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

MPO u Hrvatskoj reguliran je Zakonom o medicinski pomognutoj oplodnji. Njime su uređeni uvjeti za ostvarivanje prava na MPO te prava, obveze i odgovornosti svih sudionika postupaka oplodnje. Postupci se provode, stoji u Zakonu, radi postizanja začeća, trudnoće i rađanja zdravoga djeteta, sukladno zahtjevima suvremene medicinske znanosti i iskustva, s posebnim obzirom prema zaštiti zdravlja žene, umanjenja rizika liječenja i dobrobiti potomstva.

>Nova uvozna niša?! Hrvatska krenula u proceduru uvoza spermija i jajnih stanica

Zakon MPO opisuje kao “postupak koji se provodi tek kada je dotadašnje liječenje neplodnosti bezuspješno ili bezizgledno, te radi izbjegavanja prijenosa teške nasljedne bolesti na dijete kod prirodnog začeća”. Je li liječenje neplodnosti bezuspješno ili bezizgledno utvrđuje liječnik specijalist ginekologije i opstetricije s užom specijalizacijom iz humane reprodukcije. Navodi se da je MPO medicinski postupak kod kojeg se primjenom suvremenih znanstveno provjerenih biomedicinskih dostignuća omogućava spajanje ženske i muške spolne stanice radi postizanja trudnoće i porođaja, na način drukčiji od snošaja.

>‘Argumenti’ o stajalištu Crkve o umjetnoj oplodnji, surogat majčinstvu i prizivu savjesti

Homologna oplodnja jest medicinski pomognuta oplodnja pri kojoj se koriste vlastite spolne stanice bračnih, odnosno izvanbračnih drugova. Heterologna oplodnja jest medicinski pomognuta oplodnja pri kojoj se koriste vlastite spolne stanice jednog bračnog, odnosno izvanbračnog druga i spolne stanice darivatelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko ima pravo?

Pravo na medicinski pomognutu oplodnju imaju punoljetni i poslovno sposobni žena i muškarac koji su u braku, odnosno u izvanbračnoj zajednici i koji su, s obzirom na životnu dob i opće zdravstveno stanje, sposobni za roditeljsku skrb o djetetu. Dalje se navodi da pravo na MPO ima i punoljetna, poslovno sposobna žena koja ne živi u braku, izvanbračnoj ili istospolnoj zajednici, čije je dosadašnje liječenje neplodnosti ostalo bezuspješno ili bezizgledno te koja je, s obzirom na životnu dob i opće zdravstveno stanje, sposobna za roditeljsku skrb o djetetu. Pravo ima i osoba koja odlukom o lišenju poslovne sposobnosti nije ograničena u davanju izjava koje se tiču osobnih stanja.

Možda će vas zanimati

LGBTIQ udruga Dugine obitelji traži potpomognutu oplodnju za lezbijske parove i transrodne osobe

Udruga Dugine obitelji krenula je kampanju za promjenu Zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji kako bi ovaj postupak bio dozvoljen i ‘single ženama, istospolnim partnericama i transrodnim osobama’

Kada je u pitanju pravo na MPO na teret Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje ima žena u pravilu do navršene 42. godine života. Liječnik koji provodi postupak medicinski pomognute oplodnje, iz osobito opravdanih zdravstvenih razloga može omogućiti pravo na medicinski pomognutu oplodnju i ženi nakon navršene 42. godine života.

>Surogatstvo nije samo zloporaba majčinske funkcije, što je s očevima – osjemenjivačima?

Liječenje neplodnosti postupkom medicinski pomognute oplodnje na teret Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje obuhvaća četiri pokušaja intrauterine inseminacije (IUI) te šest pokušaja izvantjelesne oplodnje (IVF), uz obvezu da dva pokušaja budu u prirodnome ciklusu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što kaže Crkva?

Katolička Crkva ovu praksu drži moralno neprihvatljivom. Crkva ispred prava na dijete stavlja pravo djeteta i stoga se protivi medicinski potpomognutoj oplodnji. Razlozi su prije svega eksperimentiranje ljudskim životom i manipulacija jajnim stanicama i sjemenom. Zameci koji ostaju kao “višak” zamrzavaju se ili uništavaju, daruju, ustupaju u znanstvene svrhe itd., što nije moralno prihvatljivo, jer se ne vodi računa o nepovredivosti njihova dostojanstva, nego su u svojim pravima podređeni željama drugih.

Možda će vas zanimati

Utikejt za Narod.hr: Zašto je surogatstvo apsolutno neprihvatljivo

No kao što neželjenje djeteta ne može opravdati abortus, tako ni željenje djeteta ne može opravdati surogatstvo

Hrvatska biskupska konferencija je 2004. u povodu rasprave o medicinski potpomognutoj oplodnji izdala izjavu u kojoj iznosi stavove crkve. Poručili su kako se u postupcima oplodnje uz medicinsku pomoć događa manipulacija jajnim stanicama i sjemenom, a obezvrjeđuje se dostojanstvo ljudskoga embrija, što znači i djeteta. Ljudski život počinje od začeća te ga je potrebno štititi, a ne stvarati ga na neprikladan način, koristiti se njime u neprimjerene svrhe, pa ga potom uništavati kao suvišan materijal.

“Općenito je poznato i znanstveno dokazano da je za dijete najbolje da bude rođeno i odgajano u obitelji u kojoj se za njega brinu otac i majka, što je ujedno i pravo djeteta. Obitelj koja se temelji na braku oca i majke obećava trajnost i jamči da će u duhu evanđeoske poruke spremno odgovoriti na životne izazove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Europski parlament na mala vrata legalizira surogatstvo

Propis koji bi unaprijed lišio dijete skrbi drugoga roditelja ili posredno omogućio predaju djeteta istospolnom paru, ne promiče dobrobit djeteta. Postupci koji dovode u pitanje obiteljske odnose i miješaju uloge u obitelji mogu imati poguban utjecaj i na samo dijete, kako na njegovu psihu, tako i na njegovu socijalizaciju”, naveo je HBK.

Omogućava surogatstvo

Oplodnja uz medicinsku pomoć može omogućiti roditeljstvo osobama koje bez razvoja najsuvremenije medicinske tehnike to ne bi mogle ostvariti. No to ima svoje posljedice. Osim manipulacija, heterologna oplodnja, na primjer, omogućava surogatstvo, kupoprodaju, “dijete na zahtjev”, mogućnost narudžbe od strane istospolnih parova, stvaranje neprirodnih rodbinskih odnosa itd.

>Genetska modifikacija djece: Igra li se čovjek Boga u pokušaju stvaranja ‘savršenog’ embrija?

Ti zahvati, također, omogućuju, primjerice, da dijete bude rođeno bez skrbi oca, da dijete ne zna tko su mu majka i otac, braća i sestre, što čini mogućim i incest. Sve te posljedice ugrožavaju ljudska prava, osobito prava djece i narušava se dostojanstvo djeteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.