Parlamentarni izbori: Znate li o čemu sve odlučuju saborski zastupnici?

Zagreb, 30.05.2015 - Sveèana sjednica Hrvatskog sabora u prigodi obilježavanja 30. svibnja - Dana Hrvatskoga sabora. Na fotografiji Josip Leko. foto HINA/ Daniel KASAP / dk

Parlamentarni izbori su stigli, Hrvati izvan Hrvatske počeli su s glasovanjem 7. studenog, a Hrvati u Hrvatskoj 8. Zbog toga nije naodmet podsjetiti se o čemu sve odlučuju saborski zastupnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema Ustavu Republike Hrvatske, “Hrvatski sabor je predstavničko tijelo građana i nositelj zakonodavne vlasti u Republici Hrvatskoj” (čl. 71.). Sabor djeluje u 29 odbora i povjerenstava.

Među Ustavom definiranim ovlastima i dužnostima, saborski zastupnici – trenutno njih 151 – imaju ovlast donošenja svih zakonâ i odlučivanja o promjeni Ustava, definiranja državnoga proračuna, definiranja strategije nacionalne sigurnosti i obrane, raspisivanja i obavljanja izbora i referenduma.

Osim toga, Sabor ima ovlast opunomoćivanja istražnog povjerenstva i pravobraniteljâ. Aktualna pučka pravobraniteljica, s redovitim mandatom u trajanju od 8 godina, jest Lora Vidović (od 2013. god.). Ostali pravobranitelji su pravobraniteljica za djecu, Ivana Milas Klarić (od 2014. god.), pravobraniteljica za osobe s invaliditetom, Anka Slošnjak (od 2008. god.), te pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, Višnja Ljubičić (od 2011. god.).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sabor također “nadzire rad Vlade Republike Hrvatske i drugih nositelja javnih dužnosti odgovornih Hrvatskom saboru” (čl. 81.). Pravo na prijedlog zakona ima svaki saborski zastupnik, a o donošenju određenoga zakona Sabor odlučuje (dvotrećinskom) većinom svih saborskih zastupnika.

Osim ako nije riječ o izvanrednome zahtjevu većine zastupnika, Vlade ili Predsjednice Republike, saborski zastupnici dužni su zasjedati tek dva puta godišnje. Uz to što su dužni prisustvovati sjednicama Sabora te na njima raspravljati, glasovati i podnositi prijedloge i pitanja, zastupnici su također “dužni” sudjelovati u “različitim izaslanstvima Sabora”. Česta i razna delegiranja zastupnikâ te činjenica da isti ne mogu biti prisutni na dva mjesta istovremeno, glavni su razlozi (pre)rijetkog zasjedanja Sabora i (pre)često praznih “fotelja”.

Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.