Petar Škorić: ‘O gradnji Pelješkog mosta Komšića neće nitko ništa pitati’

Foto: snimka zaslona, Fah; fotomontaža: Narod.hr

Nema perfidnije diktature od prividne demokracije, a o gradnji Pelješkog mosta Komšića neće nitko ništa pitati, piše Petar Škorić, saborski zastupnik HDZ-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A upravo tome, lažnoj i prividnoj demokraciji i najtežem primjeru izbornog inženjeringa, svjedočili smo nakon objave izbornih rezultata za hrvatskog člana Predsjedništva BiH u kojima nije izabran hrvatski kandidat koji je dobio više od 80 % glasova Hrvata, već je glasovima Bošnjaka izabran Željko Komšić, koji nikako ne može artikulirati volju hrvatskog naroda u BiH.

Tzv. hrvatski predstavnik Željko Komšić svoji prvi javni nastup iskoristio je napadajući i prijeteći državi “svog” naroda zbog gradnje Pelješkog mosta, što nabolje govori o njemu i u kojem će smjeru njegov mandat ići.

Time je pokazao potpunu neozbiljnost za obavljanje bilo kakve političke dužnosti, kao što ni njegov izbor nema nikakvog političkog legitimiteta. Upravo zato njegove nerazumne istupe ne treba ni uzimati u obzir, a neka svoje političke performanse ostavi onima koji su ga birali, kojima nije stalo do razvoja, napretka i ravnopravnosti, a ni budućnosti ovakve BiH.
Takav politikant ne može spriječiti velike projekte poput Pelješkog mosta niti je on osoba koju će po tom pitanju itko pitati za mišljenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tu nije problem u samom Komšiću koji za potrebe politike svoj nacionalni identitet mijenja kad god mu je to potrebno, već je problem u cijelom izbornom sustavu susjedne BiH, koji takve situacije ne samo dopušta, već i potiče i ohrabruje. Problem je u bošnjačkoj političkoj eliti koja se zalaže za unitarističku BiH u kojoj će se Hrvatima potpuno dokinuti konstitutivnost i pretvoriti ih u nacionalnu manjinu. Hrvatski narod je žilav i snažan, proživio je puno teža vremena pa takvi podmukli pokušaji njegove majorizacije i dokinuća samo još jednom potvrđuju činjenicu – da hrvatsku jednakopravnost jamči hrvatski entitet. Republika Hrvatska kao potpisnica Daytonskog sporazuma i članica EU i NATO-a treba učiniti sve u zaštiti konstitutivnosti hrvatskog naroda u BiH. Za zaštitu konstitutivnosti i ravnopravnosti se zauzeo i Europski parlament u svojoj rezoluciji iz 2017. godine u kojoj je jasno navedeno da je za budućnost BiH nužno poštivanje ravnopravnosti sva tri konstitutivna naroda, kao i decentralizacija i federalizacija države.

Zahvaljujući Hrvatima i Hrvatskoj obranjena je i očuvana Bosna i Hercegovina, a što je već više puta potvrđeno i međunarodnim sporazumima. Hrvatski narod u BiH, najmanji od tri konstitutivna naroda, ali istodobno jedini koji želi Bosnu i Hercegovinu na europskom putu, putu stvarne demokracije i ravnopravnosti sva tri konstitutivna naroda, zakinut je za temeljno političko pravo za koje se krvlju izborio 90-ih godina – pravo na izbor svog legitimnog političkog predstavnika u najvišem državnom tijelu.

Republika Hrvatska ima moralnu, ustavnu i međunarodnim sporazumima uspostavljenu ulogu štititi hrvatski narod u BiH i istodobno biti jamac očuvanja BiH i nikakvi Komšići nas u tome neće sprječavati. Bošnjački politički predstavnici trebaju biti svjesni odgovornosti koje preuzimaju ovakvim potezima, jer umjesto poštivanja prava drugog konstitutivnog naroda i rada na poboljšanju odnosa i političkog ustroja, oni ovakvom destrukcijom guraju državu u institucionalnu blokadu i stvaranje potencijalnog kolapsa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

* Mišljenja iznesena u kolumnama osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.