Plenković o premještanju EMA-e: Bilo bi pravedno i korektno da u Hrvatskoj bude neko od sjedišta europskih agencija

Foto: fah

Premijer Andrej Plenković ocijenio je u utorak da je premještanje Europske agencije za lijekove (EMA) iz Londona u neki od gradova članica EU-a, za što je kandidaturu istaknula i Hrvatska, nije samo tehničko već i par exellence političko pitanje, te ustvrdio kako bi bilo pravedno i korektno da u Hrvatskoj bude neko od sjedišta europskih agencija, ako to i ne bude EMA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom da su iz EU-a stigle kritike da je hrvatska kandidatura nepotpuna, novinari su premijera nakon stručno – znanstvenog skupa “Zdravlje i zdravstvo: izazovi i mogućnosti – susret profesije i politike” pitali je li razočaran i je li hrvatska delegacija zakazala prilikom predstavljanja.

Plenković je odgovorio kako je riječ prvenstveno o primjedbama vezanim uz tehničke gabarite zgrade. Grad Zagreb i Ministarstvo zdravstva identificirali su zgradu koja bi u odgovarajućem vremenskom razdoblju, kad je riječ o unutarnjoj modulaciji, mogla biti prilagođena baš svim uvjetima koje trenutno EMA ima u Londonu, pa to Plenković ne vidi kao problem.

“Dakle, tehnička pitanja kako ćete reorganizirati zgradu koja je dovoljno velika mogu se sva riješiti, i za to ima koliko god hoćete vremena. Prema tome, ove kritike koje su tehničkog karaktera – to nije samo tehničko pitanje. To je par exellence političko pitanje i odluka o tome gdje će ići EMA nakon što su, nažalost, Britanci odlučili izaći iz EU imat će prije svega svoju političku dimenziju”, rekao je Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ističe da će odgovarajuću ulogu igrati i interes 19 zemalja koje su se kandidirale, ne samo onih poput Hrvatske koje još nemaju niti jednu europsku agenciju na svojem teritoriju, kao i interesi velikih gradova i mišljenje zaposlenika EMA-e koji su se, kako je rekao, navikli na londonski standard usluga i života.

“A ono što mi radimo – radimo test da u ovom trenutku predstavimo Hrvatsku i Zagreb. Signaliziramo da smo tu i da bi bilo pravedno i korektno da i Hrvatska, kao najnovija zemlja članica, ima jednu od europskih agencija. Ako to ne bude slučaj s EMA-om, sigurno će nam to iskustvo i naučene lekcije iz ovoga pokušaja koristiti za neku buduću prigodu”, zaključio je.

Kujundžić: Hrvatska napravila korektnu i objektivnu aplikaciju za EMA-u

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar zdravstva Milan Kujundžić izjavio je u utorak, u povodu primjedbi Europske komisije na kvalitetu hrvatske ponude za preseljenje sjedišta Europske agencije za lijekove (EMA) u Zagreb, da je Hrvatska napravila korektnu i objektivnu aplikaciju za EMA-u.

“Nismo ništa uljepšavali. Nismo mogli napisati da imamo sto letova za Beč, London, Bruxelles, rekli smo da je Zagreb povezan sa svim gradovima zračnom linijom”, rekao je Kujundžić, koji je prisustvovao obilježavanju 90. obljetnice Škole narodnog zdravlja “Andrija Štampar”.

Komisija je primijetila da hrvatska ponuda sadrži opće informacije o dostupnim letovima između Zagreba i većine europskih prijestolnica, bez navođenja koji su to gradovi, koliko su česti i koliko traju letovi, te da nema informacija o povezanosti javnim prijevozom zračne luke i predložene lokacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedna od primjedbi odnosila se i na zgradu Sky Officea, koja se predlaže za sjedište EMA-e u Zagrebu, jer iako svojom veličinom ispunjava potrebe EMA-e, u ponudi nema pojedinosti o pojedinačnim kriterijima ni datuma kada bi zgrada bila dostupna EMA-i.

“Glede zgrade stavili smo rečenicu koja očito nije interpretirana, da je vlasnik zgrade izjavio da u roku tri mjeseca može bilo koji prostor prilagoditi potrebama”, rekao je Kujundžić.

Odgovarajući na novinarska pitanja o rješavanju dugova u zdravstvu, koji iznose osam milijardi kuna, među kojima su i tri milijarde kuna duga veledrogerijama, Kujundžić je rekao kako u ovom trenutku nema rješenja za dugove u zdravstvu ako se želi zadržati dostupnost i kvaliteta sa sadašnjom količinom novca, ali se neće ići na povećanje polica dopunskog osiguranja.

“Rješenja nema ako hoćemo očuvati dostupnost i kvalitetu s ovom količinom novca. Možemo ostvariti određene male uštede, ali sve što bismo htjeli ne možemo platiti s ovom količinom novca”, poručio je ministar i ponovio poziv na dijalog o tome što želimo u zdravstvu “jer ako želimo imati vrhunsku medicinu dostupnu svima moramo biti svjesni da to košta”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom da bi uskoro trebali početi pregovori o novom kolektivnom ugovoru za zdravstvo, a upitno je sudjelovanje Hrvatskog liječničkog sindikata koji po zakonu nije reprezentativan za pregovore zbog nedovoljnog broja članova, Kujundžić je najavio kako je za sljedeći tjedan zakazan sastanak sa svim sindikatima u zdravstvu radi dogovora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.