Počast žrtvama Vukovara, koji je nakon tromjesečne opsade sravnjen sa zemljom pao u ruke jugo-četničkog agresora, došlo je odati 80-ak tisuća ljudi, dok su dan ranije građani širom zemlje palili svijeće u sjećanje na stradale Vukovarce i branitelje.
Od ranog jutra, pa sve do sada, građani odaju počast žrtvama Vukovara, ali i svim stradalima u Domovinskom ratu.
Mnogi su došli na Memorijalno groblje van programa u tišini zapaliti svijeću i pomoliti se.
Na današnji dan 1991. nova agonija Vukovaraca tek je započela. Mučeni su, odvedenih u logore i ubijani.
Od ranog jutra u Vukovar su prstizali brojni domoljubi iz cijele Hrvatske kako bi odali počast stradanju toga grada u Domovinskom ratu, a prema Memorijalnom groblju veće je krenulo nekoliko stotina građana. Središnji program počeo je u 10 sati u dvorištu vukovarske bolnice odakle bi trebala krenuti i Kolona sjećanja u kojoj će se naći i državni dužnosnici prema Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata.
Velik broj građana, prema izvješćima medija njih preko dvije i pol tisuće, se samoinicijativno mimo predviđene kolone sjećanja uputio prema groblju kako bi odali počast žrtvama agresije na Vukovar.
Komemoracija u krugu bolnice
Komemorativnim skupom te prigodnim programom pod nazivom “Vukovar, mjesto posebnog pijeteta” u dvorištu vukovarske bolnice, kroz koju je tijekom agresije na Vukovar 1991. godine prošlo 3470 ranjenika nad kojima je obavljeno više od 2500 operacija, u Vukovaru je počelo obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine i 23-obljetnice stradanja tog grada u Domovinskom ratu.
Programu u dvorištu bolnice nazočni su najviši državni dužnosnici, predsjednik Republike Ivo Josipović, koji je još sinoć stigao u Vukovar te premijer Zoran Milanović, zajedno sa članovima Vlade RH, brojni saborski zastupnici, predstavnici diplomatskog zbora, Katoličke crkve, te braniteljskih i stradalničkih udruga i političkih stranaka.
Nakon završetka programa u krugu bolnice, u kojem sudjeluje Klapa Hrvatske ratne mornarice “Sv. Juraj” i glumac osječkog HNK-a Darko Milas, sudionici obilježavanja uputili su se predvođeni pripadnicima 4. bojne 3. gardijske brigade i 204. brigade HV-a u koloni sjećanja hodnjom od bolnice do 5,5 km udaljenog Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata na kojem će državna i druga izaslanstva položiti vijence i zapaliti svijeće.
Pridružili su se koloni koja ih je čekala a u kojoj je Stožer za obranu hrvatskog Vukovara i 4. bojne 3. Gardijske brigade i Udruge veterana 5. Gardijske brigade, a iza koje je išla skupina mladih noseći dvadesetak metara dugu hrvatsku zastavu.
Pridružio im se i vrh je HDZ-a, među njima predsjednik stranke Tomislav Karamarko i predsjednička kandidatkinja Kolinda Grabar Kitarović.
Po izlasku iz kruga bolnice, koloni su se priključili državni dužnosnici i članovi diplomatskog zbora koji su se međutim dolaskom do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata u groblje ušli ne kao prijašnjih godina na službeni ulaz, već preko Novog groblja koje se nalazi tik u memorijalno.
Sudionici obilježavanja Dana sjećanja za žrtve Vukovara, došavši su do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata, položili su vijence državnih i drugih izaslanstava kod središnjeg spomen-obilježja na groblju gdje je uskoro počela misa zadušnica, koju je predvodio dubrovački biskup msgr. Mate Uzinić.
Grabar Kitarović: Vukovar je ožiljak na hrvatskom srcu
“Vukovar je ožiljak na hrvatskom srcu koji nikada neće zacijeliti. Pokoj vječni svakoj duši zahvaljujući kojoj danas imamo domovinu. Reći hvala nedostatno je u usporedbi s težinom riječi “Vukovar”, ali ipak – hvala”, objavila je Kolinda Grabar Kitarović na društvenim mrežama.
“Ovo nije dan za politička prepucavanja, nije dan za one koji žele koristiti za političku kampanju”, kazao je danas u Vukovaru predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko te napomenuo kako je dobro da je jedna kolona.
Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava istaknuo je da nema podjele. “Na današnji dan pričati o podjelama može samo netko tko ne razumije ni Vukovar ni Hrvatsku”, kazao je Penava. Napominje kako su svi ljudi koji su došli u Vukovar, došli odati počast, a svaki pokušaj mimo toga je grubo narušavanje digniteta Vukovara i Domovinskog rata.
I Milorad Pupovac u Koloni sjećanja
U Koloni sjećanja bilo je i izaslanstvo Srpskoga narodnog vijeća (SNV) s predsjednikom i saborskim zastupnikom Miloradom Pupovcem na čelu koji je nakon komemoracije na Memorijalnom groblju rekao kako se nada da su se stvorile pretpostavke da i “u svakoj budućoj mogućoj situaciji komemoriramo zajedno, bez obzira na političke i etničke razloge”.
Josipović: pobijedila Hrvatska koja cijeni i poštuje Vukovar
“Ponosan sam jer je hrvatska ljubav, hrvatska sućut i Hrvatska koja poštuje Vukovar dostojanstveno odala počast Vukovaru i svim poginulima. Ovaj dan sjećanja je nešto što ćemo pamtiti”, rekao je Josipović novinarima odgovarajući na pitanje kako gleda na današnju Kolonu sjećanja.
Budući da je državni vrh prilikom dolaska u Koloni sjećanja na Memorijalno groblje ušao na sporedni ulaz, a isto tako i izišao s Memorijalnoga groblja još dok je trajalo polaganje vijenaca, novinare je zanimalo kako gleda na to.
Josipović je rekao kako je razlog tome bila velika gužva i velika vjerojatnost da bi se kasnilo s protokolom i polaganjem vijenaca na Ovčari.
Molitvu i misa zadušnica bez državnog vrha
Odmah nakon što su položili vijence kod središnjeg spomen-obilježja, predstavnici državnog vrha napustili su Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata ne pričekavši da i ostala izaslanstva, koja su bila predviđena protokolom, polože vijenac i zapale svijeću. Državna izaslanstva s članovima diplomatskog zbora otišla su potom na Ovčaru do mjesta masovne grobnice, te podno Spomen obilježja i na tome mjestu stradanja Vukovaraca položili vijenac i zapalili svijeću.
Državni vrh tako ove godine nije prisustvovao misnom slavlju za poginule i nestale u Domovinskom ratu, na Memorijalnom groblju, koje je predvodio dubrovački biskup, mons. Mate Uzinić.
Počast poginulima cijeli dan
Od ranog jutra, pa sve do sada, građani odaju počast žrtvama Vukovara, ali i svim stradalima u Domovinskom ratu.
Mnogi su došli na Memorijalno groblje van programa u tišini zapaliti svijeću i pomoliti se.
.
Zbog jakog vjetra nisu puštene svjetiljke niz Dunav
Zbog jakog vjetra u Vukovaru niz Dunav nisu puštene upaljene bijele i crvene svjetiljke, koje se u organizaciji vukovarskog Gradskog muzeja i ribolovne udruge “Dunav” 18. studenoga navečer pale i puštaju u Dunav, u sklopu projekta Željka Kovačića “Svjetlosna rijeka sjećanja”, a u spomen na poginule i nestale hrvatske branitelje i civile u obrani Vukovara 1991. godine.
Obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. nastavlja se sutra odavanjem počasti žrtvama stradalima u Domovinskom ratu u vukovarskoj gradskoj četvrt Borovo naselje.
Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. obilježava se u spomen na 18. studeni 1991. godine kada je nakon tromjesečne opsade slomljena obrana Vukovara koji je branilo oko 1800 pripadnika Zbora narodne garde i policije te dragovoljaca HOS-a ustrojenih u 204. brigadu Hrvatske vojske. Nakon što su pripadnici bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi zauzeli Vukovar, koji je u potpunosti razrušen, u progonstvo je protjerano oko 22 tisuće Hrvata i ostalih nesrba dok je u srpske zarobljeničke logore odvedeno nekoliko tisuća branitelja i civila.
Nad zatočenim vukovarskim braniteljima i civilima počinjeni su brojni zločini, među kojima i na nekadašnjem poljoprivrednom dobru Ovčara na kojem je ubijeno 200 branitelja i civila odvedenih 19. studenoga iz vukovarske bolnice, te zakopano u masovnu grobnicu. Po podacima vukovarske bolnice, do sloma obrane grada 18. studenoga 1991. u Vukovaru su ubijena ili poginula 1624 branitelja i civila te ranjeno njih 1219. U agresiji i neposredno nakon okupacije Vukovara ubijeno je ili poginulo oko 3.600 vukovarskih branitelja i civila.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h
Photo: fah/screenshot
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.