Dan sjećanja na žrtvu Vukovara – jedna Hrvatska

Foto: Fah

Počast žrtvama Vukovara, koji je nakon tromjesečne opsade sravnjen sa zemljom pao u ruke jugo-četničkog agresora, došlo je odati 80-ak tisuća ljudi, dok su dan ranije građani širom zemlje palili svijeće u sjećanje na stradale Vukovarce i branitelje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od ranog jutra, pa sve do sada, građani odaju počast žrtvama Vukovara, ali i svim stradalima u Domovinskom ratu.
Mnogi su došli na Memorijalno groblje van programa u tišini zapaliti svijeću i pomoliti se.

Na današnji dan 1991. nova agonija Vukovaraca tek je započela. Mučeni su, odvedenih u logore i ubijani.

Od ranog jutra u Vukovar su prstizali brojni domoljubi iz cijele Hrvatske kako bi odali počast stradanju toga grada u Domovinskom ratu, a prema Memorijalnom groblju veće je krenulo nekoliko stotina građana. Središnji program počeo je u 10 sati u dvorištu vukovarske bolnice odakle bi trebala krenuti i Kolona sjećanja u kojoj će se naći i državni dužnosnici prema Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Velik broj građana, prema izvješćima medija njih preko dvije i pol tisuće, se samoinicijativno mimo predviđene kolone sjećanja uputio prema groblju kako bi odali počast žrtvama agresije na Vukovar.

Komemoracija u krugu bolnice

Komemorativnim skupom te prigodnim programom pod nazivom “Vukovar, mjesto posebnog pijeteta” u dvorištu vukovarske bolnice, kroz koju je tijekom agresije na Vukovar 1991. godine prošlo 3470 ranjenika nad kojima je obavljeno više od 2500 operacija, u Vukovaru je počelo obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine i 23-obljetnice stradanja tog grada u Domovinskom ratu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Programu u dvorištu bolnice nazočni su najviši državni dužnosnici, predsjednik Republike Ivo Josipović, koji je još sinoć stigao u Vukovar te premijer Zoran Milanović, zajedno sa članovima Vlade RH, brojni saborski zastupnici, predstavnici diplomatskog zbora, Katoličke crkve, te braniteljskih i stradalničkih udruga i političkih stranaka.

Nakon završetka programa u krugu bolnice, u kojem sudjeluje Klapa Hrvatske ratne mornarice “Sv. Juraj” i glumac osječkog HNK-a Darko Milas, sudionici obilježavanja uputili su se predvođeni pripadnicima 4. bojne 3. gardijske brigade i 204. brigade HV-a u koloni sjećanja hodnjom od bolnice do 5,5 km udaljenog Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata na kojem će državna i druga izaslanstva položiti vijence i zapaliti svijeće.

Pridružili su se koloni koja ih je čekala a u kojoj je Stožer za obranu hrvatskog Vukovara i 4. bojne 3. Gardijske brigade i Udruge veterana 5. Gardijske brigade, a iza koje je išla skupina mladih noseći dvadesetak metara dugu hrvatsku zastavu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pridružio im se i vrh je HDZ-a, među njima predsjednik stranke Tomislav Karamarko i predsjednička kandidatkinja Kolinda Grabar Kitarović.

Po izlasku iz kruga bolnice, koloni su se priključili državni dužnosnici i članovi diplomatskog zbora koji su se međutim dolaskom do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata u groblje ušli ne kao prijašnjih godina na službeni ulaz, već preko Novog groblja koje se nalazi tik u memorijalno.

Sudionici obilježavanja Dana sjećanja za žrtve Vukovara, došavši su do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata, položili su vijence državnih i drugih izaslanstava kod središnjeg spomen-obilježja na groblju gdje je uskoro počela misa zadušnica, koju je predvodio dubrovački biskup msgr. Mate Uzinić.

Grabar Kitarović: Vukovar je ožiljak na hrvatskom srcu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Vukovar je ožiljak na hrvatskom srcu koji nikada neće zacijeliti. Pokoj vječni svakoj duši zahvaljujući kojoj danas imamo domovinu. Reći hvala nedostatno je u usporedbi s težinom riječi “Vukovar”, ali ipak – hvala”, objavila je Kolinda Grabar Kitarović na društvenim mrežama.

“Ovo nije dan za politička prepucavanja, nije dan za one koji žele koristiti za političku kampanju”, kazao je danas u Vukovaru predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko te napomenuo kako je dobro da je jedna kolona.

Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava istaknuo je da nema podjele. “Na današnji dan pričati o podjelama može samo netko tko ne razumije ni Vukovar ni Hrvatsku”, kazao je Penava. Napominje kako su svi ljudi koji su došli u Vukovar, došli odati počast, a svaki pokušaj mimo toga je grubo narušavanje digniteta Vukovara i Domovinskog rata.

I Milorad Pupovac u Koloni sjećanja

U Koloni sjećanja bilo je i izaslanstvo Srpskoga narodnog vijeća (SNV) s predsjednikom i saborskim zastupnikom Miloradom Pupovcem na čelu koji je nakon komemoracije na Memorijalnom groblju rekao kako se nada da su se stvorile pretpostavke da i “u svakoj budućoj mogućoj situaciji komemoriramo zajedno, bez obzira na političke i etničke razloge”.


Josipović: pobijedila Hrvatska koja cijeni i poštuje Vukovar

“Ponosan sam jer je hrvatska ljubav, hrvatska sućut i Hrvatska koja poštuje Vukovar dostojanstveno odala počast Vukovaru i svim poginulima. Ovaj dan sjećanja je nešto što ćemo pamtiti”, rekao je Josipović novinarima odgovarajući na pitanje kako gleda na današnju Kolonu sjećanja.

Budući da je državni vrh prilikom dolaska u Koloni sjećanja na Memorijalno groblje ušao na sporedni ulaz, a isto tako i izišao s Memorijalnoga groblja još dok je trajalo polaganje vijenaca, novinare je zanimalo kako gleda na to.

Josipović je rekao kako je razlog tome bila velika gužva i velika vjerojatnost da bi se kasnilo s protokolom i polaganjem vijenaca na Ovčari.


Molitvu i misa zadušnica bez državnog vrha

Odmah nakon što su položili vijence kod središnjeg spomen-obilježja, predstavnici državnog vrha napustili su Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata ne pričekavši da i ostala izaslanstva, koja su bila predviđena protokolom, polože vijenac i zapale svijeću. Državna izaslanstva s članovima diplomatskog zbora otišla su potom na Ovčaru do mjesta masovne grobnice, te podno Spomen obilježja i na tome mjestu stradanja Vukovaraca položili vijenac i zapalili svijeću.

Državni vrh tako ove godine nije prisustvovao misnom slavlju za poginule i nestale u Domovinskom ratu, na Memorijalnom groblju, koje je predvodio dubrovački biskup, mons. Mate Uzinić.

Počast poginulima cijeli dan

Od ranog jutra, pa sve do sada, građani odaju počast žrtvama Vukovara, ali i svim stradalima u Domovinskom ratu.
Mnogi su došli na Memorijalno groblje van programa u tišini zapaliti svijeću i pomoliti se.

.
Zbog jakog vjetra nisu puštene svjetiljke niz Dunav

Zbog jakog vjetra u Vukovaru niz Dunav nisu puštene upaljene bijele i crvene svjetiljke, koje se u organizaciji vukovarskog Gradskog muzeja i ribolovne udruge “Dunav” 18. studenoga navečer pale i puštaju u Dunav, u sklopu projekta Željka Kovačića “Svjetlosna rijeka sjećanja”, a u spomen na poginule i nestale hrvatske branitelje i civile u obrani Vukovara 1991. godine.

Obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. nastavlja se sutra odavanjem počasti žrtvama stradalima u Domovinskom ratu u vukovarskoj gradskoj četvrt Borovo naselje.

Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. obilježava se u spomen na 18. studeni 1991. godine kada je nakon tromjesečne opsade slomljena obrana Vukovara koji je branilo oko 1800 pripadnika Zbora narodne garde i policije te dragovoljaca HOS-a ustrojenih u 204. brigadu Hrvatske vojske. Nakon što su pripadnici bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi zauzeli Vukovar, koji je u potpunosti razrušen, u progonstvo je protjerano oko 22 tisuće Hrvata i ostalih nesrba dok je u srpske zarobljeničke logore odvedeno nekoliko tisuća branitelja i civila.

Nad zatočenim vukovarskim braniteljima i civilima počinjeni su brojni zločini, među kojima i na nekadašnjem poljoprivrednom dobru Ovčara na kojem je ubijeno 200 branitelja i civila odvedenih 19. studenoga iz vukovarske bolnice, te zakopano u masovnu grobnicu. Po podacima vukovarske bolnice, do sloma obrane grada 18. studenoga 1991. u Vukovaru su ubijena ili poginula 1624 branitelja i civila te ranjeno njih 1219. U agresiji i neposredno nakon okupacije Vukovara ubijeno je ili poginulo oko 3.600 vukovarskih branitelja i civila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.