Podolnjak: Unutarnja revizija u pojedinim uredima Vlade nije činila ništa!

Foto: Snimka zaslona

Kako će završiti slučaj Saucha? Kako su se podizale dnevnice u Milanovićevoj Vladi? Ima li još upletenih ili je u pitanju pronevjera jednoga čovjeka? Hoće li se ova afera odraziti na skore izbore? Kako organizirati sustav i spriječiti slične afere ubuduće? O tome je u Otvorenom na HRT-u sa svojim gostima razgovarao urednik i voditelj Mislav Togonal. U emisiji su sudjelovali bivša ministrica u Milanovićevoj Vladi Mirela Holy, predsjednik saborskog Odbora za zakonodavstvo Dražen Bošnjaković (HDZ), odvjetnik Veljko Miljević, predsjednik saborskog Odbora za Ustav Robert Podolnjak (Most) te književnik i leksikograf Velimir Visković. U ovu emisiju zvali smo i predstavnike SDP-a, ali su nam iz stranke poručili kako je prerano sudjelovati u raspravi kojoj je u fokusu istraga DORH-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: Snimka zaslona

Na pitanje je li bivši premijer Zoran Milanović znao za isplatu spornih dnevnica, bivša ministrica zaštite okoliša u njegovoj Vladi Mirela Holly kazala je da bi on to sigurno znao da je savjesno obnašao svoj posao. Kad donosite proračun valjda gledate stavke. Kad sam bila ministrica gledala sam stavke. Slično je i sa državnom revizijom. Jest da oni obrađuju veliki posao i da se radi oko 1000 stranica, ali za svako tijelo vlasti je to nekih dvadesetak stranica. Logično je da pročitate one stavke na čijem ste čelu i koje vas interesiraju. Milanovićev javni nastup Holly je okarakterizirala kao njegovim pokušajem za pokajanje, kako pred gledateljima tako i pred samim sobom. Nedavno je imao dugi nastup na jednoj televiziji. Moj je dojam da je njemu ova situacija izuzetno neugodna i da je imao potrebu da se opravda sam pred sobom i pred javnosti, no s njegove strane radi se o izuzetnom šlamperaju i neodgovornom obnašanju dužnosti, zaključila je Holly dodavši da će se ovaj slučaj sasvim sigurno negativno odraziti na rezultat SDP-a na parlamentarnim izborima.

Foto: Snimka zaslona

Dana 17. listopada kad je državna revizija poslala DORH-u nitko očito nije ništa znao. Teško je to reći. Imate tamo raznih oznaka, kazao je odvjetnik Veljko Miljević. Jedna od tih oznaka je i krdo. Kad se nešto stavi u krdo onda se po tome ne radi. Zašto to može biti razlog. Izvješće ureda za državnu reviziju bilo je pozitivno. Da su oni utvrdili da po 57 putnih naloga je isplaćeni iznos od gotovo 308 tisuća kuna. To je prevelik iznos u odnosu na cijeli proračun Vlade. S druge strane, čini se da je to njih bio premali iznos za ukupna proračunska sredstva, da oni ne bi dali bezuvjetno mišljenjem, dodalo je. Kad su oni dali bezuvjetno mišljenje onda se baš po tome nije radilo. Miljević je siguran kako u ovom slučaju nije ni bilo dokumentacije. Ta putovanja nisu bila održana. Mislim da a nitko nije pažljivo čitao nacrt rješenja o proglašenju istrage. Vic je u avansima i predujmima, zaključio je odvjetnik.

Foto: Snimka zaslona

Zbog bezuvjetnog mišljenje Državne revizije iz 2012. iduće dvije godine revizije u Vladi nije ni bilo, upozorio je godišnje predsjednik saborskog Odbora za Ustav iz kvota Mosta Robert Podolnjak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Revizija je ozbiljno češljala rad ureda vlada tek nakon odlaska Vlade. Onda imate unutarnju reviziju u pojedinim uredima vlade. Što je ona činila? Ništa. Nemoguće je naprosto da pet ili deset godina, da li zbog straha ili nečega drugoga, nisu progovorili. Podolnjak je oštro osudio što na različitim stranama Markova trga očito vrijede i različita pravila. Kad se vraćate iz Sabora vi morate vratiti boarding pass. To se nije tražilo u Vladi. Da se to tražilo u vladi to bi se otkrilo u prvoj ili drugoj dnevnici. Kako se u Saboru traži sva dokumentacija od zastupnika, a u Vladi nitko ne traži nikakvu dokumentaciju i svi vjeruju da su savjetnici bili na putovanjima po 9-12 dana. Tu je čitav sustav zakazao, upozorio je Podolnjak.

Foto: Snimka zaslona

Književnik i leksikograf Velimir Visković također se slaže da ovaj slučaj šteti rejtingu SDP-a. U nekoj mjeri jesu propali. Na društvenim mrežama se proširilo – kradu naši ali kradu i partizani. Visković je rekao kako SDP dosad nije imao priliku biti optužen za teške krađe iz proračuna, ali je činjenica i da je manje bio na vlasti. S druge strane, književnik smatra da će se ovakvi slučajevi više odražavaju na birače ljevice nego desnice. Sada tu čistoću ili uvjetnu čistoću definitivno gube i to će se odraziti na glasače. Prosječni glasači ljevice su kritičniji na takve stvari. Dodao je kako mu nije jasno zašto su bivša premijerka Kosor i aktualni predsjednik Vlade Plenković, opravdali ljude koji su po naredbi pripremali sporne dnevnice. To je neprihvatljivo, ti moraš nekog prijaviti. Ja ih ne bi amnestirao. Istaknuo je i kako se novom generacijom promijenio stil političara. Nažalost kod nas za mladu generaciju rad u političkoj struci i opredjeljivanje donosi neke beneficije koje neće nigdje drugdje. 15 tisuća kuna za početnika, vozači, kartice za plaćanje računa. Mladi ljudi koji osjete to i polete, uzlete i naprave neki previd koji je djetinjast. Svatko tko je počinio to morao je znati da će to biti otkriveno.

Foto: Snimka zaslona

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.