Povjerenstvo za sprječavanje sukoba interesa: pokrenut proces protiv Pupovca, za Plenkovića, Petrova, Krstičevića i Grabar-Kitarović odbačene prijave

Foto HINA/ Dario GRZELJ/ dag

Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa odlučilo je danas da se ne pokreću postupci u predmetima predsjednice Republike Kolinde Grabar-Kitarović, predsjednika Vlade Andreja Plenkovića i potpredsjednika Vlade RH i ministra obrane Damira Krstičevića, ali se pokreće postupak u slučaju saborskog zastupnika Milorada Pupovca, prenosi N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predloženo da se ne pokrene postupak protiv premijera, Predsjednice i ministra obrane.

Pupovac za srbijanske Novosti tvrdi: ‘Prikupljali su potpise ispred crkava i vukli ljude za rukav da potpišu protiv Pupovca

“Navedeni predmet otvoren je temeljem medijskih napisa u kojima je stajalo da je bivša tvrtka Damira Krstičevića u partnerstvu s izraelskom koja je uključena u nabavku borbenih zrakoplova. Dobili smo i prijavu protiv ministra, premijera i Predsjednice u kojoj stoji da je ministar predložio i na suptilan način prisilio sve sudionike u odlučivanju da se kupe 30 godina stari zrakoplovi kako bi sebi i partnerima priskrbio nepripadajuću dobit.”, rekla je na početku predsjednica Povjerenstva Nataša Novaković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar Krstičević se detaljno očitovao o slučaju. Naveo je da u tvrtkama King ICT, M-San i PP Orahovica nema, niti je imao vlasnički udio, a s obzirom na svoje pozicije prije stupanja na dužnost saborskog zastupnika te ministra branitelja zatražio je mišljenje Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa.

Nema zapreke za javne natječaje

“Kako je moguće da spomenuta društva mogu biti ponuditelj na javnim natječajima koje provodi Vlada, Ministarstvo obrane ili neko drugo javno tijelo, po stupanju na dužnsot zatražio sam 9. studenog 2016. mišljenje Povjerenstva. U mišljenju je navedeno da nema zapreke da te tvrtke sudjeluju u postupku javne nabave. Isto se navodi da se u cilju zaštite osobnog integriteta upućuje javni dužnosnik Damir Krstičević izuzme iz takvih potencijalnih slučajeva, što sam i učinio“, naveo je u očitovanju Krstičević, kazala je Vidaković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kakva prava imaju manjine u Hrvatskoj, a kakva Hrvati u njihovim matičnim zemljama?

“Da sumiram sve, iz navedenih prikupljenih činjenica, vidljivo je da se u nabavci aviona radilo o pregovorima između Ministarstva i Izraela. Što se tiče samog postupka on je prema nama dostupnim infromacijama proveden transparentno. Što se tiče prijave protiv premijera i predsjednice, bila je načelna, ali nije bilo konkrentih podataka”, rekla je Nataša Novakovićkoja je predložila da se ne pokrene postupak protiv Plenkovića, predsjednice i Damira Krstičevića.

Prijava protiv Petrova nije vjerodostojna

Sljedeća točka dnevnog reda bio je slučaj Bože Petrova protiv kojeg je podnesena prijava koja prema Povjerenstvu nije vjerodostojna i nema dovoljno elemenata za postupanje “jer sama činjenica da je kao predsjednik Sabora sjedio na sastancima o kojima se raspravljalo o Agrokoru nije dovoljna da bi utvrdili da postoji neki osobni interes”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predloženo je da se u predmetu Bože Petrova ne pokrene postupak jer nema dovoljno elemenata.

Hajdaš Dončić i Grbin prijavili Plenkovića Povjerenstvu za sukob interesa

Dvije prijave protiv Pupovca

Protiv Milorada Pupovca podnesene su dvije prijave zbog mogućeg sukoba interesa. U navedenim prijavama navodi se da je Savjet za nacionalne manjine na sjednici u svibnju 2016. godine Srpskom narodnom vijeću dodijelio iznos veći od 3 milijuna kuna, a obzirom da je Pupovac član vijeća prijava se podnijela zbog mogućeg sukoba interesa.

Povjerenstvo je prijave ocijenilo ispravnima i vjerodostojnima. Predloženo je da se pokrene postupak protiv Pupovca.

Nakon vijećanja Povjerenstvo je odlučilo da se ne pokreću postupci u slučaju Andreja Plenkovića, Kolinde Grabar-Kitarović, ali se pokreće postupak u slučaju Milorada Pupovca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.