Upravno vijeće dječje bolnice Srebrnjak koje je smijenilo dr. Boru Nogala nije formirano po novom zakonu o zdravstvenoj zaštiti pa je njegov rad, tvrde pravnici, nezakonit, piše Jutarnji list.
Zakon govori da Upravno vijeće bolničke zdravstvene ustanove čiji je osnivač jedinica područne (regionalne) samouprave i Grad Zagreb, treba imati sedam članova, a upravno vijeće Srebrnjaka i dalje ima pet članova. Po novom zakonu, koji je stupio na snagu u siječnju, Upravno bi vijeće trebali činiti predstavnici osnivača od kojih jedan predsjednik kao i još tri člana, zatim predstavnik Republike Hrvatske kojeg delegira Ministarstvo zdravstva (kojeg u UV-u Srebrnjaka nema) te kao i do sad dva člana predstavljala bi ustanovu.
Rječju, po slovu zakona Upravno vijeće koje je smjenilo Nogala to i nije moglo učiniti jer nema pravni legitimitet, piše dnevnik.
Dodatni problem je i nalaz Gradskog kontrolnog ureda koji je poslužio Upravnom vijeću za Nogalovu smjenu. Naime isti zakon o zdravstvenoj zaštiti i u tom je dijelu jasan i kaže da “zdravstveno inspekcijski nadzor nad primjenom i izvršavanjem zakona, drugih propisa i općih akata u djelatnosti zdravstva, kao i nadzor nad stručnim radom zdravstvenih ustanova obavlja zdravstvena inspekcija ministarstva”.
Na očitovanje grada oko europskog projekta po kojem “bolnica nije Gradu Zagreb dostavila dokumentaciju vezanu uz Dječji centar za translacijsku medicinu koja bi bila podloga za raspisivanje natječaja i odabir izvođača”, Nogalo odgovara da je bolnica dostavila sve što je potrebno i u nekoliko navrata, piše u utorak Jutarnji list.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/jutarnji list
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.