Pravobraniteljica za djecu Ivana Milas Klarić izjavila je u utorak kako nije iznenađena izvješćem UNICEF-a po kojem su djeca u Hrvatskoj među najpogođenijima aktualnom gospodarskom krizom, jer je i sama upozoravala vladu da posljedice gospodarske krize najviše pogađaju djecu.
UN-ova agencija objavila je da je od izbijanja krize 2008. u siromaštvo palo 2,6 milijuna djece iz razvijenih zemalja, a stanje se najviše pogoršalo u pet država, među kojima je Hrvatska.
“Nažalost, ovaj podatak ne iznenađuje”, rekla je Milas Klarić Hini dodajući da izvješće UNICEF-a potvrđuje nedavno istraživanje prema kojemu čak 20 posto djece predškolske dobi u Hrvatskoj živi ispod praga siromaštva.
Razlog tomu vidi u štednji na sredstvima za djecu u državnom ili lokalnim proračunima i opadanju standarda obitelji koje se odražava na kvalitetnu prehranu, uvjete stanovanja, zdravstvene usluge, kvalitetno obrazovanje i provođenje slobodnog vremena djece.
“U vremenu ekonomske krize povećavaju se i rizici od zanemarivanja i zlostavljanja djece u obitelji te od različitih oblika kršenja njihovih prava u društvu. Ti su rizici još veći za djecu s teškoćama u razvoju, bolesnu djecu, djecu s problemima u ponašanju i druge ranjive skupine”, ističe Milas Klarić.
Podsjetila je da je UN-ov Odbor za prava djeteta, koji je u rujnu razmatrao izvješće vlade o stanju prava djece u Hrvatskoj, ponovio preporuku da se donese tzv. dječji proračun koji se ne bi smanjivao kod ograničavanja proračunskih sredstava.
“Takav proračun svakako treba zaštititi od rezanja troškova u vrijeme krize i elementarnih nepogoda”, istaknula je pravobraniteljica i pozvala vladu da poduzme mjere kako bi se ublažili rizici i posljedice siromaštva djece.
Prema UNICEF-ovom izvješću, siromaštvo djece povećalo se u 23 od 41 analizirane države, najviše u Irskoj, Grčkoj, Latviji, Hrvatskoj i na Islandu, a broj djece koja žive u obiteljima s prihodima ispod granice siromaštva pao je u 18 država, najviše u Poljskoj, Slovačkoj, Švicarskoj, Norveškoj i Finskoj.
Hrvatska je na 38. mjestu te ljestvice pošto je broj siromašne djece u odnosu na 2008. skočio za 11,8 posto.
Najveći porast bilježi Irska – 20,4 posto, a od susjednih zemalja više je siromašne djece u Mađarskoj (2,9 posto) te Sloveniji (1,8 posto). Porast siromašne djece bilježe i SAD (2,6 posto) te Velika Britanija (1,6 posto), pokazuju podaci UNICEF-a.
Hrvatska je rekorder i po negativnom utjecaju krize na mlade u dobi od 15 do 24 godine. S 8,5 posto više onih koji ne nastavljaju školovanje ili su nezaposleni, zauzela je 39. od 41. mjesta na ljestvici promatranih zemalja.
Najveći porast u toj su skupini bilježi Cipar (9 posto), Grčka (8,9 posto) te Italija i Rumunjska sa 5,6 posto, a susjedna Slovenija 2,7 posto i Mađarska 3,9 posto, stoji u izvješću.
Tekst se nastavlja ispod oglasa