Predsjednica odlazi na desetodnevnu turneju po Južnoj Americi – težište na susretima s iseljeništvom

Foto: Fah

Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović u nedjelju odlazi u desetodnevni poset Južnoj Americi, koji uključuje tri gospodarski i politički najvažnije zemlje kontinenta. Posjet Čileu i Argentini je službeni, a Brazilu radni. Brazil ove godine čekaju predsjednički izbori. Naglasak posjeta je na vezama s Hrvatima u tim zemljama, pa će uz susrete s predsjednicima Čilea Sebastiánom Piñerom i Argentine Mauricijem Macrijem odraditi niz susreta s hrvatskim iseljeništvom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pola milijuna Hrvata u Južnoj Americi

U te tri zemlje ukupno živi gotovo pola miljiuna osoba hrvatskih korijena, od čega u Argentini i Čileu ukupno gotovo pola milijuna – točnih brojki nema, no procjenjuje se da u svakoj od te dvije države živi od 200 do 250.000 Hrvata, dok je broj Hrvata u Brazilu osjetno manji, svega tridestak tisuća.

Hrvatska zajednica je vrlo cijenjena u tim zemljama, te sudjeluju u političkom životu zemlje. No dok su veze Hrvata u Argentini s domovinom vrlo snažne, i u obiteljima se pretežno govori Hrvatski, dotle su Hrvati u Čileu kao zajednica puno slabije povezani s domovinom. Stoga će se predsjednica hrvatskoj zajednici u Argentini obratiti na hrvatskom, a u Čileu na španjolskom obzirom da je poznavanje jezika slabije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska zagovara snažne transatlantske trgovinske odnose, strateški partneri EU su u ovom trenutku Meksiko i Brazil no stav je Hrvatske da se uključe i Čile i Argentina. U Čileu će predsjednik predstaviti novu vladu upravo tijekom posjeta, u kojoj će sjediti i jedan – Hrvat.

Hrvati u parlamentu i vladi Čilea

U Čileu, Hrvati tradicionalno u svakoj vladi i svakom sazivu parlamenta imaju svoje predstavnike, tako da će u novom sazivu parlamenta biti čak pet članova hrvatskog podrijetla, a dosadašnji senator i poznati parlamentarac Baldo Prokurica će postati ministar rudarstva, što je jedna od glavnih gospodarskih djelatnosti u Čileu, napose na jugu zemlje, i od izuzetne važnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S Predsjednicom putuje i jaka gospodarska delegacija, predstavnici ukupno 18 tvrtki u rasponu od Dok-Inga do Zagrebačke burze, koji se nadaju da će popraviti gospodarsku razmjenu između tih država i Hrvatske, koja je danas na niskim razinama.
Valja napomenuti i ulaganja, obitelj Lukšić iz Čilea je jedan od najvećih stranih ulagača u Hrvatsku, prvenstveno u području turizma, a Hrvatska je zainteresirana da iseljeništvo više ulaže u Hrvatsku. Kod Brazila, u najbogatijoj i najrazvijenoj regiji te zemlje, na jugu, prvenstveno u državi Parana, kao dio tamo vrlo brojne zajednice Nijemaca živi značajna zajednica „dunavskih švaba“ odnosno folksdojčera koji su Hrvatskoj posebno zanimljivi jer su nakon Drugog svjetskog rata protjerani sa svojih imanja koja su činila okosnicu ekonomije Slavonije. Velik dio njih je zatražio i dobio hrvatsko državljanstvo, a Hrvatskoj je u interesu da se, ukoliko je moguće uključe u obnovu demografski i gospodarski opustošene Slavonije.

Program posjeta

Sam program desetodnevnog posjeta počinje u nedjelju, 11. ožujka 2018. godine u Argentini gdje će se Predsjednica pridružiti godišnjem hodočašću hrvatske zajednice i Svetoj misi, nakon čega će se u Cortinesu susresti s predstavnicima hrvatske zajednice, franjevcima iz Republike Argentine i Republike Perua te časnim sestrama iz staračkog doma za Hrvate.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Idućeg će dana u Buenos Airesu posjetiti Hrvatski klub kulture „Doc Sud“ i Školu časnih sestara „Cristo Rey“ te položiti vijenac na spomenik generalu San Martínu. Svečanim dočekom i bilateralnim susretom s predsjednikom Republike Mauricijem Macrijem započet će bilateralni dio posjeta iu potpisivanje Programa kulturne suradnje između Republike Hrvatske i Republike Argentine.

U Gradskoj Buenos Airesa hrvatskoj Predsjednici bit će dodijeljeno priznanje „Počasna građanka Buenos Airesa“, a u Veleposlanstvu Republike Hrvatske na svečanom prijamu predsjednica će uručiti odlikovanja i priznanja RH istaknutim pojedincima, udrugama i klubovima hrvatskog iseljeništva.

U utorak će posjetiti policijsku školu nazvanu po čuvenom Ivanu – Juanu Vučetiću, izumitelju daktiloskopije, odnsno otkrivanja kriminalaca preko otisaka prstiju. Istog će se dana obratiti sudionicima Argentinsko-hrvatskog poslovnog foruma, te nazočiti potpisivanju Sporazuma o suradnji između Hrvatske gospodarske komore i Hrvatsko-argentinske gospodarske komore.

Posljednjeg dana službenog posjeta Argentini, u srijedu, predsjednica će posjetiti hrvatske zajednice u Miguel de Tucumánu i Rosariu, sastat će se s guvernerom pokrajine Tucumán Juanom Luisom Manzurom, posjetit će Počasni konzulat Republike Hrvatske, a na Sveučilištu „San Pablo“ će joj biti dodijeljen počasni doktorat. U Rosariu će Predsjednica otvoriti Počasni konzulat Republike Hrvatske, susrest će se s hrvatskom iseljeničkom zajednicom te održati sastanak s Miguelom Liftschitzom, guvernerom pokrajine Santa Fe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Službeni posjet Republici Čileu Predsjednica uključuje sudjelovanje na gospodarskom forumu u Santiagu, susrets čileanskim predsjednikom Sebastiánom Piñerom te nazočenje potpisivanju Programa kulturne suradnje između Republike Hrvatske i Republike Čilea. Tu su i brojni susreti s upraviteljima pokrajina, gradonačelnicima, i predstavnicima hrvatskih zajednica.

Za kraj Predsjednica će dva dana boraviti u radnom posjetu Brazilu. Susrest će se s Geraldom Alckminom, guvernerom države São Paulo te posjetiti hrvatski klub „Croatia Sacra Paulistana“, gdje će se susresti s predstavnicima hrvatske zajednice te uručiti povelje Republike Hrvatske udrugama „Croatia Sacra Paulistana“ i „Društvo prijatelja Dalmacije“. Posljednjeg dana radnog posjeta Predsjednica će se sastati s Paulom Skafom, predsjednikom Industrijske federacije države São Paulo (FIESP – Federação das Indústrias do Estado de São Paulo) te istaknutim gospodarstvenicima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.