Knjiga Prikrivena grobišta iz II. svjetskog rata i poraća Đakova i Đakovštine predstavljena je u subotu u tom gradu, a kako je rekla urednica Sanja Rogoz Šola u knjizi je obrađeno 57 grobišta žrtava partizanskog i komunističkog zločina s oko tri tisuće žrtava.
Nakladnik – Hrvatski obredni zdrug Jazovka promotivno je knjigu predstavio na Dan antifašističke borbe u Sošicama, prilikom komemoracije za žrtve Jazovke. Urednica Rogoz Šola rekla je kako je knjiga rađena više od tri godine, a nastavak je knjige Prešućene žrtve Đakova i Đakovštine u II. svjetskom ratu i poraću objavljene 2007.
Knjiga obuhvaća 57 grobišta žrtava partizanskog i komunističkog zločina, a većina od njih ujedno su i stratišta tih žrtava, rekla je Rogoz Šola.
Svaki razoružani protivnik više nije neprijatelj nego ratni zarobljenik
Knjiga se bavi i sa sedam grobišta žrtava đakovačkog križnog puta, kako su Đakovčani nazvali marš smrti 1945. od Đakova do Ruševa, sela u Požeštini, a na kojem stradalo oko 260 žrtava. U knjizi je njihovih 69 znanih imena.
Povjesničar dr. Vladimir Gieger naglasio je kako u vrijeme smrti tih žrtava one nisu popisivane, ni u ratu, a ni nakon njega.
Oko 1500 je takvih grobišta u Hrvatskoj, Sloveniji, BiH i Srbiji. Svako ubijanje bez suđenja je zločin. Svatko ima pravo na grob i sjećanje. Svaki razoružani protivnik više nije neprijatelj nego ratni zarobljenik, rekao je Geiger.
Knjiga se ponajprije bavi izvansudskim likvidacijama zarobljenih vojnika te civilia, domaćih ljudi, onih koji su se tu zatekli, a koje je komunistička vlast, NOV, odnosno Jugoslavenska armija smatrala stvarnim ili potencijalnim protivnicima”, naveo je Geiger dodajući kako se knjiga bavi rekonstrukcijom onoga što se dogodilo.
Istaknuo je kako treba osuditi svaki zločin, i komunistički i fašistički te se zato treba suočiti s prošlošću. No, pitanje je koliko nas u tome sprječava politika, rekao je Geiger.
U ime autora govorio je Pero Šola koji je rekao kako je na đakovačkom području zabilježeno i oko 1700 žrtava fašističkog zločina.
Osim njega autori knjige su i Željko Mauzer i Stjepan Ursić .
Tekst se nastavlja ispod oglasa