Pregled tjedna: Raspudić o vojnom roku, Bartulica o Turudiću, demograf Čipin o padu nataliteta

Izvor: Fah, snimka zaslona, Montaža: Narod.hr

U pregledu tjedna saborski zastupnik Mosta Nino Raspudić komentirao je smisao uvođenja vojnog roka, donosimo obrazloženje Stjepe Bartulice zašto je bio suzdržan prilikom izglasavanja Ivana Turudića za glavnog državnog odvjetnika i negativnu prognozu demografa Ivana Čipina koji tvrdi da će se broj živorođene djece u Hrvatskoj i dalje smanjivati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Raspudić o uvođenju vojnog roka

Saborski zastupnik iz kluba Mosta Nino Raspudić gostovao je u Newsroomu gdje je komentirao smisao uvođenja vojnog roka.

Raspudić ne vjeruje da je rasprava oko uvođenja obaveznog vojnog roka ozbiljna.

“Ništa se od toga neće u praksi dogoditi prije izbora. To je tema koja treba malo odvlačiti pozornost javnosti.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nije na političarima da odlučuju o uvođenju vojnog roka, već na stručnjacima.

“Imamo vojnu struku, vojnu znanost, vojno učilište… Nama aktivni ljudi koji prate geostrateško stanje trebaju reći koje su potrebe hrvatske vojske i koje su potencijalne ugroze u sljedećih 10, 20 godina i koja razina vojske nam treba. Dostiže li se ta razina jačanjem i širenjem profesionalne vojske, uvođenjem vojnog roka ili je dovoljna vojna obuka, je li to za muške i za ženske.”

Raspudić je pohvalio to što smo dobili Zakon o hrvatskom jeziku, a osvrnuo se i na prosvjed protiv HDZ-a koji sprema lijeva oporba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Penava pozvao Most u koaliciju; Raspudić poručio: To je spin

Bartulica o razlozima suzdržanosti prilikom glasovanja o Turudiću

Saborski zastupnik Domovinskog pokreta Stjepo Bartulica gostovao je u Novom danu i Nini Kljenak otkrio zašto je oko izbora glavnog državnog odvjetnika, za razliku od ostalih članova Domovinskog pokreta bio suzdržan.

“Njega (Turudića) se želi diskreditirati. Ja ne znam tko su ti ljudi, ali postoji tzv. duboka država… Mi smo odlučili kao klub da ćemo glasovati suzdržano ili protiv”, rekao je Bartulica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dao je i odgovore na pitanja, a nastavno na izjavu Zorana Milanovića da “DP nije kompromitiran”, vidi li nešto problematično u izjavama DP-a oko plakata u Vukovaru, izjavama o migrantima nakon nesreće u Karlovcu. Jos jednom je rekao da PPD ne stoji iza DP-a i da on “djeluje u slobodi”.

Demograf Čipin: Broj živorođene djece nastavit će se smanjivati

Demograf Ivan Čipin u emisiji “Otvoreno” rekao je kako je zadnjih 15 godina vidljiv trend pada broja živorođene djece. Nakon ulaska Hrvatske u EU došlo je do kratkotrajne stabilizacije. U zadnjih nekoliko godina, posebno u 2023. godini, ponovno svjedočimo padu.

“Prvenstveno zbog demografskih razloga jer u dob za rađanje ulaze generacije rođene početkom 1990-ih, tad smo imali znatniji pad živorođenih zbog Domovinskog rata i tranzicije iz tržišnog u plansko gospodarstvo. To je nešto što zovemo demografski momentum i on je nama negativan. Pojednostavljeno, to znači da su generacije malobrojnije nego generacije starijih i čak uz iste stope fertiliteta generiraju manji broj djece. Taj apsolutni broj živorođene djece će se nastaviti smanjivati i u narednim godinama”, rekao je Čipin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglasio je kako stopa fertiliteta u Hrvatskoj, ako se gleda u europskim okvirima, i nije tako nisko.

“Zvuči paradoksalno da smo iznad europskog prosjeka. Mnoge nordijske zemlje imaju nižu stopu fertiliteta od Hrvatske”, rekao je.

“Opće objašnjenje je da se radi o nesigurnosti, neizvjesnosti u čitavom svijetu, pogotovo razvijenim zemljama zbog rata u Ukrajini i na Bliskom istoku. U Europskoj uniji sve zemlje osim Portugala su doživjele pad fertiliteta u 2023., riječ je o nečem globalnom. Mi se još koliko toliko držimo i nismo spali na niske razine kakve imaju Finska ili Litva”, dodao je demograf.

>Demografska zima u Hrvatskoj: Tri četvrtine kućanstava u Hrvatskoj bez djece

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.