Prepirka na sjednici odbora, pitanje o dvojezičnosti ide na ocjenu ustavnosti

Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskog sabora jednoglasno je odlučio predložiti Saboru da pošalje na ocjenu ustavnosti pitanje o zahtjevu za raspisivanjem državnog referenduma protiv ćirilice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Danas se ovom odboru predlaže usvojiti prijedlog odluke kojom će Hrvatski sabor od Ustavnog suda zatražiti ocjenu je li sadržaj referendumskog pitanja u skladu s Ustavom Republike Hrvatske”, istaknuo je Grbin te dodao kako ovakvo pitanje postavljaju Ustavnom sudu jer su uvjereni da je zahtjev za raspisivanje referenduma nedopušten. Tvrdi kako bi se usvajanjem referendumskog pitanja prekršilo Ustav i niz međunarodnih ugovora kojima je Republika Hrvatska pristupila.

“Predlažem da ovaj Odbor prihvati predloženi nacrt odluke i istu uputi Saboru na raspravljanje i usvajanje te da se Sabor obrati Ustavnom sudu sa zahtjevom za ocjenom ustavnosti preloženog referendumskog pitanja”, zaključio je Grbin.

Davorin Mlakar zastupnik HDZ-a istaknuo je kako se njegova stranka zalaže za ocjenu ustavnosti referendumskog pitanja, no upozorio je na “prekoračenje ovlasti odbora za Ustav” – 10 stranica obrazloženja odluke o tome zašto misle da pitanje nije ustavno, što je neuobičajeno dugo obrazloženje, pa HDZ traži da se to obrazloženje ne šalje jer se prejudicira odluka suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Zanimljivo je istaknuti kako danas mislite da ugovor o pristupanju predstavlja međunarodni ugovor koji čini dio unutarnjeg pravnog poretka Republike Hrvatske, a po pravnoj je snazi iznad zakona, ustavno određenje koje vrijedi u ovom slučaju ali ste ga potpuno zanemarili u poznatom slučaju Lex Perković”, rekao je Mlakar.

Grbin je ponovio kako je Hrvatski sabor dužan u svakom slučaju kada ocijeni da postoji uvjerenje o neustavnosti referendumskog pitanja uputiti zahtjev Ustavnom sudu.

Milorad Pupovac (SDSS) istaknuo je kako se nada da će se pitanje referenduma o ćirilici uputi Ustavnom sudu te da cijela priča biti privedena kraju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Obzirom na stvorenu atmosferu i stigmatizaciju na ćirilično pismo te jasan stav pojedinih političkih stanaka da ta pitanja koriste za vlastitu političku borbu za osvajanje političkih bodova – obrazloženje koje izneseno dobro je da podsjeti sve one koji zaboravljaju na no što su sami potpisivali i donosili”, rekao je te dodao kako smo protiv vlastitih zakona koji se tiču manjinskih prava, protiv sporazuma o pristupanja Europskoj uniji.

Šeks: Odbor za Ustav u svom prijedlogu, prejudicira sadržaj ustavnosti referendumskog pitanja

Vladimir Šeks je istaknuo kako podupire prijedlog da se Hrvatskom saboru uputi zahtjev za ocjenu sadržaja ustavnosti referendumskog pitanja, ali smatra kako Odbor za Ustav u svom prijedlogu, prejudicira sadržaj ustavnosti referendumskog pitanja – to je u isključivom djelokrugu Hrvatskog sabora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ingrid Antičević Martinović mu je uzvratila da Odbor za Ustav i Hrvatski sabor nije poštar, i on o svakom pitanju ima što reći, a zna se tko donosi odluke.

Vladimir Šeks joj je odgovorio da nije kompetentan oko poštarskih propisa, ali je napomenuo kako prema zahtjevu Hrvatskog sabora, Ustavni je sud dužan ocijeniti sadržaj ustavnosti referendumskog pitanja.

Zelić: Žao mi je što glavna oporbena stranka, Hrvatska demokratska zajednica još nije zauzela jasan stav oko ovog pitanja

Dragan Zelić iz GONG-a je istaknuo kako je građanska inicijativa, referendum o ćirililici nije u skladu s Ustavom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ako se ogoli cijela priča i cijeli kontekst, može se vidjeti da je taj referendum uperen protiv jedne nacionalne manjine”, rekao je te dodao kako takva inicijativa zadire u strukturna obilježja Republike Hrvatske. Ustvrdio

je kako Hrvatski sabor ima obvezu progovarati o ovakvim inicijativama i pojavama u društvu.

“Žao mi je što glavna oporbena stranka, Hrvatska demokratska zajednica još nije zauzela jasan stav oko ovog pitanja”, rekao je ocijenivši kako su ovakve situacije jasno ogledalo kako nam je potreban građanski odgoj te jasan referendumski okvir.

Lesar: Izjave Milanovića da – dok je on premijer neće biti referenduma – su dolijevale ulje na vatru

“Izjave Milanovića da – dok je on premijer neće biti referenduma – su dolijevale ulje na vatru. Promjenom Ustava ova se inicijativa ne bi zaustavila jer je ona već bila u tijeku. Obveza je vladajuće većine da predloži novi Zakon o referendumu. Ova situacija pokazuje što znače nejasni rokovi: da vladajuća većina nije izbjegavala staviti temu na dnevni red, da se ranije prebrojalo – ne bi se sada još sedam mjeseci nakon primanja potpisa ovime bavili”, kritizirao je vladajuću koaliciju Dragutin Lesar (Hrvatski laburisti).

Stazić: U zemlji koja je imala krvavi rat, igrati se pravima manjina je opasno

“Oni koji su protiv ćirilice su protiv kršćanskih vrijednosti jer je ćirilica djelo svetaca: sv. Klementa Ohridskog, a onda i sv. Ćirila i Metoda. Ne znaju što rade. U zemlji koja je imala krvavi rat, igrati se pravima manjina je opasno. Bacaju bombe u zrak bez da razmišljaju da svaka u zraku može eksplodirati i nekoga ozljediti”, rekao je Nenad Stazić (SDP).

Salapić: Problemi u Vukovaru su nastali zato što ih nitko nije htio poslušati

HDSSB-ov Josip Salapić je kako si ne bi dao za pravo da ikoga omalovažava. “Zalažem se za poštivanje svih pravni obveza i ne umanjujem pravo većine u ovom odboru da donese ovakvo obrazloženje, ali se bojim vremena koje protječe”, zaključio je te dodao kako je ovo prvorazredno političko pitanje jer smo dozvolili da do ovog problema dođe.

“Problemi u Vukovaru su nastali zato što ih nitko nije htio poslušati”, napomenuo je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.