Jedna tužna vijest zamalo se utopila u uzburkanom moru još tužnijih vijesti kojima danima brode naši životi, piše za Narod.hr predstojnik Katedre za obiteljsko pravo Pravnog fakulteta u Rijeci prof. dr. sc. Nenad Hlača.
U ponedjeljak je preminulo jedno dijete tijekom poroda. Nije teško danas provjeriti koliko je taj dan preminulo djece tijekom poroda, niti kojem je broju djece uskraćeno namjerom pravo na život. Ta djeca nisu zaštićena ni Konvencijom UN-a o pravima djeteta iz 1989. godine (čl. 1) iako sve svi u nju zaklinju. Tisuće tih malih anđela poletješe k nebu, jer za let si dušo stvorena… Mnogi od njih trajno će živjeti u nečijim molitvama.
> Ronaldo i Georgina objavili tužnu vijest: Umro im je novorođeni sin
> Predstojnik katedre za obiteljsko pravo o ‘Matićevom izvješću’: Pobačaj nije nečije pravo
Naravno da nije moguće odmjeriti roditeljsku tugu, bol oca, suze majke u trenutku gubitka djeteta. Ostaje vječna tuga obavijena nadom i vjerom. Smrt djeteta dokida prirodni tijek stvari. Misao o veličini prirodnog tijeka života mudro je izrekao Rabindranath Tagore: „ Svako dijete dolazi s porukom da Bog još nije obeshrabren s čovjekom.“
Ljubav prema onima koji su preživjeli
U trenutku neizmjerne boli možda bi bilo dobro tugu pretvoriti u ljubav prema onima koji su preživjeli, tu su, a nisu željeni. U pravilu su osjećaji svih roditelja i očeva barem slični ako nisu baš i istovjetni. Na Uskrsni ponedjeljak ove, Anno Domini MMXXII, u javnost je svoju tugu prenio jedan otac kojeg slijedi 308.000.000 ljudskih bića. Tako je ta tuga umnožena do neslućenih visina i do sad neviđenih granica.
Iskreni i duboko plemeniti osjećaji potakli su da na jednom stadionu 50.000 ljudskih bića, većinom mladih, zdravih muškaraca, uglas oda počast zapravo svakom ugašenom životu djeteta himnom „ Nikada nećeš hodati sam…“ i kao da smo u jeci čuli i pratit ćemo te na putu, tebe nejako dijete, kroz život kao i na onoj tužnoj dionici na putu prema zvijezdama.
Hvala tebi, mali anđele čije ime ne znamo, što si nas ujedinio i podsjetio da smo još uvijek ljudska bića i da On još nije obeshrabren s nama, zaključuje prof. dr. sc. Hlača.
Počivaj u miru Božjem i ne zaboravi nas!”
O autoru:
* Prof. dr. sc. Nenad Hlača rođen je u Rijeci 1958. Diplomirao na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Rijeci 1980. gdje je redoviti profesor, predstojnik Katedre za obiteljsko pravo Pravnog fakulteta u Rijeci. Profesor honoris causa na Universidad Abierta Interamericana u Buenos Airesu. Stalni je znanstveni savjetnik Ustavnog suda Republike Hrvatske. U zvanje izvanrednog profesora za područje pravo, grana obiteljsko pravo, izabran je 1998. godine. Oženjen, otac dvoje djece.
** Mišljenja iznesena u kolumnama osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.