Izbor nadležnosti ili forum shopping vještina je zaobilaženja nadležnog prava s ciljem kako izbjeći jedan pravni poredak i ostvariti povoljnije, ili čak zabranjene učinke u nekom drugom pravnom sustavu.
Gdje je DR Kongo?
Nije slučajno da je za zasnivanja posvojenja izabrana baš Demokratska Republika Kongo s kojom imamo i zapravo nemamo diplomatske odnose. Veliki diplomatski uspjeh ostvaren je bez suradnje i bez provjere činjenica glede zakonodavstva u državi u kojoj je akt o zasnivanju posvojenja donesen.
Diplomatska oluja spašavanja nevine dječice, “hrvatskih državljana” izvedena je mimo suradnje s organima te nadležne države, odnosno Demokratske Republike Kongo. Nitko nije ni pokušao utvrditi kako je tekao postupak zasnivanja posvojenja, tko je i kako u njemu sudjelovao, koji je organ donio odluku temeljem kojih i kako utvrđenih činjenica…na temelju kojeg zakona?
> Kongoanske vlasti o aferi Zambija: ‘Stranci ne mogu legalno posvajati djecu iz DR Kongo još od 2017. godine’
Susjedna Zambija u kojoj su djeca preuzimana samo je pokušala slijediti međunarodnopravne standarde koji se uspostavljaju kao nadnacionalni mehanizmi zaštite općeg dobra u svezi s ilegalnom trgovinom djecom. Zambija barem pokušala slijediti međunarodne preporuke glede postupaka i prava posvojene djece. Zahvaljujući Zambiji senzibilizirana je javnost i spoznali smo kakvo je stanje u državi iz koje dolaze mali hrvatski državljani…
>Afera Zambija: Ako dokumenti o posvajanju nisu lažni, što je s ovim činjenicama?
Bilo bi puno korisnije da su velebni diplomatski resursi RH preventivno djelovali službenim objavama o postupcima, pretpostavkama i dobrom praksom u svezi s međunarodnim posvojenjima.
Što li smo od te diplomacije saznali o stanju u Demokratskoj Republic Kongu i njezinu pravnu sustavu? Dana 3. lipnja 2023. udarna je vijest da je kombi ministarstva vanjskih poslova u Ljubljani preuzeo posvojitelje i djecu…Vjerojatno će to isto ministarstvo vanjskih poslova pokrenuti postupak pred Europskim sudom za ljudska prava glede nezakonitog zadržavanja hrvatskih državljana u Ndoli…
>Vladajući u Ljubljani priredili doček zambijske osmorke i djece; u Hrvatsku prevezeni kombijima ministarstava
Ovaj je slučaj međunarodnog posvojenja relativizirao dobru praksu, primjerice u svezi prava djeteta na saznanje podrijetla ili zaštite privatnosti. Ta ovdje je sve od prvog dana kad su građani Zambije primijetili nešto čudno bilo potpuno transparentno. Vjerojatno će se u idućim izmjenama zakona predvidjeti obvezatno uspostavljanje prvih kontakata s djetetom u postupku zasnivanja posvojenja preko zooma (uz prevoditelja). Ostaje nada da će nadležna tijela UN po izvješćima o stanju prava djece u RH propitivati i okolnosti ovog slučaja.
Demokratska Republika Kongo pravno je nesređena država u kojoj ne postoji vladavina prava. Većina pravno uređenih država suspendirala je zbog tih razloga mogućnost za zasnivanje posvojenja u toj državi. I sama ta Demokratska Republika Kongo suspendirala je mogućnost da strani državljani posvajaju djecu. No čini se da ima sličnosti s pravnim poretkom RH, i ovo je pravno nesređena država još daleko od vladavine prava bez obzira na to što se hvali eurozonom i šengenom.
Znanstvenici koji se u i fušu bave međunarodnim privatnim pravom Republici Hrvatskoj su već nanijeli, pod okriljem izbora nadležnosti, neprocjenjive štete…Možda treba izvući iz zastare sjećanja recimo izbor u trgovanju nadležnošću suda u Nizozemskoj koji je nadležan za Fortenovu ili prije par godina strateški državni prioritet spašavanja svekolikog hrvatskog sela i poljoprivrede…Dobar je poučak i firma AMEC registrirana u Gibraltaru kao off shore oazi koja godinama drma centrom Rijeke i najboljim poslovnim prostorima za koje i ne zna kako su ušle u njezin portfelj…
Povjerenje u pravni sustav jedne države zasigurno se ne gradi orkestriranom PR kampanjom u medijima i zaobilaženjem provjere činjenica o pravnom poretku i postupcima zasnivanja posvojenja u Demokratskoj Republici Kongu u kojoj Hrvati, za razliku od ostalih državljana civiliziranih i pravno uređenih država, posvajaju djecu.
Zambijski poučak stoga glasi, izražen kroz narodnu mudrost, pomozi sirotu na svoju sramotu!
O autoru:
* Prof. dr. sc. Nenad Hlača rođen je u Rijeci 1958. Diplomirao na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Rijeci 1980. gdje je redoviti profesor, predstojnik Katedre za obiteljsko pravo Pravnog fakulteta u Rijeci. Profesor honoris causa na Universidad Abierta Interamericana u Buenos Airesu. Stalni je znanstveni savjetnik Ustavnog suda Republike Hrvatske. U zvanje izvanrednog profesora za područje pravo, grana obiteljsko pravo, izabran je 1998. godine. Oženjen, otac dvoje djece.
** Mišljenja iznesena u kolumnama osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.