Putopis Vlatke Sakar (III. dio): Sveta Zemlja u vrijeme rata – Re’im, kibuc Be’eri, taoci Hamasa

Re'im
Montaža: Narod.hr, foto: Vlatka Sakar

Tijekom boravka u Izraelu, iznenada mi se pružila prilika posjetiti kibuc Be’eri u kojem su teroristi Hamasa 7. listopada 2023., brutalno poubijali oko 100 stanovnika – među ostalima i djecu, žene, starce (uz mučenja i silovanja), uništili kuće, automobile, te u Gazu oteli desetke taoca. Posjetila sam i Re’im koji je samo nekoliko kilometara udaljen od Be’erija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na Nova festivalu u Re’imu, Hamas je istog dana u ranu zoru okrutno poubijao (uz mnogobrojna mučenja i silovanja) oko 360 mladih osoba koje su plesale slaveći izlazak sunca, a potom su i otamo oteli preživjele Izraelce i strance koji nisu uspjeli pobjeći na sigurno.

> Putopis Vlatke Sakar: Kako izgleda putovanje u Svetu Zemlju u sjeni sukoba u Gazi

Slijedi podsjetnik na mučne događaje u subotu 7. listopada 2023. godine, na shabbat i Simhat Toru, židovski blagdan.

>Putopis Vlatke Sakar (II. dio): Sveta Zemlja u vrijeme rata i pouke iz muzeja holokausta

Podsjetnik na 7. listopada

U rano jutro 7. listopada otprilike 3000 pripadnika terorističke skupine Hamas i partnerskih džihadističkih organizacija, zaposlenika UNRWA (UN-ova agencija za palestinske izbjeglice), te stanovnika Gaze, infiltriralo se koristeći kamione, paraglajdere, motore, buldožere u 21 izraelsko mjesto (kibuci i naselja), vojne baze te na Nova festival u Re’imu u blizini pojasa Gaze, divljački paleći kuće i automobile te ubijajući, silujući i otimajući bebe, djecu, starije osobe, cijele obitelji, muškarce, žene, vojnike, vojnikinje. Najviše su stradali kibuci Kfar Aza, Nahal Oz, Be’eri, Re’im.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mučili su, ubijali i spaljivali žive ljude i njihove domove, silovali su žrtve pred njihovim članovima obitelji, ubijali djecu pred roditeljima i obrnuto, sve to snimajući go-pro kamerama i objavljujući videozapise na svojim društvenim mrežama, kao i na profilima pojedinih žrtava.

Jedna je mlada Izraelka tim putem saznala za smrt svoje bake. Prije i tijekom napada, lansirano je na Izrael tisuće projektila od kojih su neki pogodili gradske četvrti, bolnice i druga gusto naseljena izraelska područja. Ukupno je u ovom napadu ubijeno 1139 osoba (695 izraelskih civila, od kojih su neki bili djeca, 71 stranac i 376 osoba iz sigurnosnog sustava) dok je 253 osoba, uključujući 30 djece, nasilno oteto i odvedeno u Gazu.

Najmlađa ubijena osoba imala je samo 10 mjeseci, a 25 ubijenih osoba bilo je starije od 80 godina, od kojih su neki preživjeli Holokaust. Među svim ubijenima i otetima nalazili su se ne samo židovi, već i muslimani i kršćani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taoci

Oko stotinu otete djece, žena i starijih osoba pušteno je nakon mjesec i pol dana uz višednevno primirje i puštanje palestinskih kriminalaca, u omjeru jedna izraelska beba, dijete, starija osoba ili žena za 3 palestinska kriminalca, uglavnom terorista, iz izraelskih zatvora.

Ovo nije prvi put da je Izrael oslobodio teroriste iz zatvora kako bi spasili živote nevinih Izraelaca. U jednoj, Izraelcima poznatoj razmjeni, Izrael je oslobodio oko 1000 terorista kako bi Hamas oslobodio Gilada Shalita, mladog izraelskog vojnika. Pet godina su trajali pregovori, a među oslobođenim palestinskim teroristima bio je i Yahya Sinwar kojeg Palestinci zovu „Mesar iz Khan Younisa“ i koji je orkestrirao napad na Izrael 7.10.

Vratimo se u 2023. godinu, najtragičnije razdoblje za židovski narod nakon Holokausta. Zbog količine spaljenih i osakaćenih žrtava, izraelskim su forenzičkim službama trebali mjeseci za identifikaciju tijela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Točan broj stradalih još uvijek se ne zna jer su u Gazi trenutno 134 izraelska taoca o kojima se malo zna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.