Ratni izvjestitelji HRT-a pokreću projekt “Ponos Domovine”

Foto: fah

Upravni odbor Zbora ratnih izvjestitelja Domovinskog rata Hrvatske radiotelevizije (HRT) na sjednici u subotu u Splitu prihvatio je inicijativu o pokretanju projekta “Ponos Domovine” kojim se želi trajno sačuvati arhivska građa iz Domovinskog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Projektom ‘Ponos Domovine’ želimo prikupiti svu moguću arhivsku građu, tj. video i tonske snimke, tekstualne zapise, fotografije iz Domovinskog rata i digitalizirati je te o tomu objaviti posebnu knjigu i snimiti dokumentarni film,” rekao je Marinko Čavar, predsjednik Zbora ratnih izvjestitelja Domovinskog rata HRT-a.

Članove Upravnog odbora u subotu je primio župan splitsko-dalmatinski Zlatko Ževrnja koji je istaknuo kako hrvatski ratni izvjestitelji Domovinskog rata zaslužuju zahvalnost za svoj angažman i doprinos pobjedi u Domovinskom ratu.

“Želim vam odati priznanje za sve ono što ste napravili u najtežim trenucima za našu Domovinu, a hrvatska javnost treba vam reći veliko hvala za vašu ulogu jer ste s braniteljima bili na prvoj crti. U našem društvu potrebno je više cijeniti žrtvu koju su novinari podnijeli u Domovinskom ratu,” rekao je Ževrnja obraćajući se nazočnim ratnim izvjestiteljima Domovinskog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Saborski zastupnik i član saborskog Odbora za medije Andro Krstulović Opara istaknuo je kako je u teškim okolnostima Domovinskog rata bio nemjerljiv doprinos izvjestitelja na koje, kako je rekao, treba biti ponosan.

“Mediji su odigrali važnu ulogu u Domovinskom ratu, a izvjestitelji su dijelili sudbinu branitelja na bojišnici,” kazao je Krstulović Opara koji je nazočio prijemu za ratne izvjestitelje.

Saborski zastupnik Petar Škorić naglasio je da su hrvatski mediji u Domovinskom ratu odigrali ključnu ulogu u osvješćivanju međunardone zajednice o ratnim zbivanjima, te u integraciji hrvatskog nacionalnog bića u obrani od velikosrpske agresije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ratni izvjestitelji su odigrali snažnu ulogu u tim procesima u Domovinskom ratu i prava je šteta što se medijski prostor u Hrvatskoj nakon Domovinskog rata nije oslonio na te ljude jer bi u tom slučaju procesi u našem društvu bili puno pozitivniji,” ocijenio je Škorić.

Ratni su izvjestitelji istaknuli kako je nužno i zakonskom regulativom vrednovati ulogu i doprinos ratnih izvjestitelja Domovinskog rata. Također su dodali kako se u Zbor ratnih izvjestitelja Domovinskog rata HRT-a mogu uključiti i ratni izvjestitelji iz drugih medija te su upozorili da su ratni izvjestitelji često podcijenjeni i omalovažavani u svojim redakcijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.