Regija surađuje u zbrinjavanju izbjeglica iz 1990-ih, tisuće dobivaju trajni smještaj

Foto: snimka zaslona

Kroz regionalni projekt stambenog zbrinjavanja izbjeglica pokrenut 2013. dosad je obnovljena 351 stambena jedinica čime će se osigurati trajni smještaj za oko 22 tisuće osoba, podaci su predstavljeni na sjednici skupštine donatora i Upravnog odbora programa održanoj u utorak u Sarajevu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Program koji je pokrenut kao zajednički projekt četiri države regije te zainteresiranih međunarodnih donatora ima za cilj riješiti pitanje trajnog smještaja za oko 70 tisuća osoba koje su svoje domove morali napustiti tijekom rata 1990-ih godina, a godinama nakon toga nisu uspjeli trajno riješiti svoj status.

Programom bi se obnovile porušene kuće ili izgradile nove stambene jedinice za izbjeglice koje su u privremenom smještaju za što je predviđeno izdvajanje oko 160 milijuna eura. Najveći pojedinačni donatori su Europska unija koja je za ove svrhe odlučila izdvojiti 121 milijun eura, SAD su osigurale nešto više od 15 milijuna eura a a još sedam država iznose u rasponu od 500 tisuća do pet milijuna eura.

Regionalni program stambenog zbrinjavanja odnosi se na Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu, Srbiju i Crnu Goru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Troškovi stambenog zbrinjavanju izbjeglica u Hrvatskoj procijenjeni su na nešto manje od 19 milijuna eura pri čemu se hrvatska vlada obvezala osigurati oko 4,9 milijuna dok su ostalo donacije.

Nikola Mažar, voditelj hrvatskog Državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje, kazao je u Sarajevu kako je rječ o iznimno važnom programu jer je riječ o osiguravaju temeljnih ljudskih prava poput onoga na dom. Pojasnio je kako Hrvatska uz obnovu stambenih jedinica na svom teritoriju pomaže i obnovu kuća hrvatskih prognanika u BiH osiguravanjem građevinskog materijala.

“Dok god ne riješimo posljednji slučaj nitko nema pravo odustati od ovog programa”, kazao je Mažar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dijelom programa koji se provodi u Hrvatskoj do sada je osiguran smještaj za oko 300 osoba a u tijeku su projekti za smještaj još 200 izbjeglih. Riječ je o izgradnji objekata poput stambene zgrade u Korenici sa 29 stanova, zgrade u Kninu sa 40 stanova te u Benkovcu namijenjene 21 obitelji kao i rekonstrukciji doma za starije i bolnice u Glini koja može zbrinuti 75 štićenika. U program je uključena i kupnja 101 stana

Šef delegacije EU u BiH Lars-Gunnar Wigemark kazao je kao je skrb o izbjeglicama važan pokazatelj spremnosti na suradnju u suočavanju s posljedicama rata koje se i danas osjećaju.

Trajni smještaj i pristojni životi uvjeti za protjerane i izbjegle ključni je cilj programa a onih koji to trebaju je još 98 tisuća samo u BiH, podsjetio je Wigemark.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U okviru programa u BiH je u tijeku ili je već završena obnova i izgradnja 1800 stambenih jedinica, u Srbiji 4752 a u Crnoj Gori 344.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.