Nedjelja, 5 siječnja, 2025
-0.6 C
Zagreb
Pratite nas:

Ročište na Trgovačkom sudu u Rijeci o stečaju 3. maja

Podijeli

Na Trgovačkom sudu u Rijeci ponovno će se odlučivati hoće li u Brodogradilištu 3. maj biti pokrenut stečajni postupak ili će to brodogradilište dobiti još jednu priliku i dodatno vrijeme za pronalazak rješenja, koje bi omogućilo opstanak riječke brodogradnje, nastavak proizvodnje i isplatu radničkih plaća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(VIDEO) Šoljić iz 3.maja poručio Horvatu: ‘Ministre, molim vas odvojite na od Uljanika’

Sutkinja Liljana Ugrin već je nekoliko puta odgađala ročište u sklopu prethodnog postupka radi utvrđivanja pretpostavki za otvaranje stečajnog postupka nad 3. majem, no na zadnjem ročištu 17. travnja kazala je da postupak ne može trajati beskonačno te kako su iscrpljene sve mogućnosti da se on prolongira.

U 3. maju je svakim danom sve manje radnika, a posla i dovoljno materijala za rad nema već gotovo godinu dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prethodno ročište bilo je zakazano za 17. travnja, ali je tada odgođeno kako bi se omogućilo još vremena za traženje rješenja i dala šansa novoj upravi da pronađe novac za privremeno financiranje.

U međuvremenu je riječki škver posjetilo izaslanstvo kompanije China Shipbuilding Industry Corporation (CSIC) kako bi se razmotrile mogućnosti suradnje s riječkim brodogradilištem, ali službenih informacija o rezultatima tog posjeta za sada nema.

Prošlog tjedna isplaćen je dio zaostalih plaća za listopad, studeni i prosinac, nakon što je 3. maju, kao razlučnom vjerovniku, pripalo oko 6 milijuna kuna od prodaje imovine Tvornice industrijske i brodske opreme (TIBO) 3. maj u stečaju. Brodogradilište 3. maj je još 2015. posudilo novac TIBO-u, tada u teškoćama, a dug s kamatama je bio malo veći od 6 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Sindikalnog odbora za opstojnost 3. maja Juraj Šoljić izjavio je uoči ročišta da radnici, njih preostalih 816, žele da se riješi pitanje završetka brodova, odnosno da Vlada dadne bilo kakav signal da se četiri ugovorena i započeta broda završe.

“Vjerujem da će Vlada donijeti pravičnu odluku i dati signal da se ti brodovi završe u 3. maju”, kazao je Šoljić.

Po njegovim riječima, to je i stajalište radnika sa skupa radnika održanoga u utorak, na kojemu su obavješteni o svojim pravima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Direktor Edi Kučan izvijestio ih je i o radu Uprave, kao i o sastancima s ministrom gospodarstva Darkom Horvatom i ministrom financija Zdravkom Marićem.

U ministarstvo je dostavljena sva dokumentacija o započetim brodovima, izračuni, ponude i korespondencija s brodovlasnicima.

Ročište i odluka o tome hoće li 3.maj u stečaj do sada su već nekoliko puta odgađani. Ročište je najprije bilo zakazano za 6. veljače, ali je odgođeno za 26. veljače, potom za 12. ožujka, zatim 28. ožujka te za 17. travnja. Prema podacima Fine od sredine travnja, ukupan dug zbog kojega je blokiran račun 3. maja bio je 134,6 milijuna kuna, a od toga je dug za radničke plaće bio 24,8 milijuna kuna.

Ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat izjavio je u subotu da je pravosuđe neovisno i da će pričekati odluku Trgovačkoga suda. Rekao je da postoji jasan i velik interes naručitelja nedovršenih brodova u 3. maju da oni samu uđu u financiranje i završetak te da se razgovara o dovršetku četiri broda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglasio je da ni u Puli ni u Rijeci neće biti nekontroliranog odljeva sredstava iz državnog proračuna, na način da se radi transfer iz državnog proračuna na račun 3. maja te je najavio kako postoje opcije da se uđe u kreditne aranžmane gdje bi banke plaćale fakture i račune, koje bi isključivo odobrila uprava 3. maja, kako bi se završila barem tri od četiri broda.

Dok se o sudbini pulskog brodogradilišta, koje je u stečaju, i riječkog, koje iščekuje odluku, odlučuje na trgovačkim sudovima, na Županijskom sudu u Rijeci potkraj svibnja je ukinut istražni zatvor za šestoricu od ukupno 14 osumnjičenih u aferi Uljanik. U istrazi su ispitani svi svjedoci, više nije bilo osnove za pritvor radi mogućeg utjecaja na svjedoke, pa je sud ukinuo rješenje o pritvoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U aferi Uljanik osumnjičeni su bivši čelni ljudi tvrtki koje su poslovale u okviru i s Uljanik grupom, među kojima su i trojica bivših direktora 3. maja te tvrtka Uljanik plovidba. Sumnjiči ih se za zlouporabu u gospodarskom poslovanju i subvencijsku prijevaru u Uljaniku i 3. maju, kojima su te tvrtke i državni proračunu od siječnja 2010. do sredine listopada 2017. oštetili za 1,2 milijarde kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/hina

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci