Saborski zastupnici u četvrtak će raspraviti konačni tekst zakona po kojemu će zračni prijevoznici moći biti novčano kažnjeni ako MUP-u ne dostave podatke o putnicima u zračnom prometu, što predviđa Zakon o prijenosu i obradi podataka o putnicima u zračnom prometu u svrhu sprječavanja, otkrivanja, istraživanja i vođenja kaznenog postupka za kaznena djela terorizma i druga teška kaznena djela.
Prema konačnom prijedlogu tog zakon, prikupljanje i obrada podataka o putnicima u nadležnosti je MUP-a, koji za to ustrojava jedinicu za informacije o putnicima.
Među podacima koje će zračni prijevoznici prenositi toj jedinici bit će, primjerice, kod evidencije podataka o putnicima, datum rezervacije, odnosno izdavanja karte, predviđeni datum(i) putovanja, ime, adresa i kontaktni podaci, svi podaci o načinu plaćanja, podaci o programima vjernosti itd.
Podaci o putnicima čuvat će se pet godina od dana prijenosa, a po isteku toga roka trajno će se se brisati.
Jedinica za informacije o putnicima jednom će godišnje dostavljati Europskoj komisiji statističke podatke o ukupnom broju putnika u zračnom prometu čiji su podaci prikupljeni i razmjenjeni, te broju putnika određenih za daljnje ispitivanje.
Sabor će raspravljati i o Vladinu prijedlogu da se izmjeni Zakon o strancima te omogući reguliranje boravka i rada istraživača, studenata, pripravnika i volontera, odnosno boravka učenika kako to propisuje Direktiva Europskog parlamenta i Vijeća od 11. svibnja 2016. godine.
Vladini predstavnici na saborskim su odborima isticali prednosti novih rješenja u cilju omogućavanja privremenog boravka za navedene kategorije odnosno mobilnosti za istraživače i studente, s obzirom da studenti do sada nisu imali prava na takvu mobilnost, a predviđena je i mogućnost njihovog zapošljavanja. Vlada traži da se zakon donese po hitnom postupku, s obzirom da je rok za notifikaciju spomenut Direktive 23. svibnja 2018.