“Dozrelo je vrijeme za promjenu našeg izbornog sustava. Postojeći sustav opasno tendira tome da će nakon sljedećih izbora Vladu biti moguće sastaviti s krajnjom mukom. Bit će gotovo nemoguće sastaviti takve vlade koje neće svaki čas padati. O stabilnosti Vlade u budućnosti možemo samo sanjati. Zato ja razmišljam o tome da se u Hrvatsku praktički uvede dvostranački sustav”, rekao je Vladimir Šeks u intervjuu za Globus a koji je prenio Jutarnji list.
No, kada je Udruga U ime obitelji prikupljala potpise građana za referendum o promjeni izbornog sustava 2014. godine, član saborskog Odbora za Ustav Branko Smerdel predložio je da se posebnim ustavnim zakonom uvede moratorij na održavanje referenduma dok se ne donese novi Zakon o referendumu, a njegovu je ideju podržao HDZ-ov Vladimir Šeks. Podsjetimo da je stabilnost svoje vlade HDZ ne tako davno osigurao koalicijom s HNS-om, čime je Plenković izigrao birače koji su mu dali glas.
Prisjetimo se kako je Vladimir Šeks u jeku kampanje udruge U ime obitelji za reformom izbornog sustava 2014. srdačno čestitao mlađem kolegi Peđi Grbinu na njegovom u istupu protiv referenduma: “Slušao sam vrlo pozorno – bili ste izvrsni!”.
Šeks: nije HDZ u braku s UIO, Zonjić: naravno da nismo kad je HDZ u takvoj vezi s SDP-om
“Svima je jasno da SDP, HDZ, HNS i ostali koji ne žele promjene u načinu selekcije ljudi koji će voditi zemlju čine sve da se ne sakupi dovoljno potpisa za raspisivanje referenduma. Dok je moguće neslaganje s predloženom nadogradnjom izbornog sustava shvatljivo, nije prihvatljiva niska razina komunikacije naših političara koji se umjesto argumenata koriste uvredama i zastrašivanjima, često najniže vrste”, upozorio je tada Lino Zonjić, član organizacijskog odbora Građanske inicijative U ime obitelji.
Referendum o promjeni izbornog sustava nikad nije održan jer je SDP-ov ministar Bauk tvrdio da u Hrvatskoj ima nešto više od 4 milijuna birača i da nije prikupljen dovoljan broj potpisa – 10 % od 4 milijuna. Naime, UiO je prikupila 380 tisuća potpisa.
‘Prema stajalištu saborskog Odbora za Ustav, dok mu je na čelu bio Vladimir Šeks, i Ustavnog suda, potrebno je oko 450 tisuća potpisa, budući da se računa i dijaspora. Ako bude prijepora oko broja potrebnih potpisa, razriješit će ih Ustavni sud’, rekao je tada Bauk.
‘Težište je 10 posto birača u Republici Hrvatskoj, stoga se ne uračunavaju u tih 10 posto oni birači, državljani Hrvatske, koji nemaju prebivalište u Hrvatskoj’, rekao je tada Vladimir Šeks (HDZ). Također, za Dnevnik.hr je rekao kako bi volio da inicijativa “U ime obitelji” ne prikupi dovoljan broj potpisa za raspisivanje referenduma o promjeni izbornog zakonodavstva.
“Iluzija je vjerovati da se ustavnim promjenama, referendumskim inicijativama ili izmjenama izbornog zakonodavstva može povećati utjecaj građana na cjelokupnu politiku ili stranačke elite.”, kazao je tada Šeks za dnevnik.hr.
Ministar Bauk je uspio spriječiti održavanje referenduma o promjeni izbornog sustava iako su podaci Državnog zavoda za statistiku i Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje pokazivali da je Baukova tvrdnja o broju glasača netočna. Prema službenim statistikama u tom trenutku u Hrvatskoj prebivalište je imalo 3,5 milijuna punoljetnih osoba, mogućih birača, što znači da je 380 tisuća bio dovoljan broj potpisa za održavanje referenduma.
> Tko je Vladimir Šeks – jedini zastupnik biran u svim sazivima Hrvatskog sabora?