Šeparović opet prekoračuje ovlasti i politizira Usud: Ovaj put o Čavoglavama

sud šeparović
Foto: fah

U povodu medijskih upita o nedavnoj odluci Visokog prekršajnog suda, koji je zaključio da poklik “Za dom spremni” u pjesmi Marka Perkovića Thompsona nije prekršaj, Ustavni sud je priopćio da ne komentira odluke i rješenja sudova, ali da je o pozdravu ‘Za dom spremni’ već ranije izrazio svoje stajalište.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Dvotrećinska većina sudaca konačno potvrdila: ‘Thompsonovo pjevanje Čavoglava nije prekršaj!’

> Pročitajte reakcije na odluku o ‘Za dom spremni’ na početku Thompsonove pjesme ‘Bojna Čavoglave’

> Dr. Markić: ‘Ustavni sud je prekoračio svoje ovlasti i donio odluku štetnu za djecu bez roditelja i za demokraciju u Hrvatskoj’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (VIDEO) Brojne reakcije na kontroverznu odluku Ustavnog suda o udomljavanju

> (FOTO) Predstavljena nova građanska inicijativa: ‘Ustavni sud je u slučaju odluke o udomljavanju uzurpirao vlast’

U nastavku prenosimo priopćenje Ustavnog suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Povodom učestalih novinarskih upita i zamolbi za komentar odluke sjednice svih sudaca Visokog prekršajnog suda Republike Hrvatske od 3. lipnja 2020. Ustavni sud Republike Hrvatske izdaje sljedeće:

“Ustavni sud Republike Hrvatske ne komentira odluke i rješenja sudova izvan postupaka iz njegove Ustavom propisane nadležnosti.

Na temelju Ustava Republike Hrvatske sudbena vlast je samostalna i neovisna, a sudovi sude na temelju Ustava, zakona, međunarodnih ugovora i drugih važećih izvora prava te na temelju činjenica utvrđenih u svakom pojedinom konkretnom postupku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ustavni sud Republike Hrvatske jamči poštivanje i primjenu Ustava Republike Hrvatske i svoje djelovanje temelji na odredbama Ustava Republike Hrvatske i Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske.

Svoja pravna stajališta i ocjene Ustavni sud izražava i iznosi u odlukama, rješenjima i izvješćima koje donosi u Ustavom propisanim ustavnosudskim postupcima.

U odnosu na pozdrav ,,Za dom, spremni”, Ustavni sud je u nekoliko svojih odluka izrazio jasno stajalište da je riječ o ustaškom pozdravu Nezavisne Države Hrvatske te da taj pozdrav nije u skladu s Ustavom Republike Hrvatske.” – stoji u priopćenju kojeg potpisuje predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović.

> Što je poznato o predsjedniku Ustavnog suda Šeparoviću i kumskim vezama sa Šeksom i Bačićem?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Znate li tko su suci Ustavnog suda i koja je njihova zadaća?

> (VIDEO) Podsjetimo se: Ovo je sutkinja Ustavnog suda RH

Kako se biraju suci Ustavnog suda i kakve su sve odluke dosad donosili?

Ustavne suce izabire Hrvatski sabor dvotrećinskom većinom zastupnika, a trenutni suci Ustavnog suda su Miroslav Šeparović, predsjednik, te suci Andrej Abramović, Ingrid Antičević Marinović, Mato Arlović, Snježana Bagić, Branko Brkić, Mario Jelušić, Lovorka Kušan, Josip Leko, Davorin Mlakar, Rajko Mlinarić, Goran Selanec i Miroslav Šumanović.

Među odlukama koje je donio ovaj sastav Ustavnog suda je sporna odluka o pobačaju iz 2017., prema kojoj je zabrana pobačaja nedopustiva, te odbacivanje tužbe GI Narod odlučuje podnesenu protiv zaključka Hrvatskog sabora da nije prikupljen dovoljan broj potpisa birača za referendum o promjeni izbornog zakona.

Tko je predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović?

Miroslav Šeparović rođen je u Blatu na Korčuli i sudac je tridesetak godina. Bio je ministar pravosuđa u vladi premijera Zlatka Mateše te nakon mandata ravnatelj Hrvatske obavještajne agencije. U lipnju 1999., nakon što je Nacional objavio dokumente o namještanju nogometnog prvenstva uz pomoć tajnih službi, Šeparović je uhićen pod sumnjom da je on dostavio novinama dokumente označene kao državna tajna. Prema pisanju Nacionala “Šeparović je iz čitavog meteža izašao s aureolom žrtve i moralnog pobjednika”.

HDZ-ov kadar prvi je put za suca Ustavnog suda izabran 2009., za predsjednika Ustavnog suda 2016. i ponovno reizabran 2017. godine.

Kumske veze s Bačićem i Šeksom

Vladimir Šeks vjenčao se s Anicom Ressler u Blatu na Korčuli pred mjesnom matičarkom i Željkom Bačić(supruga Branka Bačića) u pratnji svjedoka, kumova Miroslava Šeparovića i Branka Bačića, inače rođenom u Dubrovniku, koji je osnovnu i srednju školu završio u Blatu.

Jednom prilikom, kad se u riječkoj Osnovnoj školi “Dolac” odigrao slučaj u kojem su djeca našla kukce u ručku, Mostov Nikola Grmoja je objavio status u kojem pojašnjava kumske veze spomenutih: “Čini se da su suvlasnici tvrtke Blato 1902., dva kuma koja drmaju hrvatskom politikom i pravosuđem, predsjednik kluba zastupnika HDZ-a Branko Bačić (supruga Željka Bačić) i predsjednik Ustavnog suda RH Miroslav Šeparović (kći Marina Šeparović)”.

Odgovorio mu je tada Bačić: “Ručak školi priprema tvrtka BLATO 1902 d.d. te se posebno u tom kontekstu naglašava suvlasništvo moje supruge u toj tvrtki. Istina je da je Željka Bačić, moja supruga, dioničarka tvrtke BLATO 1902 d.d., ali zajedno s još 172 dioničara. Neovisno o činjenici da ona kao dioničarka ne vodi operativno poslovanje društva, kao što to ne čine niti dioničari bilo koje tvrtke, ipak želio bih naglasiti odgovorno ponašanje tvrtke u proteklim godinama, kao i nakon ovog nemilog događaja.

Naime, važno je za istaknuti da tvrtka BLATO 1902 d.d. uspješno posluje već 117 godina, prvo kao poljoprivredna zadruga za proizvodnju prvenstveno maslinovog ulja i vina, a već 60 godina posluje u području Rijeke i Zagreba, te proširuje svoju djelatnost na trgovinu i ugostiteljstvo. Ova uspješna tvrtka ima 100 zaposlenih i oko 500-tinjak kooperanata.”

O kumskim vezama govorila je u Novom danu novinarka tjednika Nacional Orhidea Gaura: “Vladimir Šeks, Miroslav Šeparović, Branko Bačić i Božidar Kalmeta, zajednički utječu na presudne teme za hrvatsko društvo. Zasad su protuteža tvrdoj desnici na braniku premijera, ali je pitanje trenutka hoće li i kada složiti strategiju koja neće uključivati Plenkovića”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.