“Ustavni sud je kao političko tijelo HDZ-a i SDP-a prekoračio svoje ovlasti i donio odluku štetnu za djecu bez roditelja i za demokraciju u Hrvatskoj. Ova je odluka Ustavnog suda vrlo opasna i za demokraciju, jer je Ustavni sud – umjesto da je Zakon o udomiteljstvu, ako ga smatra protuustavnim, ukinuo i vratio u Sabor na ponovnu proceduru koja bi opet uključila javnu i znanstvenu raspravu – jednostavno na sebe preuzeo ulogu zakonodavca“, upozorila je dr. Željka Markić, predsjednica udruge U ime obitelji komentirajući ocjenu Ustavnog suda vezano uz Zakon o udomiteljstvu.
> Tko su Ivo Šegota i Mladen Kožić i koje udruge i stranke stoje iza njih?
> Dr. sc. Mato Palić: “Osobe u životnom partnerstvu ne mogu biti udomitelji”
> Centar za socijalnu skrb odbio homoseksualni par – u interesu djeteta i u skladu sa zakonom
“Ustavni sud je kao političko tijelo HDZ-a i SDP-a prekoračio svoje ovlasti i donio odluku štetnu za djecu bez roditelja i za demokraciju u Hrvatskoj. Naime, Ustavni je sud prvo potvrdio da je zakon o udomiteljstvu u skladu sa Ustavom, dakle da nije diskriminatoran i da je Centar za socijalni rad u skladu sa zakonom homoseksualnom paru odbio dati status udomitelja. A onda je, suprotno vlastitoj ocjeni, izdao nalog sudstvu i upravi da zakon za koji je rekao da je u skladu sa Ustavom tumače suprotno onome kako zakon glasi. Zakone u Hrvatskoj donose saborski zastupnici – koje su izabrali hrvatski birači. Ustavni sud nema mandat naroda niti demokratski legitimitet naložiti sudstvu i upravi da zakon tumače suprotno tome kako on glasi – odnosno kako su ga izglasali predstavnici građana. Ova odluka Ustavnog suda štetna je za najranjiviju skupinu u hrvatskom društvu, djecu bez roditelja u čijem najboljem interesu nije, kao što to potvrđuju brojna istraživanja i analize, da ih se daje na udomljavanje i posvajanje homoseksualnim parovima. Ali, ova je odluka Ustavnog suda vrlo opasna i za demokraciju, jer je Ustavni sud – umjesto da je Zakon o udomiteljstvu, ako ga smatra protuustavnim, ukinuo i vratio u Sabor na ponovnu proceduru koja bi opet uključila javnu i znanstvenu raspravu – jednostavno na sebe preuzeo ulogu zakonodavca.”, zaključila je dr. Markić za Narod.hr.
Podsjetimo, Ustavni sud je odbacio zahtjeve za ocjenu ustavnosti Zakona o udomiteljstvu i ocijenio da je u skladu s Ustavom. Međutim naložio je sudovima i drugim nadležnim tijelima da osporene zakonske odredbe (tko čini udomiteljsku obitelj) tumače “na način koji će svim osobama pod jednakim uvjetima omogućiti sudjelovanje u javnoj usluzi udomljavanja, dakle, neovisno o tome živi li potencijalni udomitelj u životnom ili neformalnom životnom partnerstvu”.
Donesena odluka nije bila jednoglasna, četiri su suca glasala protiv. Dvoje je smatralo da nema diskriminacije, a dvoje su smatrali da treba Zakon poslati u Sabor. Zahtjev za ocjenom ustavnosti podnijeli su: Udruga Zagreb Pride, Udruga Dugine obitelji, Ivo Šegota i Mladen Kožić, HNS, GLAS, aktivisti Kristijan Grđan iz Stuttgarta, SR Njemačka i Ivan Zidarević iz Zagreba te Damir Jelušić iz Kraljevice,
Ustavni sud je donio svojevrsnu pitijsku “interpretativnu izjavu” o tome kako Centri za socijalnu skrbu, Ministarstvo obitelji i sudovi trebaju postupati u praksi, njima je prebacio lopticu, čime je otvorio pandorinu kutiju jer će ta tijela donositi različita tumačenja i presude o tome mogu li homoseksualni parovi u životnom partnerstvu biti udomitelji iako zakon ne predviđa tu mogućnost. Takvim pojedinačnim i različitim tumačenjima se stvara pravna nesigurnost, čime će najviše nastradati djeca.
Sažetak odluke u cijelosti pročitajte ovdje:
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.